تزریق بوتاکس

ظاهر شدن چین و چروک­های صورت یک پدیده طبیعی است. اگر عادت دارید مرتب چشم­هایتان را تنگ کنید، بینی خود را چروک کنید یا اخم کنید و ابروهایتان را درهم بکشید. برای از بین بردن سریع و ایمن چین و چروک، متخصصان زیبایی تزریق بوتاکس را توصیه می­کنند. این تزریقات نیاز به آمادگی قبل و توانبخشی خاصی بعد از عمل ندارند و عملا بدون درد هستند. بسته به ناحیه اصلاح، تزریق بوتاکس به صورت عضلانی یا زیر جلدی انجام می­شود. تزریق دارو نه تنها برای از بین بردن، بلکه برای جلوگیری از ظهور چین و چروک جدید نیز موثر است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که برای جوانسازی پوست استفاده می­شود. ماده موثر بوتاکس یک سم ارگانیک است. اما نگران نباشید: این ماده در دستان یک پزشک واجد شرایط، به یکی از موثرترین ابزار برای مبارزه با تغییرات مرتبط با سن تبدیل می شود. بوتاکس صورت به شما این امکان را می­دهد که چین و چروک­های عمیق را از بین ببرید.

این دارو بر اساس دوز سم بوتولینوم بسیار خالص شده نوع A ساخته شده است. هدف آن شل شدن موقت ماهیچه های تقلیدی است که چین و چروک را تشکیل می­دهند. در عین حال، حالات چهره کاملاً حفظ می­شود.

تزریق بوتاکس | نحوه ی جوانسازی پوست توسط بوتاکس

جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

نحوه عملکرد بوتاکس

دکتر فرامرز صفایی پیروز در مورد نحوه عملکرد بوتاکس می­گوید: "این قوی ترین نوروتوکسین شناخته شده برای انسان است." او می‌گوید: «توکسین به سیناپس‌های ماهیچه‌ها می‌رود و از انتقال تکانه به ماهیچه جلوگیری می‌کند. وقتی سم در عضله وجود دارد، آن عضله نمی تواند در اطراف سیناپس منقبض شود. به طور خلاصه، عضله به طور کامل یا جزئی فلج می شود و نتیجه این است که این خطوط بیان احساسات صاف می­شوند. بطورکلی درمان­ها موقتی هستند و ممکن است بین دو تا چهار ماه طول بکشند.

روش تزریق بوتاکس چگونه است؟

یک سوزن ظریف برای تزریق سم بوتولینوم استفاده می­شود. این دارو دقیقاً در نواحی تعیین شده تزریق می­شود. تزریقات صحیح را فقط می­توان توسط پزشکی که آموزش مناسب را دیده و دارای گواهی تایید کننده است، انجام داد. زمان لازم برای تزریق بوتاکس چند دقیقه (حداکثر 10تا15 دقیقه) می باشد و بطور معمول نیازی به بی حسی نمی باشد ولی ممکن است 20تا30 دقیقه قبل از تزریق از پماد بی حسی کننده موضعی استفاده شود. تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن های بسیار ظریف (مانند سرنگ انسولین) به عضلات خاص انجام می شود و با درد بسیار کمی توام می باشد. تعداد تزریق بوتاکس بسته به میزان چین و چروک دارد و فردی به فردی دیگر متفاوت است. بطور معمول در نواحی پیشانی 10تا16 خط اخم 4تا6 و دور چشم 3 تزریق انجام می شود.

تزریق بوتاکس توسط دکتر فرامرز صفایی پیروز

دکتر صفایی پیروز دارای بورد تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی است و تزریق بوتاکس یکی از اصلی­ترین خدمات وی می­باشد. تزریق بوتاکس توسط دکتر فرامرز صفایی پیروز بدون درد و عوارض، با تضمین اثربخشی و ماندگاری بالا در محیطی کاملا مدرن و بهداشتی و مورد تایید وزارت بهداشت انجام می­گیرد. بوتاکس فقط باید تحت نظر پزشک استفاده شود. بسیار مهم است که تزریق ها دقیقاً انجام شوند تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر بوتاکس درمانی نادرست انجام شود می تواند خطرناک باشد.

بوتاکس چیست؟ | تزریق بوتاکس

سوالات تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد، دکتر فرامرز صفایی پیروز برای تعیین هزینه تزریق بوتاکس نیز این پارامترها را در نظر می گیرد:

 • برای مقاصد پزشکی است یا زیبایی
 • فردی که تزریق را انجام می­دهد
 • ناحیه­ای که در آن تزریق صورت می­گیرد.
 • تعداد واحدهای بوتاکس مصرفی
 • میزان چین و چروک

هنگامی که به هر دلیلی بوتاکس را برای درمان خود در نظر می­گیرید، بسیار مهم است که مطمئن شوید ارائه دهنده یک متخصص واجد شرایط است. تزریق بوتاکس باید حتما توسط یک فرد با تجربه و متخصص صورت بگیرد. در غیر این صورت می تواند آسیب هایی به دنبال داشته باشد.

نحوه اثر بوتاکس چگونه است؟

توکسین بوتولینوم نوع A بر محل اتصال اعصاب و عضلات اثر کرده و مانع آزاد شدن ناقل شیمیایی به نام استیل کولین از انتهای عصب می شود و در نتیجه مانع انقباض عضلات شده و در نتیجه چین و چروک ایجاد نمی شود با شل شدن و عدم استفاده طولانی مدت عضلات چین و چروک ها بتدریج از بین رفته و بلوک عضلات مانع ایجاد چین و چروک های جدیدتر می شود اگر چه بوتاکس اثرات قابل توجه در چین های دینامیک (چین هایی که در حال حرکت ایجاد می شوند) دارد ولی اثری بر روی قوام پوست ندارد.

ترمیم بوتاکس

معمولا بعد از مدت حدود 7 ماه تا یک سال بوتاکس تزریق شده تاثیر خود را از دست می دهد. برای اینکه دوباره چین و چروک های صورت را از بین ببرید و برای جلوگیری از بین رفتن اثر بوتاکس لازم است بعد از مدتی برای ترمیم بوتاکس اقدام نمایید. معمولا پزشکی که کار تزریق بوتاکس را برای شما انجام داده است، ترمیم بوتاکس را نیز انجام می دهد. دکتر فرامرز صفایی پیروز کار ترمیم بوتاکس را نیز با بالاترین کیفیت و کمترین عوارض انجام می دهد.

موارد کاربرد زیبایی تزریق بوتاکس کدامند؟

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های صورت استفاده می شود. موارد عمده کاربرد زببایی بوتاکس عبارتند از :

 •  درمان خطوط عرضی پیشانی
 •  خط اخم بالای بینی
 •  چین و چروک های اطراف چشم (Crow`s feet)
 •  چین و چروک روی بینی
 • همچنین بوتاکس باعث بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها می شود.(Chemical brow lift)
 • از سایر موارد می توان به درمان چین و چروک عرضی و عمودی ناحیه گردن، چین و چروک لب فوقانی و گوشه های دهان و ... اشاره کرد.

بوتاکس چیست؟ | تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست

موارد منع مصرف بوتاکس کدام است؟

تزریق بوتاکس دارای مزایای بسیاری است، اما باید نکاتی را نیز در نظر گرفت. در اینجا به مواردی اشاره شده است که تزریق بوتاکس ممنوع است. اشخاصی که دارای شرایط زیر هستند بهتر است از مصرف بوتاکس خود داری کنند.

 • در دوران حاملگی مصرف بوتاکس ممنوع است.
 • وجود عفونت در محل تزریق
 • بیماری میاستنی گراو
 • اختلالات نوروموسکولر
 • سندرم Eaton Lambert
 • افرادی که آنتی بیوتیکهایی مانند جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنند.
 • افرادی که داروی دی- پنی سیلامین که در آرتریت روماتوئید کاربر دارد مصرف می کنند.
 • افرادی که تحت درمان با سیکلوسپورین هستند.
 • افرادی که داروی ضد مالاریای کلروکلین مصرف می کنند
 • مادران شیرده
 • اگر سابقه حساسیت قبلی به بوتاکس دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد کاربرد درمانی بوتاکس کدام است؟

 • دستیونی گردن
 • بلفارواسپاسم (پلک زدن بیش از حد)
 • تعریق بیش از حد در زیر بغل و کف دست (هیپرهید روزیس)
 • آشالازی ( اختلال در شل شدن اسفنکتر تحتانی مری)
 • میگرن و سایر اختلالات سردرد
 • تزریق اینترا در مال موضعی بوتاکس در نور و پاتی های دردناک فوکال مزمن موثر می باشد.
 • شقاق مقعد
 • در 15 اکتبر2010، انجمن دارو غذا آمریکا(FDA) استفاده از بوتاکس را در درمان میگرن مزمن مورد تایید قرار داد، هر چند بوتاکس برای درمان میگرنهای دوره ای(اپیزودیک) موثر نمی باشد.

چه نکاتی قبل از تزریق بوتاکس توصیه می شود؟

توصیه می شود مصرف داروهایی نظیر آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی از 2 هفته قبل از تزریق به منظور کاهش کبودی قطع شود. بهتر است حداقل به مدت یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری شود. اگر از ویتامین ها و داروهای گیاهی استفاده می کنید، به پزشک اطلاع دهید.

 

اثر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق ظاهر می شود؟

در حال حاضر پس از چند ساعت پس از عمل، اولین نتیجه قابل توجه است. پس از چند روز، اثر بصری به وضوح قابل مشاهده است. این سوال ذهن بیشتر بیماران را به خود درگیر کرده است که چه مدت پس از تزریق بوتاکس می توان نتیجه آن را بنویسید. بطور معمول برای ظاهر شدن اثر بوتاکس 3 تا 7 روز زمان لازم است ولی برای مشاهده نتایج نهایی مدت 2 هفته لازم است. تا زمان مشاهده نتیجه کامل بوتاکس باید صبور باشید و نگران دیده نشدن نتیجه بوتاکس نشوید.

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس یک درمان همیشگی نیست. طول مدت اثر بوتاکس بطور معمول 3 تا 4 ماه است (ولی بندرت تا 6 الی 8 ماه نیز مشاهده شده است) و خطوط بتدریج به حالت قبل از درمان بر می گردند بعد از چند بار تزریق اثر بوتاکس بیشتر باقی می ماند و فواصل بین دو تزریق طولانی تر می شود. در بعضی  از افراد اثر نسبی طولانی مدت یا پاسخ حافظه ای (memory response) مشاهده می شود بطوریکه چین و چروکها هرگز به طور کامل به حالت قبل از شروع تزریق بر نمی گردند.

برندهای معتبر بوتاکس

اولین فرآورده‌ی بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را گرفت، برند بوتاکس بود و به همین دلیل تزریق بوتولونیم به تزریق بوتاکس معروف شد.

امروزه مارک­های مختلفی از بوتاکس در جهان موجود است. مانند، Vistable، Dysport، Azzalure، Neurobloc، Xeomin و Bocouture، معمولا پزشک­ها هر کدام از مارک­های مختلفی استفاده می­کنند و افراد در انتخاب برندهای مختلف دو دل هستند و نمی­دانند کدام بهتر است و اثربخشی بهتری دارد.

مارک­های معتبر مصرفی در ایران دیسپورت ( Dysport ) ساخت انگلیس، Neuronox ساخت کشور کره جنوبی، Masport برند ایرانی هستند. در واقع هر برندی از بوتاکس، هر نامی که تولید کننده برای آن گذاشته باشد، همان کار را انجام می­دهد که بقیه برندها انجام می­دهند. دکتر فرامرز صفایی پیروز درباره استفاده از برندهای مختلف بوتاکس می­گوید: "به شرط اینکه دوز بوتاکس را به درستی انتخاب کنیم، از هر مارک بوتاکسی که استفاده کنیم بیمار دقیقا همان نتیجه و اثر ماندگاری را خواهد داشت و ماندگاری طولانی نتایج صرفاً به مهارت­ پزشک بستگی دارد."

بوتاکس یک درمان شگفت­‌انگیز برای معکوس کردن علائم پیری است و به ما کمک می­کند تا شاداب­تر و کمی جوان­تر به نظر برسیم. هنگامی که هر یک از مارک­های معتبر بوتاکس توسط یک پزشک ماهر و با تجربه استفاده شود و دوز صحیح تجویز شود، نتیجه­ای متقارن، طبیعی، طولانی مدت و بسیار خوشایند خواهید داشت.

تزریق بوتاکس از نظر دکتر فرامرز صفایی

دکتر فرامرز صفایی پیروز می­گوید: "وقتی مشتریان جدید به مطب من می­‌آیند و به من می­گویند که نمی­خواهند روش درمانی بوتاکس را برای رفع مشکلات خود انتخاب کنند تعجب می­کنم. همچنین وقتی مردم از من می‌خواهند که از مارک خاصی از بوتاکس استفاده نکنم، به دلیل داشتن یک نتیجه ضعیف قبلی هنگام تزریق توسط پزشک دیگر، ناامید می‌شوم. حتی اگر پزشک دیگری از مارک مشابه من استفاده کند، اگر دوز و نحوه تزریق بوتاکس متفاوت باشد، نتیجه بسیار متفاوت خواهد بود.

استفاده از بوتاکس در کنترل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) به چه صورت است؟

هیپرهیدروزیس بدون دلیل مشخص، یک علت شایع تعریق بیش از حد در ناحیه کف دست ، زیر بغل، صورت و کف پا است. این حالت ممکن است برای فرد، آن قدر ناراحت کننده و شاید خجالت آور باشد که نیاز به درمان طبی داشته باشد.

درمان های مرسوم شامل استفاده موضعی از املاح کلرید آلومینیوم و داروهای آنتی کلی نرژیک خوراکی است. درمان جراحی شامل قطع عصب مربوط به غدد عرق (سمپاتکتومی به روش آندوسکوپیک از طریق قفسه سینه) یا برداشتن موضعی غدد عرق در ناحیه زیر بغل است.

موفقیت عمل جراحی ، فقط حدود 66 درصد است (زیرا موارد تعریق بیش از حد به صورت جبرانی ، بعد از عمل جراحی مشاهده شده است) علاوه بر آن، جراحی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد.

توکسین بوتولینوم، آزاد شدن استیل کولین در غدد عرق را مهار می کند و این مسئله باعث تحولی در کنترل هیپرهیدروزیس شده است. تزریق در منطقه مورد نظر به صورت شبکه ای به فواصل یک تا 2 سانتی متر انجام می شود.

پاسخ درمانی به دور تزریق شده وابسته است . میزان دوز تزریقی در هر یک از نواحی زیر بغل، کف دست یا کف پا 50 تا 100 واحد در هر طرف است.کاهش تعریق ، بعد از یک تا 2 هفته مشاهده می شود و اثر آن 3تا9 ماه باقی می ماند تزریق در ناحیه زیر بغل به صورت زیر جلدی انجام می شود.

تزریق بوتاکس در ناحیه کف دست جهت جلوگیری از ضعف عصبی عضلانی به صورت اینترا درمال انجام می شود که این تزریق دردناک است و نیاز به بلوک عصبی دارد.

در سال 2004 تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی در درمان علائم تعریق شدید ناحیه زیر بغل( که به درمانهای موضعی پوست جواب نداده است) در افراد بالای 18 سال توسط انجمن غذا و دارو آمریکا (FDA) مورد تائید قرار گرفت.

تزریق بوتاکس | جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

 جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

عوارض احتمال تزریق بوتاکس کدام است؟

در صورتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک با تجربه صورت گیرد عوارض بسیار نادر می باشد. شایع ترین عارضه احتمالی کبودی موقت در محل تزریق می باشد. سر درد نادر بوده و در صورت ایجاد طی 24تا48 ساعت از بین می رود. افتادگی پلک در 05/0 درصد ( یک مورد در 200 تزریق ) ممکن است ایجاد شود. احتمال این حالت در افرادی که ابروهای آن ها پایین می باشد ( Low Position ) بیشتر است. این حالت موقتی بوده و به طور معمول طی 3 تا 6 هفته از بین می رود.

در صورت ایجاد چه علایمی، فردی که تزریق بوتاکس انجام داده است باید پزشک خود را مطلع سازد ؟

اشخاصی که بوتاکس تزریق کرده اند در صورتی که هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردند لازم است پزشک خود را در جریان قرار دهند.

 • واکنش آلرژیک ( اشکال در تنفس ، بسته شدن گلو ، تورم لب ها ، تورم زبان و صورت ، کهیر )
 • اشکال در صحبت کردن و بلع
 • ضعف شدید و غیر عادی عضلانی
 • درد قفسه سینه یا نامنظمی ضربان قلب
 • عفونت چشم ، زخمی شدن ، دو بینی ، و سایر مشکلات چشمی

فرآیند تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس طی فرایندی انجام می شود. مراحل انجام تزریق بوتاکس عبارتند از: 

 1. پزشک ماهیچه های صورت را که باید درمان شوند را تعیین می کند
 2. بوتاکس با استفاده از یک میکرو سوزن تزریق می شود
 3. نتیجه پس از چند روز قابل مشاهده است
 4. اثرات سم برای سه تا چهار ماه باقی می ماند

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :