سن بوتاکس

سن بوتاکس

چین و چروک به دو دسته تقسیم می شود، چین و چروک استاتیک که در پی گذر زمان، پیری و افتادگی صورت ایجاد می شود که این موارد به بوتاکس جواب نمی دهد. دسته ای دیگر از چین و چروک که به آن دینامیک می گوییم در اثر اخم کردن و انقباض عضلات ایجاد می شود.

تزریق بوتاکس | تزریق چربی

بوتاکس، ماده ای است که از سم باکتری به نام بوتولینوم گرفته می شود. در واقع بوتاکس تزریق سم بوتولیسم است که باعث کاهش حرکت عضلات می شود و با کاهش حرکت، سطح پوست صاف می شود.

بوتاکس قابلیت فلج کردن عضلات را دارد و در حال حاضر در زمینه زیبایی و پزشکی از آن برای فلج کردن عضلات صورت استفاده می شود تا چین و چروک از بین برود.

وقتی چند بار بوتاکس تزریق شود عضلات دیگر ضعیف می شود و نمی تواند پوست را بکشد تا چین و چروک ایجاد کند.

استفاده از بوتاکس چه برای درمان و چه برای پیشگیری  از چین و چروک مناسب است، بوتاکس یک سم است که پس از تاثیرگذاری، سریع از بین می رود اما چون تاثیر آن روی پایانه های عصبی و عضلانی است، این پایانه ها تا چندماه به واکنش های تحریک آمیز پاسخ نمی دهد و بعد از آن دوباره به تدریج پایانه عصبی عضلانی ساخته می شود و فعالیتش را از سر می گیرد و عضله دوباره شروع به کار می کند. از این رو دوباره باید تزریق انجام شود. بهترین قسمت صورت که بوتاکس به آن جواب می دهد، قسمت بالا و پایین صورت است.

بوتاکس بیشتر روی پیشانی و دور چشم ها جواب می دهد و حتی برای بالا کشیدن ابرو  می توان از بوتاکس استفاده کرد.

حداقل سن برای استفاده از بوتاکس 18 سال اسمی باشد. به دلیل این که قبل از 18 سال هنوز فرد چین و چروک روی صورت ندارد و دلیل دیگر این که عوارض این ماده هنوز کاملا شناخته نشده است. این نکته را باید در نظر داشت که بوتاکس یک ماده سمی است و مشخص نیست که استفاده درازمدت از آن دقیقا چه عوارضی دارد.

اگر در سنین پایین بوتاکس کنید طبیعتاً این کار را باید در فواصل 4 تا 6 ماه تکرار کنید. بنابراین دوز این دارو در بدن افزایش می یابد و عوارض آن در آینده مشخص می شود. به همین دلیل بسیاری ازجراحان یا پزشکان زیبایی حداقل سن استفاده از بوتاکس را 23 سال در نظر می گیرند.

شروع زود هنگام بوتاکس در بهترین حالت اتلاف پول شما و در بدترین حالت باعث پیرتر بنظر رسیدن شماست برخی از مردم از سن 20 سالگی به عنوان یک مکانیسم برای دور کردن خطوط و چین و چروک های ناشی از حرکت شروع به تزریق می کنند  اما در واقعیت، بسیاری از افراد  در دهه 20 زندگی خود هیچ یک از این خطوط را ندارند. این حالت معمولا در دهه 30 شروع می شود.  

اگر در دهه بیست زندگی هستید و هیچ خطوط اخمی بر روی صورت شما نیست، بوتاکس یادیسپورت کردن تنها پول و وقت شما را هدر می‌دهد. این کار را تنها زمانی انجام دهید که متوجه بروز مشکلاتی در صورت خود می‌شوید.

معمولاً در بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی، نشانه‌هایی از خط و خطوط بر روی پیشانی، اطراف چشم یا بالای لب بیشتر مردان و زنان به وجود می‌آید. این سن زمان خوبی برای درمان پیشگیرانه با دوز کمی از بوتاکس یا دیسپورت، ۲ الی ۳ بار در سال است؛ اما تنها در صورتی که شما این مشکلات را داشته باشید.

فیلر یا پرکننده برای پوست‌های تضعیف‌شده و افتاده مناسب است. این مشکل بیشتر در زنان و مردان بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی به وجود می‌آید. این کار با یک سرنگ یا ۲ فیلر اسید هیالورونیک، ۱ تا ۲ بار در سال انجام می‌شود که شل شدن پوست را عقب می‌اندازد. نتیجه این کار بر روی هر فردی تأثیر متفاوتی دارد.

شروع درمان در سن خیلی کم  موجب فلج عضلات در پیشانی و یا اطراف چشم در طول زمان، باعث آتروفی می شود این اصطلاح پزشکی برای زمانی است که یک عضله به مرور ضعیف و کوچک شده و توانایی کار خود را  از دست می دهد و وقتی عضلات صورت کم ​​حجم تر شوند نشانه دیگری از پیری پوست است.

بهتر است  که در دهه20 سن خود  پوستی بدون تزریق داشته باشید. درمانهای موضعی مانند لایه بردارهای غنی از اسیدهای آلفا هیدروکسی اند می تواند به کاهش چین و چروک زودرس کمک کند همینطور یک رژیم مراقبت از پوست مناسب و مصرف آنتی اکسیدان بالا مانند ویتامین A و  C. به علاوه  استفاده از ضد آفتاب روزانه، یک نقطه شروع است.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )