تزریق ژل در بارداری و عوارض آن

هدف از تزریق ژل، برای زیبایی، جوانی و حجم دهی به صورت و رفع آثار پیری و یا پیشگیری از آن می باشد. ژل ها با دارا بودن هیالورونیک اسید، که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، خطوط صورت را صاف می‌کند. در جواب این پرسش که آیا تزریق ژل در بارداری عوارضی دارد یا خیر باید گفت هیچ مدرکی درباره عوارض تزریق فیلر در بارداری وجود ندارد اما بهتر آن است که از تزریق ژل در بارداری پرهیز شود و انجام این کار را به بعد از زایمان و حتی بعد از شیردهی موکول کرد.

توصیه پزشکان برای تزریق ژل در دوران بارداری

پزشکان توصیه می کنند از هرگونه درمان غیرضروری پزشکی در دوران بارداری خودداری کنید زیرا غیرمسئولانه است. مداخلات جراحی زیبایی یا درمان های زیبایی خطرات غیرقابل محاسبه ای را برای جنین و مادر به همراه دارد که اثرات آن غیرقابل پیش بینی است. این همچنین شامل درمان های ظاهراً بی ضرری مانند تزریق اسید هیالورونیک به چین و چروک می شود (مانند تزریق ژل به پیشانی، تزریق ژل به لب، زیر چشم، باسن، سینه، تزریق ژل به بینی،تزریق ژل به چانه، اطراف چشم، زانو، پشت پلک، پشت دست ها، زاویه سازی فک، تزریق ژل به گونه).

 تزریق ژل و بارداری | تزریق ژل در بارداری

تزریق ژل در بارداری

کاربرد تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل در پوست، نقش مهمی در پرکردن چین و چروک ها و چاله های عمیق ایجاد شده در پوست دارد و باعث جوان شدن پوست صورت می شود.تزریق ژل دارای کاربردهای بسیاری است از جمله خطوط خنده، یا خطوط عمیق اخم و چین های عمیق در اطراف چشم. همچنین تزریق ژل برای حجم دهی و گونه گذاری به ویژه در افرادی که صورت لاغری دارند یا به مرور زمان با گذشت سن حجم گونه ی خود را از دست داده اند کاربرد دارد. فیلرها همچنین برای پر و حجیم کردن لب ها و بهبود ظاهر زخم های فرو رفته نیز بکار می روند. از دیگر کاربردهای تزریق ژل که این روزها بسیار کاربرد دارد می توان به مواردی چون تزریق ژل به پیشانی، تزریق ژل به لب، زیر چشم، باسن، سینه، واژن، بینی،تزریق ژل به چانه، اطراف چشم، زانو، پشت پلک، پشت دست ها، زاویه سازی فک، گونه گذاری با تزریق ژل و ... اشاره کرد.

تست حساسیت به کلاژن در حاملگی

تست حساسیت کلاژن شامل تزریق مقدار کمی از کلاژن در بازوی فرد میباشد. پس از یک ماه از انجام این تزریق پزشک بررسی های لازم برای ایجاد هر گونه حساسیت را انجام میدهد. متاسفانه زنانی که حامله هستند و یا قصد باردار شدن دارند به هیچ وجه نباید این تست را انجام دهند.

پزشکان و جراحان پلاستیک به هیچ عنوان اجازه انجام تست حساسیت کلاژن را به زنان باردار نمیدهند حتی اگر زنی بیان کند که من حامله نیستم پزشکان به این مساله اعتماد نمیکنند. لذا نیاز است که هر زنی که میخواهد تست حساسیت کلاژن را انجام دهد قبل از آن انجام تست حاملگی برایش تجویز شود.

تزریق ژل و بارداری | آیا تزریق ژل در بارداری عوارضی دارد یا خیر؟

تزریق ژل در بارداری

آیا تزریق ژل در بارداری عوارضی دارد؟

ژل های تزریقی از اسید هیالورونیک تشکیل شده است و بدن این مواد را به طور طبیعی تولید می کند، هیچ گونه گزارشی دال بر این که تزریق ژل برای زنان باردارخطر آفرین باشد وجود ندارد. متخصصین بر این باورند  که ممکن است این ماده برای جنین بی ضرر باشد. اما با این حال بهتر است در دوران بارداری از تزریق ژل خودداری کنید و این کار را به بعد از به دنیا آمدن فرزندتان موکول کنید. با اینکه ژل های تزریق شده در بدن حرکت نمی‌کنند و با مراقبت صحیح امکان گسترش مواد ژل به جای دیگری از بدن وجود نخواهد داشت و در صد جذب ژل در جریان خون نیز اندک است، بازهم بهتر است احتیاط  لازم را رعایت کرد و تزریق ژل را به زمانی بعد از زایمان به تعویق انداخت.

تزریق چربی به پیشانی | تزریق چربی به دست

آیا تزریق ژل در بارداری عوارضی دارد یا خیر؟

روشی برای اثبات عوارض تزریق ژل در بارداری وجود ندارد

راهی وجود ندارد برای اینکه پزشکان متوجه عوارض تزریق ژل در بارداری شوند، همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا تاکید می کند آزمایشی در این زمینه بر روی زنان باردار هنوز انجام نشده است. گرچه اثرات منفی ژل بر روی جنین بسیار کم است، معمولاً توصیه ی پزشکان این است که بهتر است پس از اتمام دوران بارداری و شیردهی تزریق ژل را انجام دهند، تا تمامی جوانب ایمنی برای مادر و جنین رعایت شود. تزریق ژل نیز مانعی برای بارداری محسوب نمی شود و تزریق ژل قبل از اقدام به بارداری سلامت جنین را نیزبه خطر نمی‌اندازد. بنابراین در صورتی که در مدت کوتاهی پس از تزریق ژل باردار شدید، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

در حالت کلی در دوران بارداری بهتر است قبل از اقدام به تزریق ژل یا فیلر تمام جوانب را در نظر بگیرید و حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که سلامت مادر و جنین در اولویت است. اگر تزریق ژل برای بانوان باردار الزامی نیست بهتر است تا زمان به دنیا آمدن فرزند خود صبر کنند.

 بیشتر بدانید: تزریق ژل و انواع آن

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :