جراحی شکم ابدومینوپلاستی

يكي از اقدامات لازم در جراحي هاي زيبايي،رفع بدشكلي ها و نازيبایی هاي شكم است.برجستگي بيش ازحد نا متعارف شكم، شلي، افتادگي و چين هاي متعدد پوست شكم هنگام نشستن يا وجود تركهاي فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است كه بيمار را ترغيب به انجام عمل جراحي ميكند.از جراحی های زیبایی شکم میتوان به آبدومینوپلاستی اشاره کرد.هدف از انجام آبدومينوپلاستيکوچک کردن شکم و حذف چربی اضافی آن است در روش آبدومينوپلاستي چربی وپوست اضافه شکم از بالا وپایین برداشته شده تا ظاهر برآمده شکم اصلاح می شود.خانمهایی که قصد باردار شدن دارند نباید از این عمل جراحی استفاده کنند چرا که در طی حاملگی ودر نتیجه رشد جنین این عضلات فیکس شده شکم از هم دور شده وشکم باز به وضعیت قبل از آبدومینوپلاستی بر می گردد.    

آبدومینوپلاستی

جراحی آبدومینوپلاستی

چگونگی انجام روش آبدومینوپلاستی

پس از انجام معاینات روش آبدومينوپلاستي يا تامي تاك به وسيله ايجاد برش در قسمت تحتاني شكم،پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم برداشته می شود. با این برش پوست شكم را از عضله زيرين جدا مي سازند، بطوریکه اين جدا سازی پوست تا لبه دنده ها در بالا و درقسمت طرفين تا پهلوها ادامه مي يابد ؛سپس با یک برش گرد در اطراف ناف پوست آزاد شده و عضلات شل جدار شكم در خط وسط یا عضلات طولی شکم به كمك دوختن با نخ هاي غيرقابل جذب چين داده مي شود و پس از بريدن پوست اضافه و دوختن لبه هاي زخم، جراح کمر را کوچک می سازد و عمل به پايان مي رسد. سپس یک سوراخ جدید جهت ناف ایجاد می شود معمولا در انتهاي اين عمل يك برش در قسمت تحتاني شكم و برش ديگري در دور ناف ديده مي شود.محل اسكاریا جای زخم عمل به نحوي است كه زير خط بيكيني بوده و به خوبي پوشيده مي شود.

توصیه ها ودوره نقاهت پس از جراحی آبدومینوپلاستی

بمنظور جلوگيري از بازشدن محل جراحی شده، به بيمار توصيه مي شود كه بهتر است حدود 10 روز پس از عمل خميده راه برود و فعاليت هاي بدني خود را محدود كند؛ بطور معمول يك دوره نقاهت 10 تا 14 روزه براي بيمار در نظر گرفته می شود.در چند روز اول، لوله هاي پلاستيكي كوچكي به نام درن در محل عمل کار گذاشته می شود كه از انتهاي زخم بيرون آمده و ترشحات زيرپوستي را خارج می کند كه ظرف 3 الي 7 روز درن ها خارج مي شوند.طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، به طوری که در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است 2 هفته بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به 3 تا 4 هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد.  

عوارض احتمالی آبدومینوپلاستی

بهتر است عمل آبدومینوپلاستی توسط یک جراح ماهر وبا تجربه انجام شود،نتیجه عمل عموما رضایت بخش است .با این وجود مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارض نادری مانند تشکیل لخته های خونی، کبودی ،درد و بی حسی موقت پوست به مدت چند هفته همراه با این جراحی دیده شود. جلوی عوارض را می توان با انجام درست و به موقع سفارشات جراح قبل و بعد از عمل و تحرک داشتن (در اولین فرصتی که فرد توان راه رفتن دارد) به حداقل و صفر کاهش داد. 

موارد منع انجام آبدومینوپلاستی

بيماري هاي قلبي و ريوي قابل توجه، ديابت كنترل نشده، بيماري هاي روماتيسمي واسكوليت ها، آرتريت روماتوئيد، سابقه آمبولي ريه و لخته شدن خون در پاها كه مستلزم مصرف داروهاي ضدانعقاد هستند نمی توانند از روش آبدومینوپلاستی بهره برند.

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :