درمان ژنیکوماستی با روش های سنتی

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان اختلالی است که در نتیجه ی بعضی عوامل از قبیل چاقی، مصرف داروهای هورمونی، وراثت و...  ایجاد می شود. درمان های دارویی و جراحی رایج ترین روش درمانی هستند. در پاسخ به این پرسش که آیا می توان ژنیکوماستی را با روش های سنتی درمان کرد یا خیر باید گفت مصرف برخی گیاهان چربی سوز، رعایت رژیم غذایی و ورزش می تواند در تنظیم سطح هورمون  تستسترون  موثر باشد.

بزرگی-سینه-در-آقایان

درمان ژنیکوماستی ​

علت و علائم بروز اختلال ژنیکوماستی​

ژنیکوماستی گاهی فقط  دریکی از پستان ها و گاهی هر دوپستان بروز می کند. علت اصلی این پدیده اختلال در سیستم غدد درون ریز می‌باشد؛ به این معنی که نسبت استروژن به تستسترون در بدن افزایش میابد که دلیل آن می‌تواند کاهش تستسترون و یا افزایش استروژن در فرد باشد. و با علائمی همچون ورم سینه ها، احساس درد در این ناحیه، خروج ترشحات از سینه، و حساسیت نسبت به لمس یا تماس لباس شایع است.

رایج ترین درمان برای ژنیکوماستی​

درمان داروی و جراحی از رایج ترین روش های درمانی هستند. در مورد ورزشکاران که اقدام به مصرف خودسرانه ی دارو می کنند اولین گام قطع مصرف هورمون ها است. در حال حاضر بهترین روش درمان بزرگی سینه، روش ترکیبی لیپولیزر و ساکشن همراه با تخلیه بافت غددی از طریق برشی محدود است. برای درمان ژنیکوماستی به روش سنتی و دارویی می توان اقدام کرد.

می توان ژنیکوماستی را با روش های سنتی درمان کرد؟​

درمان سنتی خاصی برای ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان وجود ندارند و سریع ترین راه درمان ان جراحی است. پیشنهاد طب سنتی برای درمان مصرف گیاهان چربی سوز است. چاقی و اضافه وزن یکی از متهم های اصلی به عنوان عامل ژنیکوماستی به حساب می‌آید. توصیه ی اکید طب سنتی به منظور کنترل وزن و کاهش چربی سینه ، در جهت کاهش اندازه ی آن، این است که در روز حتماً 3وعده غذای اصلی را میل کنید و برای کاهش پرخوری حتما 2 میان وعده در برنامه روزانه خود بگنجانید. زیرا عادت کردن به مصرف وعده ها در کنترل گرسنگی بسیار موثر است زیرا متابولیسم را در سطح مناسبی قرار می دهد.

در ضمن از مصرف غذاهای مضر مانند سرخ کردنی‌ها، فست فود، خوردن تنقلات مانند چیپس و پفک و در کل غذاهای حاوی چربی اشباع خودداری کنید. روزانه میزان کالری مصرفی خود را کنترل کنید. چربی اضافی می‌تواند موجب افزایش سطح استروژن در بدن شود. بنابراین کنترل و تنظیم صحیح میزان چربی در رژیم غذایی و اجتناب از زیاده روی در مصرف آن می‌تواند در کاهش سایز سینه در آقایان موثر باشد.لازم است رژیم غذایی مناسب برای کاهش سایز سینه در آقایان با مواد مغذی و کم کالری غنی شود تا منجر به کاهش چربی بدن شود. مواد غذایی مناسبی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، لبنیات بدون چربی، منابع پروتئین کم چربی مانند مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی بخصوص ماهی.

انجام ورزش هوازی نیز برای کاهش چربی ضروری است. سعی کند حداقل 5 روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه به پیاده روی تند، شنا و یا دوچرخه سواری بپردازید. انجام این ورزش ها سبب چربی سوزی در بافت سینه ها شده و از این طریق در کاهش سایز سینه هایتان نقش اساسی خواهد داشت. برای درمان ژنیکوماستی با طب سنتی ماساژ سینه ها با استفاده از روغن های گیاهی مانند، روغن مرزه، گل ساعتی، آویشن و روغن نعناع ،خار شیر، و روغن ماهی می تواند برای کاهش سایز سینه ها موثر باشد. همچنین طب سوزنی می تواند در رفع بزرگی سینه ی آقایان کمک کننده باشد و اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد.

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی به روش سنتی

استفاده از زردچوبه برای درمان ژنیکوماستی

زردچوبه سرشار از کورکومین است که موجب افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود. افزایش تستوسترون در بدن، موجب کاهش اندازه ی سینه‌ی مردان می شود. می توانید۱ تا ۲ قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بعد از ۱۰ دقیقه بنوشید. به مدت چند هفته نوشیدن آن را ادامه دهید. زنجبیل چربی سوزی قوی است دم نوش آن را به مدت ۳ تا ۶ ماه هر روز بنوشید. این کار سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و بافت‌های چربی را می‌سوزاند. همچنین عرق بابونه و خود بابونه می تواند برای برطرف نمودن بزرگی سینه ی آقایان می تواند مفید باشد.

خوردن ماهی‌هایی از جمله سالمون، خالمخالی و... سرشار از اسید چرب امگا ۳ هستند و منجر به تولید تستسرون در بدن می شود. استروژن پایین به شما کمک می‌کند به سرعت مشکل بزرگی سینه را حل کنید. حتما مکمل‌های روغن ماهی و ماهی‌های آب‌های سرد را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مصرف سایر غذاهای دریایی سرشار از روی را نیز فراموش نکنید. روی ماده‌ی معدنی ضروری و مهمی برای مردان با مشکل بزرگی سینه است. روی باتحریک تولید تستوسترون به از بین بردن بزرگی سینه‌ی مردان کمک می‌کند.

برای کاهش ورم در ناحیه ی سینه می توان از کمپرس سرد استفاده کرد. زیرا ژنیکوماستی باعث ورم و درد در ناحیه‌ی سینه می‌شود، چند تکه یخ را داخل یک تکه پارچه قرار دهید. آن را روی سینه‌های‌تان قرار دهید تا مشکل تورم و درد برطرف شود. 

درمان ژنیکوماستی با جراحی

اگر درمان های سنتی به اندازه کافی مؤثر نباشد، درمان جراحی ماموپلاستی کاهشی را انجام می دهیم. جراح برشی در ناحیه آرئول ایجاد می کند و غده بزرگ شده یا بافت چربی را برمی دارد. این روش اغلب با بی حسی موضعی انجام می شود و حدود یک ساعت طول می کشد. ممکن است بیمار یک روز یا کمتر در بیمارستان تحت نظارت کادر پزشکی باشد. جراحی ژنیکوماستی نسبت به روش های سنتی شما را سریع تر به نتیجه می رساند و نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :