ماندگاری اثر بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس تا چه زمانی است؟

بوتاکس دارویی تزریقی است از سم بوتولینوم نوع A است. باکتری کلستریدیوم بوتولینوم این سم را تولید می‌کند.

با تزریق بوتاکس می‌توان چین و چروک‌های ناشی از گذر عمر را کاهش داد. ماندگاری اثر بوتاکس زیبایی به طور متوسط چهار تا شش ماه است.

محل و میزان تزریق بوتاکسی که برای اهداف زیبایی تزریق می‌شود، بر ماندگاری آن اثر می‌گذارد.

عواملی مانند سن، خاصیت کشسانی پوست و عمق چین و چروک نیز تاحدی تعیین کننده‌ی ماندگاری و کارایی اثر بوتاکس هستند.

تزریق بوتاکس

 

انواع چین و چروک​

هر نوع چین و چروکی را نمی ‌ توان با بوتاکس از بین برد. چین و چروک ‌ های پوست به دو دسته تقسیم ‌ می ‌ شوند، استاتیک و دینامیک.

چروک ‌ های دینامیک چین و چروک ‌ هایی هستند که در اثر حرکت عضله، برای مثال در اثر اخم کردن یا لبخند زدن ایجاد می ‌ شوند و اینهادقیقاً چین و چروک هایی هستند که می ‌ توان از طریق تزریق بوتاکس با موفقیت از بین برد.

چروک‌های دینامیک هنگام بی‌حرکت بودن عضلات صورت دیده نمی‌شوند و فقط وقتی روی صورت پدیدار می‌شوند که اخم کنید یا لبخند بزنید. ازآنجایی که بوتاکس از حرکت عضلات جلوگیری می‌کند، تزریق بوتاکس روش ایده‌‍آلی برای از بین بردن چروک‌های دینامیک به شمار می‌آید.

خطوط عمودی و افقی روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی یا خط خنده جزء چروک‌های دینامیک هستند.

 چین و چروک ‌ های استاتیک چین و چروک هایی هستند که بدون حرک عضلات صورت نیز وجود دارند و روی پوست خودنمایی می ‌ کنند و بوتاکس تاثیری بر آنها ندارد. برای از بین بردن آنها به ژل یا درمان‌های دیگری نیاز دارید. بوتاکس عصبی که دستورها را از مغز به عضلات منتقل می‌کند و آنها را وادار به حرکت می‌کند، فلج می‌کند و در نهایت عضله دیگر پیام مغز را دریافت نمی‌کند و نمی‌تواند حرکت کند. در واقع عضله به نوعی فلج می‌شود و با حرکت نکردن عضله دیگر چین و چروکی نیز وجود نخواهد داشت.

اما اگر چین و چروک حتی در صورت ثابت بودن عضله وجود داشته باشد، فلج کردن عضلات طبعاً باعث از بین رفتن چین و چروک نخواهد شد. ژل‌ها یا پرکننده‌های تزریقی فرورفتگی مربوط به چروک را پر می‌کنند و تاثیرگذاری آنها وابسته به متوقف کردن حرکت عضله نیست. فیلر تزریقی فرورفتگی چروک را پر و آن را ناپدید می‌کند.

 

ویژگی‌های عضله​

اگر عضلات صورت ضخیم باشد، برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بوتاکس بیشتری تزریق شود. چون تاثیرگذاری بر عضلات ضخیم‌تر و حجیم‌تر از طریق تزریق دشوارتر است. متخصص به جای آن که بوتاکس را در عمق بیشتری از عضله تزریق کند، ترجیح می‌دهد مقدار بوتاکس بیشتری تزریق کند.

نوع عضله‌ای که برای تزریق در نظر گرفته شده نیز عامل دیگری است که در ماندگاری اثر بوتاکس نقش دارد. ماندگاری بوتاکس برای رفع خط خنده‌ی دور چشم‌ها کمتر است، چون ما در طول روز دائماً چشم‌ها را می‌بندیم و باز می‌کنیم. همچنین اثر تزریق بوتاکس در عضلات بزرگتر سریع‌تر از بین می‌رود.

 

سبک زندگی​

میزان فعالیت بدنی نیز یکی از عامل‌های تعیین کننده‌ی ماندگاری اثر بوتاکس است. ورزشکاران سریع‌تر متوجه از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شوند، چون سرعت متابولیسم بدن ورزشکاران بسیار بالاتر از افرادی است که فعالیت بدنی ندارند. بدن‌های فعال سریع‌تر التیام می‌یابند و بوتاکس را زودتر از بدن خارج می‌کنند.

 

ماندگاری اثر بوتاکس​

اگر خواهان این هستید که نتیجه‌ی تزریق بوتاکس حفظ شود و همواره پوستی صاف و بدون چین و چروک داشته باشید، باید تزریق را هر چهار تا شش ماه یکبار تکرار کنید.

برای این که ماندگاری اثر بوتاکس به حداکثر برسد، بوتاکس باید در دوز مناسب و در محل صحیح تزریق شود، اما این دو عامل برای تمام بیماران یکسان نیست. یک جراح پلاستیک باتجربه طرح درمان منحصربه فردی را برای هر بیمار تهیه می‌کند و بهترین زمانبندی را پیشنهاد می‌دهد تا دوام اثر بوتاکس به حداکثر برسد.

بعد از تزریق بوتاکس شکلک دربیاورید تا عضلات تزریق شده حرکت بکند؛ به این ترتیب بوتاکس به طور یکنواخت توزیع می‌شود و دوام اثر آن افزایش می‌یابد. به مدت ۲۴ ـ ۴۸ ساعت بعد از تزریق از مالش دادن صورت، ورزش کردن یا استفاده از فراورده ‌ های آسیب زننده خودداری کنید 

مالش دادن یا لایه‌برداری صورت، ورزش کردن یا استفاده از فراورده‌های آسیب زننده می‌تواند باعث جابجا شدن بوتاکس و رفتن آن به ناحیه‌های دیگری از صورت شود که قرار نیست وارد آن نقاط شود، این جابجایی گاهی منجر به فلج شدن صورت، افتادگی پلک یا عوارض ناخوشایند دیگر می‌شود. تا چهار ساعت بعد از تزریق نخوابید یا دراز نکشید. همچنین بهتر است دو شب اول بعد از تزریق را به پشت بخوابید و سرتان را کمی بالاتر بگذارید.

هر روز روی پوستتان به ویژه روی پوست صورت، ضدآفتاب با SPF 30 بزنید. اشعه‌های UV خورشید به پوست آسیب می‌زند و آن را پیر می‌کند. همچنین بهتر است در روزهای آفتابی از کلاه و عینک آفتابی نیز استفاده کنید. هر چه کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، بهتر می‌توانید از ایجاد چین و چروک‌های جدید جلوگیری کنید.

بری سالم نگه داشتن پوست، هر روز آب کافی بنوشید. آب به گوارش، گردش خون و عملکرد سلول‌ها کمک می‌کند. سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

بوتاکس هم مانند سایر محصولات دارای انواع مختلفی میباشد که شرکت‌های مختلفی بوتاکس را تولید می‌کنند و برندهای متعددی از بوتاکس وجود دارد که این برند ها از نظر نحوه استفاده، کیفیت، قیمت و کاربرد با هم تفاوت دارند. این برند ها شامل: دیسپورت، مصپورت یا مسپورت، زئومین، نورونوکس، کانیتوکس، درماتوکس ، لینوریز و ریفاین

ماندگاری دیسپورت

ماندگاری نتایج اکثر تزریق‌ها ۴ تا ۶ ماه است، اگر چه برخی بیماران ماندگاری سیزده ماهه دیسپورت را نیز گزارش کرده‌اند.

 

مصپورت (مسپورت)

ماندگاری تزریق مصپورت معمولا 4 تا 6 ماه است و تاثیرتزریق آن اکثرا 3 روز تا 10 روز طول میکشد که به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید که بستگی به مکان تزریق و طریقه ی تزریق هم دارد.

 

زئومین

متوسط ماندگاری زئومین سه ماه است. تزریق را می‌توان پس از سه ماه تکرار کرد تا نتیجه دلخواه به دست آید.

 

نورونوکس​

بعد یک تا سه روز متوجه بهبود میشوید و ظرف یک تا سه ماه نتیجه نهایی را مشاهده می نمایید.ماندگاری این تزریق بین 3 تا 6 ماه است که بستگی به روش و وضعیت مراجع کننده دارد. اگر مراجعه کننده رضایت از بهبود داشته باشد و تمایل به حفظ آن داشته باشد تزریق تکرار میشود که پس از کاهش نتیجه تزریق قبلی که معمولا کمتراز 12هفته است تزریق تکرار میشود که با تعیین بهترین زمان متخصص زیبایی تزریق مجدد انجام میگیرد.

 بیشتر بدانید: تزریق ژل و انواع آن

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | متخصص جراحی زیبایی