علت های ایجاد ژنیکوماستی

ژنیکوماستی  به بزرگ‌ شدن خوش خیم پستان آقایان گفته می شود كه می تواند در اثر بزرگ شدن بافت اصلی پستان ویا تجمع چربی در ناحیه پكتورال قفسه سینه باشد . برجستگی پستان در آقایان می تواند در سنین مختلف بروز کند.این عارضه در ورزشکارانی که استروئید مصرف می کنند هم رو به افزایش است

ژنیکوماستی

علت وقوع ژنیکوماستی

هیپوگنادیسم (کم کاری غدد جنسی)

مردانی که میزان تولید هورمون تستوسترون انها کم می باشد اغلب دچار حساسیت پستان ها و ژینکوماستی می شوند.

کم کاری غدد جنسی می تواند نتیجه موارد زیر باشد

1) بیماری های ژنتیک:نظیر سندروم کلاین فلتر(8% موارد ژینکوماستی)
2) مشکلات غده هیپوفیز
3) بیضه نزول نکرده
4) آسیب بیضه در اثر بیماری اوریون
5) سندروم کالمن : که باعث رشد غیر طبیعی هیپوتالاموس می شود.

بالا رفتن سن (پیری)

تولید تستوسترون اغلب با بالا رفتن سن کاهش میابد.در 30 % مردان بالای 75 سال سطح هورمون تستوسترون کاهش میابد و باعث ژینکوماستی و حساسیت پستان ها می شود.

تومورها

تومورهای غدد هیپوفیز ، فوق کلیوی و بیضه ها می توانند باعث تغییر در تعادل هورمون های استروژن و تستوسترون شده و منجر به ژینکوماستی و حساسیت پستان ها شوند.
تومورهای غدد هیپوفیز عامل 2 % موارد ژینکوماستی و تومورهای بیضه عامل 3 % موارد ژینکوماستی می باشند.
سرطان پستان در آقایان نیز می تواند باعث حساسیت پستان ها شود.

Jogger,s   Nipple

تحریک نوک پستان شایع تر از بزرگی خود بافت پستان می باشد.از عوارض نسبتا شایع ورزش شدید و طولانی مدت ،درد – قرمزی و حتی خونریزی از نوک پستان می باشد که به آن Marathoner,s Nipple یا Jogger,s   Nipple گفته می شود.
علت این حالت دویدن نمی باشد بلکه علت آن تحریک مکانیکی در اثر مالش یا ساییده شدن لباس دونده بر روی قفسه سینه ،بویژه در هوای گرم و مرطوب می باشد.
برای درمان این حالت نیازی به کنار گذاشتن ورزش یا دویدن نیست.بلکه می توان قبل از دویدن نوک سینه ها را چرب کرد یا از باندهای مخصوص بر روی نوک پستان استفاده کرد.در هوای گرم یا مرطوب می توان بدون پیراهن دوید.

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

به اشتراک بگذارید :