ژنیکوماستی دوران نوجوانی و بلوغ

آیا می دانید ژنیکوماستی دوران نوجوانی و بلوغ چیست؟

ژنیکوماستی  با رشد بیش از حد سینه ها در مردان، در هر سنی شایع است . ژینکوماستی  ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ، شرایط ارثی ، بیماری ، و یا استفاده از بعضی داروهای خاص عود کند. ژنیکوماستی می تواند سبب ناراحتی روحی و کاهش اعتماد به نفس شود .

 

ژنیکوماستی دوران نوجوانی - بلوغ

- به طورمعمول ژنیکوماستی دوران نوجوانی با صبر کردن و اطمینان دادن به بیمار درمان می شود زیرا در بیشتر موارد طی یک دوره زمانی 1 تا 2 سال پستانها ظاهر طبیعی خود را پیدا میکنند.
- هر چند وجود بافت پستان هیپروتروفیک برای بیش از 12 ماه نیاز به درمان جراحی پیدا می کند، زیرا تمایل به تبدیل شدن به بافت فیبروتیک وجود دارد که دراین حالت میتوان دائمی باشد.
- در صورت وجود مشکلات اجتماعی برای بیمار، به هر میزان (نظیر خودداری فرد از حضور در جمع مانند باشگاه ورزشی، استخر شنا،...) اصلاح جراحی حتی موارد خفیف بیماری کاملا معقول بوده و توصیه می شود.

 

سیستم درجه بندی ژنیکوماستی

برای مشخص شدن درمان مناسب، بایستی علت زمینه ای ژنیکوماستی شناسایی شده و ارزیابی وسعت دفورمیتی بطور کامل انجام شود.
معمولا با گرفتن شرح حال دقیق، معاینه فیزیکی و بررسی های تکمیلی علت ژنیکوماستی مشخص میشود.
درجه بندی  (STAGING)ژنیکوماستی براساس شدت هیپرتروفی پستان و افتادگی (پتوز) انجام می شود .
Grade1 : هیپرتروفی خفیف (کمتر از 250 گرم ) و بدون افتادگی
GARADE 2: هیپرتروفی متوسط (250 تا 500 گرم ) و بدون افتادگی
GRADE 3:هیپرتروفی شدید (بیش از 500 گرم ) و افتادگی گرید 1
GRADE 4:هیپرتروفی شدید (بیش از 500 گرم ) و افتادگی گرید 2 و 3

 

آناتومی بافت سینه در آقایان به چه صورت است؟

به طور طبیعی در آقایان، پستان مسطح بوده و پری مختصری در اطراف نوک و هاله پستان وجود دارد. بافت غددی مستقیما محدود به ناحیه زیر نوک و هاله بوده و به طور معمول به صورت توده مجزا قابل لمس نیست.

در آقایانی که قفسه سینه عضلانی دارند ممکن است در قسمت فوقانی پری داشته باشند که در ادامه به سمت چین زیر سینه ای به صورت مسطح در می آید. قطر هاله پستان حدود 2 تا 4 سانتی متر بوده و بر روی چهارمین فضای بین دنده ای قرار دارد. به طور متوسط فاصله نوک پستان تا فرورفتگی بالای استخوان جناغ 20 سانتی متر است. تورم همراه با ژنیکوماستی ممکن است به صورت توده غددی، سفت و با حدود مشخص در اندازه های مختلف درست در زیر هاله خود را نشان دهد یا ممکن است با پری منتشر چربی با حدود نامشخصی در قفسه سینه تظاهر کند.

بزرگی غددی وسیع که از حدود هاله فراتر می رود، در افرادی که بدنسازی می کنند و استروئیدهای آنابولیک مصرف می کنند، دیده می شود.

 

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | دکتر متخصص جراحی پلاستیک