تزریق ژل و انواع آن

تزریق ژل و انواع آن روشی مقرون به صرفه با هدف حجم دادن و تغییر شکل دادن قسمت های مختلف صورت مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ژل های تولید شده برای انجام تزریقات کاملاً سازگار با بافت ها بوده و خطری ندارند.

تزریق ژل

ژل لب

اغلب ژل‌هاي تزريقي از ماده‌اي به نام اسيد هيالورونيک ساخته شده‌اند که به طور طبيعي هم در بدن وجود دارد. از انواع آن می توان به ژل رستيلن ساب کيو، که يک اسيد هيالورونيک است و به طور اختصاصي براي اصلاح و شکل‌دهي اعضاي صورت طراحي شده است. نوع پرکاربرد دیگر ژل ژوويدرم ولوما بر پايه اسيد هيالورونيک است که به طور اختصاصي براي بازيابي حجم از دست رفته اجزاي صورت ساخته شده است. انتخاب نوع و مارک ژل اغلب توسط پزشک و با در نظر گرفتن ، مشخصات پوست صورت شما انجام می گیرد.

تزریق ژل لب

در حال حاضر بهترین روش برای خوش فرم کردن و برجسته سازی لب ها روش تزریق ژل است. برای انجام تزریق ژل لب، ابتدا لب ها را با بی حسی موضعی بی حس می کنند تا حین انجام تزریق هیچ دردی از طریق تزریق احساس نشود. سپس محل مورد نظر را به وسیله ی محلولات ضد میکروبی و یا الکل تمیز می کنند و در نهایت به وسیله ی سرنگ مخصوص با سوزن های بسیار ظریف، مقدار معینی از ژل در زاویه ی درست و مشخص شده ی لب، تزریق می شود.

نتیجه ی حاصل از تزریق تا 6 ماه کاملا رضایت بخش است و بعد از آن توصیه می شود برای افزایش خوش فرمی مجدد لب ها برای ترمیم اقدام شود. مقدار ژل مصرفی هم بسته به نوع آن و همچنین مقدار دلخواه فرد  و تشخیص متخصص دارد که از چه مقدار ژل استفاده شود و اینکه ژل در چه سطحی از پوست لب تزریق شود.

تزریق ژل گونه

داشتن گونه های برجسته را می توان به عنوان یکی از فاکتور های جذابیت نام برد. افزایش سن و کاهش وزن می‌تواند باعث از بین رفتن فرم مناسب گونه‌ ها شود و ظاهر صورت را لاغر و خسته نشان دهد علاوه بر آن افرادی هم هستند که در حالت عادی از گونه های برجسته برخوردار نیستند.

تزریق ژل گونه می‌تواند حجم از دست رفته را به صورت بازگردانده، یا اینکه این تزریق موجب می شود برجستگی استخوان گونه افزایش یابد.

مراحل تزریق ژل گونه بدین شکل است که پزشک در ابتدا بعد از بی حسی و ضدعفونی کردن ناحیه ی مورد نظر، میزان مشخصی از ژل را با سوزن های بسیار نازک مخصوص به نواحی مشخص شده از قبل به آرامی تزریق می کند. مدت زمان تزریق اغلب حدوداً بین 15 دقیقه تا 1 ساعت زمان می برد. دوام آن بین 6 ماه تا یکسال است.

تزریق ژل ستون فقرات

امروزه با پیشرفت روش های درمانی متنوع  دانشمندان موفق به تولید ژل جدیدی شده اند که می تواند بسیاری از بیماری های ناشی از کمر درد را برطرف کند و برای افرادی که دیسک بین مهره ای آنها دچار آسیب شده است موثر واقع شود. هدف از تولید ژل کمر درد این است که بیماران بتوانند پس از تزریق ژل کمر به طور کامل تحرک و انعطاف پذیری ستون فقرات خود را به دست آورند.

تزریق ژل دیسک کمر، به وسیله ی تزریق دیسکو ژل است و ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به شکل ژل در آمده است و با انجام تزریق ژل ستون فقرات، تغییرات مولکولی در داخل دیسک صورت می گیرد. تزریق ژل ستون فقرات بدون بی هوشی و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

با وارد شدن دیسکوژل به کانال نخاعی هیچ گونه عارضه و دردی برای بیمار ایجاد نخواهد شد. دیسکو ژل پس از ورود به داخل دیسک آسیب دیده، در نواحی آسیب دیده منتشر می شود. با استفاده از تزریق ژل کمر، فشار داخل دیسک کاهش یافته و موجب بهبودی علائم شده و در بسیاری از موارد با گذشت زمان باعث بازگشت دیسک بیرون زده به محل اصلی خود می شود.

تزریق ژل کمر معمولاً به صورت دائمی می باشد و در بیشتر موارد نیازی به تکرار ندارد و در صورت نیاز به تزریق مجدد مانعی برای انجام این کار وجود نخواهد داشت و به هیچ عنوان موجب چسبندگی، تحلیل بافت های مجاور و … نخواهد شد.

تزریق ژل زیر چشم​

گودی زیر چشم هم در سنین جوانی دیده می شود و هم در سنین پیری ، برخی علل ارثی یا بیماری های مختلف در این زمینه تاثیرگذار هستند. تزریق ژل زیر چشم باعث بهبود گودی و تیرگی زیر چشم خواهد شد.

برای تزریق ژل زیر چشم، پس از بی حسی کامل ناحیه ی مورد نظر، ژل پرکننده با استفاده از یک کانول بسیار ریز  به نقاط مشخص شده تزریق می‌شود. این امر موجب پر شدن مجدد حجم بافت نرم از دست رفته زیر چشم می شود. این روش حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. ماندگاری تزریق ژل می‌تواند بین ۸ تا ۲۴ ماه باشد.

تزریق ژل خط خنده

علت به وجود آمدن خط خنده شل شدن عضلات ناحیه مورد نظر می باشد. برای تزریق ژل خط خنده به ژل های غلیظی نیاز است تا برای رفع گودی موثر واقع گردد.

با تزریق ژل به این نواحی چین های خطوط لبخند یا چین های نازو لیبال  کاهش می یابد.  این چین ها  از دو طرف کناره های پایینی بینی آغاز شده و تا کنار لب ها ادامه دارند.

مراحل تزریق ژل به خطوط لبخند به این صورت است که ابتدا محل تزریق ضدعفونی و سپس بی حس می شود. سپس بوسیله سرنگ، تزریق های کوچکی در دو طرف صورت در امتداد خطوط لبخند انجام می شود. ماندگاری این تزریق از 6 ماه تا یکسال است.

تزریق ژل بینی​

تزریق ژل بینی روشی است که بدون استفاده از جراحی بینی قابل انجام است، روشی بسیار و در کمترین زمان ممکن انجام می ش. این روش برای موارد خاصی مانند افرادی که بینی شان به تغییرات زیادی در شکل و ابعاد نیاز ندارد، و بیشتر برای رفع فرورفتگی هایی که منجر به ایجاد قوز کاذب شده است قابل استفاده خواهد بود. تزریق ژل بینی در قسمت های مورد نیاز با سوزن و سرنگ انجام می شود در این روش چند بار سوزن را داخل و خارج به بافت داخل بینی تزرق می شود . بعد از اینکه تزریق ژل بینی صورت می گیرد پزشک به وسیله ماساژ ظاهر بینی را طبیعی تر و یکسان می کند .ماندگاری آن بین ۹ تا ۱۲ ماه خواهد بود.

 تزریق ژل چانه

چانه در تقارن بخشی به صورت و ایجاد تعادل نقش مهمی دارد. تزریق ژل چانه جایگزین مناسبی برای جراحی است و برای افرادی پیشنهاد می شود که دارای سایز چانه‌ی متوسط تا ملایم با برجستگی کم هستند یا تمایل دارند چانه ی آنها ظاهر مخروطی داشته باشد و...

برای روش تزریق ژل چانه، پزشک چندین تزریق ژل پوستی را در امتداد خط فک بیمار و چانه درست زیر پوست او انجام می‌دهد. این روش از 10 تا 30 دقیقه زمانبر است.

تزریق ژل صورت

تزریق ژل صورت یکی از روش‌های موثر بوده که می‌تواند چین و چروک‌ها را برطرف کند و باعث جوان‌تر شدن افراد شود. تزریق ژل می‌تواند چین و چروک‌های بسیاری از نواحی صورت مانند دور چشم و خط خنده و پیشانی را از بین ببرد و باعث برجستگی نواحی از صورت شود که به مرور چربی خود را از دست داده اند.  با تزریق ماهرانه اندکی از این ژل ها می توان چین های صورت را  به راحتی برطرف نمود .

تزریق ژل سینه

یکی از روش های بی خطر و سرپایی برای فرم دهی و بزرگ کردن سینه تزریق ژل سینه است که در این روش برای خوش فرم کردن سینه، ژل در زیر بافت سینه تزریق می‌شوند اما نتایج آن نسبت به سایر روش های درمان طبیعی و ماندگار نیست و نیازمند تزریق مجدد است. برای بزرگ کردن سینه با ژل، پس از ترکیب ژل با ماده ی بی حسی در سینه تزریق می‌شود و بنابراین همزمان با تزریق ژل، سینه‌ها بی‌حس نیز می‌شوند. تزریق ژل بیشتر از 30 دقیقه طول نمی‌کشد و بیمار خیلی زود شاهد نتیجه حاصل از تزریق خواهد بود. معمولا به‌مدت 18 ماه و در برخی موارد بیش از2 سال ماندگاری دارند.

دکتر صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :