تزریق چربی، عوارض و راه‌های کاهش آن - قسمت دوم

اگر چه تزریق چربی به عنوان یک روش مطمئن و ایمن گزارش شده است و عوارض جانبی گزارش شده از آن کم دیده می‌شود ولی مانند هر روش جراحی دیگر نیز این روش بدون عوارض نمی‌باشد. این مقاله ادامه تزریق چربی، عوارض و راه‌های کاهش آن - قسمت اول می‌باشد.

تزریق چربی، عوارض و راه‌های کاهش آن

تزریق چربی|عوارض

ورم

شایعترین مشکل همراه با تزریق چربی، ادم یا ورم بعد ار تزریق می‌باشد.

لازم است توضیحات لازم در مورد ظاهر بیماران بعد از انجام تزریق چربی داده شود تا بی جهت از میزان ورمی که ایجاد می‌شود احساس نگرانی نکنند.

مهم است که به بیماران آگاهی داده شود که این ورم ممکن است تا  روز بعد از تزریق افزایش پیدا کند، بنابراین دچار وحشت و تشویش از اتفاقی که می‌ا‌فتد نشوند. تزریق بی‌حسی موضعی به بافت می‌تواند باعث تورم شود. میزان تزریق بی‌حسی موضعی باید در کمترین حجم انجام شود. تا هم بی‌حسی موضعی و انقباض عروقی مناسب را ایجاد کند و هم کمترین تغییر شکل بافتی را ایجاد نماید.

ورم چگونه ایجاد میشود؟

وارد کردن با فشار کانول یا با نوک کند (blunt) داخل بافت زنده بلافاصله باعث ایجاد تورم می شود.

برای جدا کردن قطعات کوچک از یکدیگر صدها بار کانول با نوک کند داخل بافت می‌شود که نتیجه نهایی آن مقدار قابل توجهی ورم خواهد بود. این ورم باعث پوشاندن نشانه های چشمی که ممکن است نقطه پایانی کار را مشخص کند، می‌شود. همچنین به خاطر تفاوتهای منحصر به فرد هر بیمار،  پیش بینی اینکه بدن بیمار طی یا بلافاصله بعد از تزریق چربی چه واکنشی را نشان خواهد داد مشکل است.

میزان ورم، از بیماری در بیماری دیگر، از ناحیه به ناحیه‌ای دیگر و حتی از یک سمت به سمت دیگر همان بیمار متفاوت خواهد بود.

این تکنیک سه بعدی تزریق در نواحی دریافت کننده چربی باعث ایجاد تغییرات شکلی، حجمی و ساختاری مشخص شده در طرح عمل (operative plane) میشود.

 از آنجاییکه نشانه‌های جسمی در طی تزریق چربی ممکن است گمراه‌کننده باشند. ظاهر چنین عمل محلی که در آن تزریق چربی انجام شده است نباید به عنوان تنها معیار مشخص کننده میزان چربی که باید تزریق کرد مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین نشان می دهد که چرا ماه قبل از شروع تزریق، میزان حجم که باید تزریق شود، تخمین زده شود.

عوارض

نامنظمی‌ها 

توده‌ها

 کلسیفیکاسیون‌ها

 کیست‌‌های روغنی

یکی از ناراحت کننده ترین  پیامدهای منفی شایعه تزریق چربی ایجاد توده ها و نامنظمی های قابل مشاهده و لمس می باشد. علت اصلی آن‌ها نکروز چربی پیوند شده است که باعث فیبروز، کلسیفیکاسیون و ایجاد کیست روغنی می شود.

 Kato   و همکارانش نشان دادند که اگرچه یک سلول چربی منفرد مرده می‌تواند به طور کامل جذب شود، ولی قطرات روغنی که از آن خارج می شوند بوسیله یک پدیده ایجاد کنند سیکاتریس (ایجاد ماتریس های کلار من) با التهاب مزمن جایگزین می‌شوند.

 اگر تعداد قطرات کوچک (کوچکتر از 1 میلی‌متر) ایجاد شوند، نتیجه آن ایجاد نامنظمی های سطحی قابل لمس خواهد بود.

 اگر نکروز ویسعتر باشد (بزرگتر از 10 میلی‌متر) به طور تیپیک کیست  روغنی همراه با التهاب مزمن ایجاد می‌شود. وقتی کیست های روغنی ایجاد می‌شوند، دائمی هستند و تمایلی به کوچک‌ترشدن یا جذب شدن ندارند.

 در نواحی حساس نظیر پستان،  ایجاد کیست‌های روغنی  و کلسیفیکاسیون ممکن است مشکلات تشخیصی در ارتباط با سرطان پستان را به وجود آورند. هرچند کلسیفیکاسیون ناشی از نکروز چربی در اساس با لکسیفیکاسیون ناشی از سرطان سینه متفاوت است و یک رادیولوژیست با تجربه می‌تواند آنها را از هم افتراق دهد.

نامنظمی ها چگونه ایجاد میشوند؟

- ایجاد نکروز چربی بعد از پیوند آن اساسا بستگی به تکنیک تزریق دارد.

- ایجاد کیست‌های روغنی بعد از انتقال حجم زیاد یا تزریق با حجم زیاد در یک نقطه شایع می‌باشد و عمدتا در پستان یا باسن ایجاد میشود  جایی که از کانول های بزرگتر استفاده می شود

- کیست های روغنی به ندرت در صورت ایجاد می‌شوند.

برطبق مطالعه Kato و همکارانش مراحل ایجاد کیست روغنی به صورت زیر می باشد:

 مراکز سلول‌های چربی باعث ایجاد قطرات روغنی می شوند و به دنبال آن بافت نکروتیک، کلیسفید ایجاد می‌شود کیست روغنی با تمایل به رشد تشکیل می شود. دیواره جامد در اطراف کیست مانع از جذب روغن جدید در داخلی کیست میشود و در نتیجه اندازه و شکل کیست ثابت باقی می ماند.

جلوگیری از ایجاد نامنظمی ها

- تزریق بافت چربی به طوری که چربی صاف ایجاد کند برای دستیابی به نتیجه موفقیت آمیز الزامی است.

- هر چند تزریق صاف و یکدست نیازمند آن است که پزشک توانایی تکنیکی و تجربه لازم را داشته باشد. این مسئله به ویژه در نواحی دریافت کننده چربی که پوست نازکی دارند صادق می باشد.

-  استفاده از کانولای ظریف، چربی با تراکم کمتر، تکنیک spaghetti-like و فرمدهی با حوصله و توام با زحمت، چربی پیوند شده به طور بالقوه می‌تواند به کاهش شانس نکروز چربی و نامنظمی‌های ناخوشایند و ایجاد کیست روغنی حاصل از آن، کمک کند.

جابجایی چربی ((Fat Migration

- جابجایی چربی بیشتر اوقات در نواحی ایجاد میشود  که حرکت عضله به ویژه واضح می‌باشد نظیر محل اتصال  عضله گلابلا (glabella) در پوست قسمت میانی ابرو، در بالای  ابرو.

-  بعد از تزریق چربی در قسمت میانی ابرو توسط جراح، سطح پوست نسبتا صاف به نظر می رسد زیرا در این زمان عضلات corrugator  در حال انقباض نمی باشند. هر چند وقتی بیمار هوشیار و بیدار می‌شود وقتی عضلات را حرکت می‌دهند فرورفتگی ایجاد می شود(مانند وقتی که بیمار اخم می‌کند).

 عکس‌های گرفته شده از بیمار بسیار خوب به نظر می رسند  ولی وقتی که عضلات منقبض می شوند نامنظمی‌های ناخوشایند در پیشانی ایجاد می‌شود. در این بیماران ممکن است در ادامه تزریق توکسین بوتولینوم (بوتاکس) لازم باشد. قبل از تزریق چربی به نواحی گلابلا محل اتصال بینی به پیشانی و پیشانی، باید تزریق صحیح و خردمندانه بوتاکس به این نواحی انجام شود.

تزریق چربی، عوارض و راه‌های کاهش آن

استفاده از چربی منجمد

- استفاده از چربی منجمد از آن جاییکه حاوی بافت مرده است، بیماران را در معرض خطر عفونت‌های شدید قرار می دهند.

- نتایج  تزریق چربی منجمد متغیر می‌باشد ولی در بیشتر مواقع چربی تزریق شده، به طور کامل جذب می شود.

عوارض محل گرفتن بافت چربی

- گرفتن بافت چربی زیرجلدی،  بافت نگهدارنده آن را کاهش می‌دهد و منجر به نامنظمی، افزایش چین خوردگی و فرورفتگی در محل دهنده بافت چربی می شود. به همین دلیل چربی باید با کانولای ۲ تا ۳ میلی متری گرفته شود و جراح باید کانولا را در جهات مختلف حرکت دهد تا چربی صرفاً از یک نقطه یا ناحیه منفرد گرفته نشود تا منجر به فرورفتگی ناخوشایند آن نشود، زیرا در صورت ایجاد، اصلاح آن می تواند سخت باشد.

- برای تزریق در ناحیه صورت معمولا چربی از قسمت تحتانی شکم گرفته می شود که بهترین محل برای گرفتن حجم مورد نیاز چربی است.

- در افراد لاغر می‌توان از قسمت داخلی ران یا زانو چربی مورد نیاز را گرفت. اگر قرار است حجم زیادی از چربی گرفته شود می‌توان از ناحیه پشت، پهلوها و نواحی پری تروکانتریک استفاده کرد.

- در مواقعی که چربی از پهلوها یا نواحی پری‌تروکانتریک گرفته شود، لازم است برای حفظ تعادل بدن از هر دو طرف چربی گرفته شود.

- باید دقت شود برای گرفتن چربی محل ورود کانول  در نواحی پوشیده نظیر چین ناف، ناحیه  سوپراموپیک  یا چین اینگونیال انتخاب شودتا اشکال قابل مشاهده در صورت هیپرتروفیک شدن ایجاد نشود.

- هنگام گرفتن چربی از ناحیه شکم ضروری است پوست شکم بالا آورده شود تا از احتمال ورود کانولا به داخل روده یا ارگان های داخلی جلوگیری شود احتمال این مسئله در افرادی که لاغر هستند یا فتق شکمی دارند بیشتر می باشد.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :