دلایل عفونت پروتزسینه

دلایل عفونت پروتزسینه

میزان عفونت بعد از پروتز سینه معمولاً از 1% تا 4% گزارش شده است. دلایل عفونت پروتز سینه با معاینه و عکس قابل تشخیص است. درواقع عفونت به دنبال پروتزسینه می تواند باعث ناراحتی جسمی و روانی قابل توجهی برای بیماران شود. در اغلب موارد، نتایج عمل خوب است. اما برخی بیماران با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

 

علت عمل پروتز سینه چیست؟

خانم هایی که به دلیل بارداری، شیردهی و یا بالا رفتن سن و لاغری، بافت داخلی سینه هایشان را از دست می دهند و ظاهر نامناسب سینه باعث کاهش اعتماد به نفس شان می شود، کیس های مناسبی برای جراحی ایمپلنت پستان هستند.

 

علائم عفونت پروتز سینه

عفونت بعد از کاشت پروتز سینه بعضی اوقات ممکن است در طی روزها یا هفته ها بعد از عمل پروتز سینه در بافت اطراف کاشت پستان ایجاد می شود. علائم عفونت می تواند شامل تب بالا و درد پستان ، قرمزی و یا تورم باشد.

عفونت پروتز سینه

عفونت پروتز سینه

 

علت عفونت سینه بعد از جراحی پروتز سینه​

بروز عفونت چندان رایج نیست اما معمولا با گذشت ۲ یا ۳ هفته از جراحی مشخص می شود که پروتز سینه با مشکلی رو به رو است و علائمی را بروز می دهد. به طور کلی ورود هر جسم خارجی در بدن می‌تواند احتمال عفونت را بالا ببرد و جراحی پروتز سینه از این قاعده مستثنی نیست.

دلایل عفونت پروتزسینه مختلف است، یکی از علل آن انتقال میکروب از طریق خون در افرادی است که دچار عفونت ادراری یا سینوزیت یا عفونت پوست در یک جای دیگر از بدنشان هستند می باشد بهتر است که این بیماری ها درمان شود. در عفونت شدید باید پروتز خارج شود و عفونت کامل درمان شده و 6 ماه بعد مجددا پروتز تعبیه شود. عفونت با احتمال افزایش سفت شدن کپسول دور پروتز همراه است.

بنابراین جلوگیری از عفونت در بازسازی پستان مبتنی بر کاشت ضروری است. ایمپلنت -مانند هر شیء خارجی دیگر- حاوی باکتری است. از آنجایی که ایمپلنت فاقد یک منبع مستقل جریان خون است، نمیتواند با عفونت مقابله کند. مراقب علائمی از قبیل تب و گرم شدن سینه‌ها باشید. آنتی‌بیوتیک به رفع علائم اولیه عفونت کمک می‌کند. اگر آنتی‌بیوتیک اثر نکرد، باید ایمپلنت را بیرون بیاورید و پس از پایان دوره نقاهت آن را جایگزین کنید.

عفونت پروتز سینه

 

درمان عفونت پروتز سینه

چنانچه بیمار با علائمی مانند درد ، تورم ، قرمزی و تب بعد از پروتز مواجه شد باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کند.

درمواردی که سلولیت تشخیص داده شود با مصرف داروهای آنتی بیوتیک و رعایت بهداشت و مراقبت از زخم کنترل می شود. ولی درمواردی که عفونت عامل اصلی مشکلات پروتز سینه باشد برداشتن پروتز با جراحی الزامی است. در صورت تمایل به جراحی مجدد لازم است یک دوره تاخیرایجاد شود و فاصله بین اولین جراحی و جراحی مجدد حداقل سه ماه است.

 بیشتر بدانید: عوارض دردناک پروتزسینه

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )