مراجعه به دکتر متخصص برای درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی عارضه ای در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است، گاهی فقط یکی از سینه ها و گاهی هر دو سینه به طور یکسان و یا متفاوت بزرگ می شود. علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این صورت که نسبت استروژن به تستسترون زیاد می‌شود که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد. این پدیده معمولا در سه گروه سنی شامل نوزادان، جوانان در سنین بلوغ و افراد مسن بروز می کند که شرایط درمان هر کدام متفاوت است، گاهی اوقات این عارضه به خودی خود از بین می‌رود و نیاز به درمان خاصی ندارد و گاهی نیز باید به فکر درمان بود.

ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

تشخیص ژنیکوماستی​

جهت تشخیص بزرگ شدن سینه در آقایان، ابتدا پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و داروهای مصرفی می پردازد. سپس معاینه فیزیکی سینه و بررسی بافت سینه نیز می تواند به تشخیص قطعی کمک می کند. آزمایش خون و ماموگرافی نیز معمولاً از سوی پزشک تجویز می شود. سی تی اسکن، MRI، اولتراسوند بیضه ای و بیوپسی از بافت، از دیگر تست های تشخیصی هستند. برخی شرایطی می توانند منجر به بروز علائم مشابه شوند. هدف از معاینه این است که پزشک اطمینان یابد که التهاب سینه به دلیل ژنیکوماستی است، و یا دلایل دیگری دارد. برخی شرایط یکسان که منجر به بروز علائم مشابه ژنیکوماستی می شوند، وجود چربی در بافت سینه، سرطان سینه و آبسه سینه،که همان عفونت در بافت سینه می باشد.

درمان ژنیکوماستی​

روش های درمان این بیماری به طور مستقیم به نوع آسیب شناسی و درجه توسعه آن بستگی دارد. به عنوان مثال، ژنیکوماستی در کودکان در بیشتر موارد خود به خود از بین می رود. در نوجوانان، هنگامی که سطح تستوسترون در خون پس از بلوغ تثبیت شود، علائم آن از بین می رود.

در بیشتر موارد، ژنیکوماستی خود به خود و بدون نیاز به اقدامات درمانی بهبود می یابد. با این حال، در صورتی که اختلالاتی مانند سوء تغذیه و یا سیروز کبدی علت بزرگ شدن و التهاب سینه باشد، باید نسبت به درمان اقدام شود. در صورتی که مصرف دارو منجر به بروز ژنیکوماستی شده باشد، مصرف آن دارو باید قطع و داوری جدیدی جایگزین شود.

به طور کل، در صورت بروز درد و ناراحتی و عدم بهبود علائم، بایستی اقدامات درمانی آغاز شود. که شامل:

  • مصرف دارو
  • داروهایی مانند تاموکسیفن و رالوکسیفن  که به درمان سرطان سینه و یا سایر اختلالات کمک می کند.
  • جراحی و برداشتن بافت اضافی سینه
  • در صورتی که بیمار از ظاهر بزرگ سینه خود ناراضی باشد، می تواند تحت جراحی قرار بگیرد.

برای درمان ژینکو ماستی به چه پزشکانی مراجعه کنیم؟

برای درمان هر نوع بیماری باید به پزشک مربوط به همان بیماری مراجعه کرد. ژنیکوماستی نیز پزشک های مخصوصی دارد که در این زمینه فعالیت می کنند. در اینجا لیست متخصص هایی که می توان برای درمان ژنیکوماستی به آن ها مراجعه کنید را بیان می کنیم.

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

اول پزشک عمومی

برای درمان هر بیماری باید قبل از متخصصان به پزشکان عمومی مراجعه شود و اگر این پزشکان صلاح ببینند شما را به پزشک متخصص ارجاع می دهند. قبل از مراجعه به پزشک درباره تجربه و تخصص او اطلاعات کسب کنید.

متخصص رادیولوژی

یکی از متخصص های که برای درمان ژنیکوماستی می توان به او مراجعه کرد متخصص رادیولوژی است. متخصص رادیولوژی، بیماری ها را با کمک رادیولوژی، سونوگرافی داپلر، رادیوگرافی، CT SCAN، MRI و. . . تشخیص می دهد.

فوق تخصص غدد

فوق تخصص غدد به تشخیص و درمان بیماری های غدد، تیروئید، دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون، اختلالات قائدگی و پرمویی، بیماری های متابولیک و ارثی، کوتاهی قد و اختلال رشد، کمبود وزن در کودکان، بلوغ زودرس و دیررس، بیماری های غدد جنسی و دستگاه تناسلی، اختلالات غده هیپوفیز،اختلالات هورمونی، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری های غدد فوق کلیوی می پردازد.

جراح عمومی متخصص

جراح عمومی متخصصی است که به جراحی تیروئید، کیسه صفرا، فتق ها، توده های زیرجلدی و سطحی، سرطان های دستگاه گوارش تا بیماری های سینه، بیماری های ناحیه مقعد مانند بواسیر، شقاق مقعد و. . . می پردازد.

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی

ترمیم بیماران سوختگی و جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی سینه، جراحی زیبایی شکم و. . .، ترمیم ناهنجاری های مادرزادی صورت، شکاف کام و شکاف لب، تومورهای سر و گردن و درمان صدمات دست و. . . بر عهده این جراحان است.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :