زیر و بم انواع جراحی زیبایی سینه

پیشرفت علم پزشکی باعث ایجاد انواع جدیدی ازعمل‌های زیبایی شده است. از پرطرفدارترین عمل های زیبایی در بین خانم ها عمل جراحی زیبایی سینه است. انواع جراحی زیبایی سینه در زمینه های مختلفی برای خانم ها وجود دارد تا به فرم دلخواه سینه هایشان دست یابند.

جراحی زیبایی سینه چیست

معیارهای زیبایی در سراسر جهان الگوی نسبتاً ثابتی را از بدن ایده آل ارائه می‌کنند. بنابراین افرادی که رضایت کافی از بدن خود نداشته و یا به دلایل مختلف دچار نقص در شکل ظاهری عضوی از بدن هستند، برای انجام اصلاحات به جراحی زیبایی روی می‌آورند. به‌ طورکلی عمل جراحی زیبایی سینه به مجموعه ‌ای از عمل ‌های جراحی با هدف تغییر ظاهری سینه‌ ها گفته می‌شود. این عمل جراحی می‌تواند ظاهر سینه‌ ها را بهبود بخشیده و نواقص موجود را حذف کند. طیف گسترده‌ای از عمل‌های جراحی سینه وجود دارد که برخی از آن‌ها به بیهوشی کامل و بستری شدن چند روزه در بیمارستان نیز محتاج هستند. 

انواع جراحی زیبایی سینه 

جراحی‌های مختلفی برای بهبود شکل ظاهری سینه‌ها وجود دارد که با توجه به مشکل بیمار و هدف نهایی از جراحی می‌توان یکی از گزینه‌ها را انتخاب کرد. به ‌طورکلی این عمل ‌جراحی زیبایی سینه به سه دسته کلی تقسیم‌ بندی می‌شوند:

جراحی بزرگ کننده سینه

جراحی بزرگ کننده سینه (Breast augmentation) یا پروتز سینه یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که با هدف بهبود ظاهر، اندازه و حجم سینه‌ها برای خانم‌ها قابل انجام است. جراحی بزرگ کردن سینه به شکل رایج با استفاده از ایمپلنت انجام می‌شود که پزشک آن را رو یا زیر بافت سینه قرار می‌دهد. برای قرار دادن ایمپلنت درون بدن شکافی در قسمت پایین سینه، زیر بغل یا دور سینه ایجاد می‌شود. به ‌طورکلی بهتر است که این عمل با اندوسکوپ انجام شود تا ایمپلنت زیر بافت سینه واقع شده و بتوان بافت عادی سینه را در عکس‌برداری‌های ماموگرافی مشاهده کرد زیرا وجود ایمپلنت می‌تواند مانع انجام عکس‌برداری‌های لازم برای تشخیص سرطان سینه شود. 
ایمپلنت‌های سینه بسته‌های سیلیکونی هستند که با ژل سیلیکون یا آب پر شده‌اند و قبل از انجام عمل، بیمار اندازه‌ی آن‌ها را بر اساس افزایش حجمی که در نظر دارد مشخص می‌کند. ایمپلنت‌هایی که با آب پرشده‌ اند معمولاً برای همه متقاضیان این عمل جراحی قابل ‌استفاده هستند اما ایمپلنت‌های تمام سیلیکونی محدودیت‌هایی دارند. مانند تمام جراحی‌های دیگر، این جراحی نیز ممکن است خطرات و ریسک‌های مختلفی داشته باشد و پیش از انجام آن باید اطلاعات کافی در زمینه ی عوارض پروتز سینه را از طریق متخصصان کسب کنید. 

عمل-جراحی-زیبایی-سینه-با-پروتزجراحی زیبایی سینه

جراحی کوچک کننده سینه

داشتن سینه‌های بزرگ و سنگین می‌تواند برای افراد بسیار ناراحت کننده باشد و مشکلات متعدد سلامتی ایجاد نماید. وزن سینه‌ها ممکن است باعث درد گردن، کمردرد، مشکلات پوستی، بی‌حسی و خستگی در افراد شود. فرایند جراحی کوچک کننده‌ی سینه که ماموپلاستی کوچک کننده نیز نامیده می‌شود، شامل خارج کردن پوست، چربی و غده‌های شیری از سینه‌ها با هدف کوچک کردن اندازه و بهبود ظاهر آن‌ها است. 
در این جراحی ممکن است جای زخم روی بدن فرد باقی بماند اما در بیشتر موارد احساس عادی در سینه‌ ها و نوک پستان و همچنین تولید شیر و توانایی شیردهی در افراد حفظ می‌شود. عوارض احتمالی مختلفی می‌تواند پس از انجام این عمل جراحی بروز کند. در واقع جراحی کوچک کننده سینه ظاهر، اندازه و حجم سینه‌ها را کاهش می‌دهد و معمولاً علائم درد گردن و ناراحتی‌های بیمار پس از عمل از بین می‌رود. 

بازسازی سینه‌ها

در فرایند بازسازی سینه، بافت سینه با شکل، حجم و اندازه‌ی مورد نظر بازسازی می‌شود. معمولاً ناحیه ‌ی سرپستان نیز دوباره شکل ‌دهی می‌شود. البته اگر بافت اصلی سینه کاملاً از بین رفته باشد، احساس طبیعی سینه‌ها قابل بازیابی نیست و فرد دیگر نمی‌تواند شیردهی انجام دهد. بازسازی سینه با استفاده از ایمپلنت‌ها یا بافت چربی بدن خود فرد انجام می‌شود. این عمل معمولاً برای افرادی تجویز می‌شود که به دلیل ابتلا به سرطان سینه مجبور به برداشتن بافت یکی از سینه‌ها یا هردوی آن‌ها شده‌اند. جراحی کمک خواهد کرد ظاهر طبیعی بدن بازسازی شود. 

لیفت سینه‌ها

پوست سینه ‌ی برخی از خانم‌ها قدرت و توان تحمل وزن سینه‌ ها را ندارد، در نتیجه در این افراد سینه‌ها پایین می‌آیند و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. معمولاً دلیل افتادگی سینه ها عارضه‌ای به نام پتوسیس است که بافت پوستی اطراف سینه نسبت به سینه‌ها زیاد است. در افرادی که کاهش وزن شدید داشته ‌اند این عارضه به وفور دیده می‌شود. برای بازیابی ظاهر سینه‌ها پوست اضافی با انجام عمل جراحی جدا می‌شود. 
جراحی-زیبایی-لیفت-سینه

جراحی سینه

جراحی زیبایی سینه برای چه کسانی مناسب است ؟

به ‌طورکلی می‌توان گفت انواع جراحی زیبایی سینه کارکرد ترمیمی داشته و افرادی که از ظاهر سینه‌های خود راضی نیستند می‌توانند از این جراحی استفاده کنند. درصورتی‌که قصد بزرگ کردن سینه‌ها و افزایش حجم آن‌ها وجود داشته باشد یا سینه‌ها دچار عدم تقارن باشند، معمولاً از جراحی بزرگ کننده سینه استفاده می‌شود. جراحی کوچک کننده سینه‌ها برای افرادی که دارای سینه‌ هایی با حجم غیرطبیعی هستند، مناسب است. برخی آقایان نیز که سینه‌هایی بزرگ ‌تر از حجم معمول دارند که ژنیکوماستی نام دارد برای کاهش اندازه‌ی سینه‌ها از این عمل جراحی کمک می‌گیرند. برای بیمارانی که به دلیل سرطان یا عارضه‌ های دیگر بافت طبیعی سینه‌های خود را از دست داده‌ اند، جراحی بازسازی سینه مفید است. عمل لیفت سینه نیز با کاهش پوست اضافی اطراف سینه، ظاهر سینه را بهبود می ‌بخشد. 

چه کسانی نباید جراحی زیبایی سینه انجام بدهند ؟

عمل جراحی‌ زیبایی سینه می‌تواند برای گروه‌ های خاصی از افراد خطرساز باشد. افرادی که به سبب ژنتیک خانوادگی در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، بهتر است جراحی‌هایی مانند ایمپلنت سینه انجام ندهند تا بر روی آزمایش‌ها تشخیصی سرطان تأثیری نداشته باشد. همچنین اگر افراد به داروهای بیهوشی حساسیت داشته باشند، انجام این عمل زیبایی برایشان بسیار خطرناک خواهد بود. در صورت وجود بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های خود ایمنی نیز انجام این عمل‌های زیبایی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است در فرایند عمل تداخل ایجاد شده یا پس از انجام عمل زیبایی عفونت‌های خطرناکی در بدن فرد به وجود بیاید. 

بهترین سن برای جراحی زیبایی سینه

برای انجام عمل‌ جراحی زیبایی سینه حداقل باید هیجده سال سن داشته باشید. در سن هیجده سالگی سینه‌ها به حداکثر رشد خود رسیده‌اند و می‌توان عمل‌های اصلاحی روی آن‌ها انجام داد. هرچه این عمل‌ها در سنین پایین‌تری انجام شوند، احتمال ترمیم زخم‌های ناشی از جراحی بیشتر خواهد بود. اما به دلیل مشکلاتی که ممکن است عمل‌های جراحی زیبایی برای شیردهی ایجاد کنند و همچنین فرایند بارداری شکل سینه‌ها را تغییر می‌دهد، بسیاری از خانم‌ها تصمیم می‌گیرند انجام این عمل را به بعد از بارداری موکول کنند. عمل‌ هایی مانند کوچک کردن سینه‌ها یا لیفت سینه بیشتر برای اصلاح تغییرات ناشی از افزایش سن مناسب بوده و بین خانم‌های میانسال رایج است.

مراقبت‌های قبل از جراحی زیبایی سینه

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی سینه باید نکاتی را در نظر داشته باشید. ضروری است که اگر به بیماری مزمنی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، جزئیات را با پزشکتان در میان بگذارید. قبل از انجام عمل جراحی لازم است از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا غذاهایی که خون را رقیق می‌کنند خودداری کنید (خوراکی‌هایی مانند سیب، بادام، زردآلو، آلبالو و ... می‌توانند موجب رقیق شدن خون شوند). همچنین لازم است زیورآلات مختلف مانند گوشواره‌ها را از گوشتان خارج کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی سینه

پس از انجام جراحی تا زمانی که بهبود نسبی حاصل شود، نیاز است در بیمارستان بمانید. پس از انجام عمل احتمالاً احساس خستگی و خواب‌ آلودگی خواهید داشت. درد در محل جراحی تا چند روز پس از انجام عمل به‌ طور طبیعی احساس خواهد شد. پس از انجام عمل تا یک هفته نمی‌توانید حمام کنید و باید محل زخم را از رطوبت دور نگهدارید. 
عوارض جراحی زیبایی سینه
هرکدام از انواع جراحی زیبایی سینه می‌توانند عوارض مختلفی داشته باشند. در ادامه عوارض رایج برای هرکدام از انواع عمل‌های جراحی سینه را معرفی خواهیم کرد:
  • عمل بزرگ کننده سینه: می‌توان گفت بزرگ ‌ترین خطر انجام بزرگ کردن سینه‌ها این است که در آزمایش‌ها تشخیصی سرطان سینه اختلال ایجاد می‌کند. وجود سیلیکون اجازه نمی‌دهد عکس‌برداری از سینه‌ها به درستی انجام شود. همچنین ایمپلنت ممکن است پس از مدتی در سینه تکان بخورد و شکل طبیعی سینه‌ها را از بین ببرد. ایمپلنت‌ها در فواصل زمانی معین باید تعویض شوند و نمی‌توان آن‌ها را تمام مدت عمر در بدن نگهداری کرد. انجام عمل بزرگ کننده سینه می‌تواند به میزان کم شانس ابتلا به سرطان را نیز افزایش دهد.
  • عمل کوچک کردن سینه: یکی از عارضه‌های طبیعی انجام این عمل جراحی، باقی ماندن زخم‌های جراحی روی سینه‌ها است. همچنین ممکن است احساس طبیعی سینه‌ها در ناحیه‌ی سر پستان از بین برود. در برخی مواقع شکل سر پستان‌ها تغییر می‌کند و جراحی ترمیمی اضافی برای اصلاح این مشکل نیاز خواهد بود. 
  • بازسازی سینه‌ها: در صورت انجام عمل بازسازی سینه‌ها، فرد باید آمادگی داشته باشد که احساسی در سینه‌های خود نداشته باشد. صرفاً این عمل جراحی شکل ظاهری سینه‌ها را ترمیم می‌کند و نمی‌تواند جایگزینی برای اعصاب از دست رفته ایجاد کند. 
  • لیفت سینه: انجام این عمل نیز می‌تواند عوارضی مانند از دست رفتن احساس در سینه‌ها، بی‌ حسی کلی سینه، خون‌ریزی داخلی و تغییر شکل غیرطبیعی سینه‌ها را در پی داشته باشد. 

عمل-جراحی-زیبایی-سینه

پروتز سینه

جراحی زیبایی سینه در دوران بارداری و شیردهی 

به دلیل اینکه انجام عمل‌های زیبایی نیازمند بیهوشی کامل است، نمی‌توان این جراحی‌های زیبایی را در دوران بارداری انجام داد زیرا ممکن است عوارضی جدی برای جنین ایجاد نماید. انجام انواع مختلف عمل زیبایی سینه‌ها می‌تواند در فرایند شیردهی اختلال ایجاد کند. بیشتر مادرهایی که جراحی سینه انجام داده‌اند می‌تواند به‌طور طبیعی شیردهی را انجام دهند اما ممکن است میزان شیر تولید شده کاهش پیدا کند. اما عمل جراحی زیبایی سینه می‌تواند روی اعصاب و غدد شیری تأثیر بگذارد و فرایند تولید شیر را متوقف کند. قرار دادن ایمپلنت زیر بافت سینه شانس شیردهی موفق افراد را در آینده افزایش می‌دهد اما تکنیک‌های جراحی که سر پستان را برای اصلاح شکل سینه‌ها جدا می‌کنند می‌توانند به ‌طورجدی در فرایند شیردهی اختلال ایجاد کنند. البته این احتمال وجود دارد که غدد شیری خود را پس از مدتی ترمیم کنند و توانایی تولید شیر را دوباره به دست آورند.  
 

© 1399 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر فرامرز صفائی پیروز می‌باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت، آنلاین سلامت