دوران نقاهت بعد از جراحی زیبای شکم

دوران نقاهت بعد از جراحی زیبای شکم

عمل جراحی زیبایی شکم مانند تمامی عمل های دیگر دارای دوران نقاهت مخصوص به خود می باشد. دوران نقاهت در این عمل در کل ده روز است اما حتما باید به میزان فعالیت هایی که فرد انجام می دهد، اهمیت قابل توجهی داده شود.

در پایان عمل و پس از دوخته شدن پوست، بسته به نظر پزشک دو لوله باریک به نام درن در دو طرف زیرپوست جهت تخلیه خونابه‌هایی که در شکم به وجود می‌آیند قرار داده می‌شود. این کار به شما اجازه می‌دهد که سریع‌تر بهبود یابید. این لوله‌ها در انتهای خود که بیرون از بدن قرار می‌گیرد به دو مخزن کوچک پلاستیکی متصل است. هنگامی‌که پزشک درن ها را برای اولین بار قرار می‌دهد، مخزن پلاستیکی آن را برای ایجاد یک مکش ملایم فشرده می‌کند. با انجام این کار خونابه‌ها طی روزهای بعد از عمل از زیرپوست خارج‌شده و هنگامی‌که بیشتر از 50% آن پرشده باشد،  باید تخلیه گردد. این دو لوله به مدت 3 الی 5 روز در محل باقی‌مانده و بعدازآنکه میزان خونابه‌های تخلیه‌شده کم شد، توسط پزشک یا پرستار خارج می‌گردد.

جراحی زیبایی شکم

بهتر است مقدار مایعات را قبل از خارج کردن آن اندازه‌گیری کنید و از مقدار مایعی که در طی روز تخلیه می‌کنید فهرستی تهیه کنید. این کار به پزشک کمک می‌کند که زمان خارج کردن درن ها را بهتر تشخیص دهد.

برای جلوگیری از انسداد لوله‌ها باید آن‌ها را تخلیه کنید. به این صورت که ابتدا با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره لوله را به بدن بچسبانید. با استفاده از دست دیگر، لوله را از بدن به سمت مخزن بکشید. به دلیل این‌که درن ها بلند هستند باید این کار را در دو مرحله انجام دهید. به یاد داشته باشید که همیشه لوله را با دست دیگر نگه‌دارید.

بعدازآن درن ها ممکن است چروکیده به نظر برسند. این طبیعی است و بدین معنی است که شما همه مایع آن را تخلیه کرده‌اید. رنگ مایع خارج‌شده بلافاصله بعد از جراحی قرمز روشن خواهد بود. در روزهای پس‌ازآن کم‌رنگ‌تر می‌شود.

جلسه اول مراجعه کنترل بعد از عمل بیمار 5 تا 7 روز بعد از جراحی و جلسه دوم 10 تا 14 روز بعد از عمل و سپس با توجه به وضعیت بیمار در فواصلی که توسط پزشک تعیین می گردد.

در صورت بروز علائمی مانند خونریزی از محل درن ها، تغییر رنگ پوست در اطراف محل برش و ناف، خروج ترشحات چرکی از محل درن ها یا برش جراحی بعد از جراحی بایستی حتماً به پزشک معالج اطلاع داده شود و یا جهت ویزیت کنترل مراجعه کرد

بایستی برای پانسمان ناف و محل برش قسمت تحتانی شکم روزانه باید تعویض شود. ابتدا با بتادین و سپس با سرم فیزیولوژی شستشو داده شود و پس گاز وازلین و بعد گاز استریل استفاده شود و در صورت لزوم پانسمان محل درن ها  روزانه 3 تا 4 بار تعویض شود.

استفاده از  از ترکیبات  ویتامین C باعث تسریع در التیام محل جراحی  می شود

در صورت پایین نبودن فشار خون بیمار استفاده از آناناس یا آب کرفس در کاهش کبودی موثر می باشد و در صورت پایین بودن فشار خون می توان آب کرفس را با آب سیب یا هویج مخلوط نمود. 

در چند روز اول از مصرف کافئین و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنید. محصولات لبنی در 72 ساعت اول پس از عمل جراحی می‌تواند معده شمارا ناراحت کند بنابراین در روزهای ابتدایی استفاده از لبنیات را به حداقل برسانید

 در طی دو هفته اول بعد از عمل حتی المکان از مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ایبوبروفن و ایندومتاسین خودداری شود.

استفاده از مشروبات الکلی از 2 هفته قبل تا 3 هفته بعد از عمل به منظور کاهش شانس خونریزی ممنوع می باشد

استعمال دخانیات تا یک ماه بعد از عمل جراحی به منظور جلوگیری از خطر نکروز پوست  ممنوع می باشد.

در صورتیکه همراه جراحی آبدومینوپلاستی، پلیکاسیون عضلات جدار شکم انجام شده باشد، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت 2 ماه ممنوع می باشد.

فعالیت های عادی را بعد از 10 تا 14 روز می توان انجام داد. رانندگی به مدت 2 تا 3 هفته ممنوع می باشد.

لازم است در طی دو هفته اول بعد از عمل زیر سر بیمار هنگام خواب بلند باشد و پاها از ناحیه مفصل ران به طرف شکم جمع باشد.

خوابیدن بر روی شکم ممنوع می باشد. چرخیدن به پهلوها با پاهای جمع بلامانع است.

به مدت 10 تا 14 روز بعد از عمل، هنگام راه رفتن، بیمار باید حالت خمیده داشته باشد.

مسافرت هوایی بعد از 3 هفته بلامانع است.

توصیه می شود بیمار در طی دوران بعد از عمل از لباس های آزاد و گشاد استفاده نماید تا بویژه هنگام پانسمان دچار مشکل نشوند.

بعد از هوشیاری کامل بیمار و نداشتن استفراغ، استفاده از مایعات مانند آب و آب میوه، بلامانع است و در صورت تحمل، استفاده از کمپوت و بیسکوئیت نرم شده بلامانع می باشد. در شب بعد از عمل خوردن غذاهای سبک مانند سوپ یا جوجه مانعی ندارد.

از فردای روز عمل رژیم غذایی عادی با حجم کم تا متوسط بدون مانع است ولی از پرخوری باید خودداری شود.

تا قبل از کشیدن درن های دو طرف برش استحمام ممنوع است ولی شستن سر بلامانع است و برای تمیزی یا بهداشت بدن می توان از حوله مرطوب استفاده کرد.

بعد از کشیدن درن 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا سوراخ درن ها بطور خودبخود بسته شود و بعد از این مدت می توانید حمام کنید.

حمام فرد حتما باید بصورت نشسته انجام پذیرد و این کار با استفاده از صندلی حمام برای او بسیار راحت تر است. زخم بعد از چندین ماه تغییر رنگ می دهد و حالت طبیعی به خود می گیرد و در حالت کلی زخم برای خوب شدن به یکسال زمان نیاز دارد که تنها یک خط نازک از آن قابل مشاهده خواهد بود.

استفاده از شکم بند طبی در طی 2 تا 3 ماه بعد از عمل جراحی ضروری است و یک روز درمیان جهت بستن شکم بند باید عوض شود. توصیه می شود شکم بند اضافی تهیه شود تا در صورت کثیف شدن شکم بند و شستن آن از شکم بند جایگزین استفاده شود.

جهت پیشگیری از توروموزورید های عمقی اندام تحتانی و عمدتا ساق پا و بدنبال آن آمبولی ریه در حین و بعد از عمل جراحی از جوراب های ضد آمبولی استفاده می شود که حداقل تا 2 هفته بعد از عمل جراحی باید از آن استفاده شود.

جهت جلوگیری از عفونت محل عمل، آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود که بسته به نوع آنتی بیوتیک نحوه و مدت مصرف آن توضیح داده می شود.

فرد در دوران نقاهت عمل زیبایی شکم خود با توجه به محدوده ای که جراحی شده است نسبتی از درد و تورم را باید انتظار داشته باشد و این یک امر کاملا طبیعی است. برای کنترل درد بعد از عمل، برای بیمار داروهایی مانند استامینوفن کدئین یا شیاف و در مواری آمپول تزریقی استفاده می شود که نحوه مصرف آن در هنگام ترخیص توضیح داده می شود.

در صورت داشتن یبوست قبل از عمل جراحی به پزشک جراح خود اطلاع دهید تا دارو ی مناسب تجویز شود.

بخیه های محل برش جراحی شکم قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارد و فقط بعد از 10 تا 14 روز گره های دو طرف برش قطع خواهد شد.

بخیه های داخل ناف از نوع غیرقابل  جذب بوده و 10 تا 14 روز بعد از عمل کشیده خواهد شد.

بعد از کشیدن یا قطع بخیه ها و اطمینان از کامل شدن اولیه ترمیم زخم بسته به مورد استفاده از ژل یا کرم های آنتی اسکار توصیه می شود تا مانع از ایجاد گوشت اضافه یا برجستگی در محل برش شوند. در صورت لزوم گاهی از سیلیکون شیت و یا لیزر استفاده خواهد شد.

 بیشتر بدانید: تزریق چربی گونه

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )