آیا می توان بعد از جراحی آبدومینوپلاستی باردار شد؟

آیا می توان بعد از جراحی آبدومینوپلاستی باردار شد؟

جراحی آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم روشی است  کاملاً تهاجمی که باهدف کاهش اندازه در ناحیه ی شکم انجام می شود. نتایج این عمل موجب حذف چربی، کوچک شدن شکم و حذف پوست اضافی در این ناحیه می شود. بارداری بعد از آبدومینوپلاستی هم امکانپذیر است و این جراحی مانعی برای بارداری نیست. انجام این جراحی زیبایی موجب ایجاد اندامی ایده آل و شکمی صاف خواهد شد و عموما برای افرادی مناسب است که شکمی شل و افتاده دارند.

جراحی آبدومینوپلاستی

 

آیا می توان بعد از جراحی آبدومینوپلاستی باردار شد؟​

منعی برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی وجود ندارد و هیچ مشکلی برای دوران حاملگی به وجود نخواهد آورد، اما دلایلی وجود دارد دال بر اینکه بهتر است جراحی آبدومینوپلاستی بعد از بارداری انجام شود.

اکثر مراجعینی که برای جراحی آبدومینوپلاستی مراجعه می کنند افرادی هستند که به دلیل داشتن زایمان، شکمشان بزرگ و حالت افتاده و شلی پیدا کرده است وعضلات جدار شكم قوام خود را تا حدی از دست داده اند. طی جراحی آبدومینوپلاستی عضلات شکم در کنار یکدیگر فیکس می شود و ضمن کوچکتر شدن آن، حالت افتاده ی شکم برطرف شده و سفت می شود. در صورت باردار شدن و در نتيجه رشد جنین، عضلات فیکس شده بازهم از هم دور شده و شکم دوباره به حالت قبل از ابدومینوپلاستی بر می گردد. به بیانی دیگر بارداری مجدد بعد از جراحی، باعث شل شدن مجدد پوست شده و به علت تحت کشش قرار گرفتن عضلات دوخته شده باز می شوند.

طی جراحی آبدومینوپلاستی به دلیل اینکه در این روش پوست شکم کشیده شده و دیواره ی شکم به هم دوخته می شود بنابراین بهتر است انجام این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنید.  پس از جراحی زیبایی شکم بانوان می توانند باردار شوند اما به علت اینکه پوست شکم کشیده می شود و دیواره های شکم جمع می شوند این موضوع می تواند رشد جنین را با اختلال مواجه کند، بنابراین باید به رشد جنین توجه بیشتری شود چرا که ممکن است بافت شکم مادر به اندازه کشیده نشود . با این حال خانم هایی که همچنان قصد بارداری دارند می توانند جراح خود را در جریان بگذارند تا در حین انجام جراحی آبدومینوپلاستی بخشی از جراحی که مربوط به جمع کردن دیواره شکم است انجام نشود در این صورت فرد دیگر مشکلی در بارداری مجدد نخواهد داشت.

پس بهتر است بعد از آخرین بارداری این جراحی انجام شود، اما ممکن است بارداری هم به طور ناخواسته اتفاق بیفتد. بنابراین جای هیچ نگرانی وجود ندارد و حتما متخصص زنان خود را در جریان بگذارید. بعد از جراحی از آنجایی که شکم بعد از گذشت 4 الی 6 ماه کاملاً بهبود یافته است، معمولاً هیچ خطری برای سلامتی مادر و جنین وجود ندارد.

 

مزایای انجام جراحی زیبایی شکم پس از بارداری

از آنجایی که بارداری منجر به افتادگی شکم و ترک های پوستی می شود رفع افتادگی و شل بودن پوست شکم یکی از مهمترین مزایای جراحی آبدومینوپلاستی پس از بارداری است. بنابراین توصیه می شود پس از بارداری و زمانی که قصد باردار شدن مجدد ندارید جراحی شکم انجام دهید.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی ) 


© 1399 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر فرامرز صفائی پیروز می‌باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت، آنلاین سلامت