عوارض دردناک پروتزسینه

عوارض دردناک پروتزسینه

پروتز سینه که حامیان بسیاری را به خود اختصاص داده است همانند دیگر جراحی های زیبایی بدون عوارض نمی تواند باشد. عوارض دردناک پروتز سینه ممکن است برای خیلی از بیماران دردسر ساز شود، بنابراین توجه به مهارت جراح و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه می توان این عوارض را به حداقل رساند.

 

هدف از انجام جراحی پروتز سینه​

 هدف از انجام پروتز سینه، افزایش حجم سینه ها و جایگزینی حجمی از سینه که در حین حاملگی یا کاهش وزن از بین رفته استفاده می گردد می باشد. همچنین از پروتز جهت بازسازی سینه هایی که در اثر سرطان و یا ضربه از بین رفته یا آسیب دیده اند هم استفاده می شود.

جراحی پروتز سینه | پروتز سینه

 

عوارض جراحی پروتز سینه چیست؟​

 عوارض پروتز سینه به دو دسته کوتاه‌ مدت و درازمدت تقسیم بندی می‌شوند.به طور کلی این عمل نیز مانند تمام اعمال جراحی دیگر می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. بهترین روش برای تشخیص علت درد،تغییر شکل پروتز مانند پارگی یا جابجا شدن آن و سایر مشکلات شایع دیگر، ام‌آرآی است.

از عوارض دردناک پروتزسینه در کوتاه‌ مدت که بسیار شایع است می توان به عفونت اشاره کرد. به طور عادی ورود هر جسم خارجی به بدن ممکن است احتمال عفونت را بالا ببرد.

در اثرعفونت ممکن است بافت‌های کلاژنی اطراف دچار انقباض‌شده و پروتز را تحت فشار قرار دهد و ممکن است باعث تغییر شکل پروتز شود و به دنبال آن شکل سینه تغییر کند و درد را احساس کنید. از عوارض بلند مدت هم می توان به شایع ترین عارضه، یعنی کپسولار کانترکچر اشاره کرد.

علت اینکه در بافت پستان بعد از جراحی پروتز سینه احساس درد می کنید اینست که درد در بافت پستان مقدار زیادی الیاف کلاژنی با خاصیت انقباضی وجود دارد که می تواند با ورود جسم خارجی مانند پروتز، تحریک و منقبض شود. این انقباض کلاژن ها باعث ایجاد درد شدید در ناحیه ی سینه می شود و باعث می شود سینه ظاهر قبلی خود را از دست بدهد.

عفونت ایجاد شده در اثر جایگیری پروتز معمولا به درمان دارویی پاسخ مناسبی نمی‌دهد و تنها راه درمان‌ آن خارج کردن پروتز است. با این وضعیت گذاشتن پروتر بعدی 6 ماه به تعویق می افتد.

از دیگر عوارض دردناک پروتز سینه که معمولاً به ندرت در دراز مدت بعد از گذشت 4 تا 5 سال اتفاق می افتد کپسولار کنتراکچر یا ایجاد بافت فیبروز سفت در اطراف پروتز است و با معاینه معمولی هم قابل تشخیص است. این عارضه از مواردی است که بسیار آزار دهنده می ‌باشد در اینصورت بهتر است پروتز خارج شود. علامت آن اینست که بیمار مبتلا به آن از سفتی پستان و درد شکایت می‌کند. احتمال بروز كپسولاركنتراكچر نیز با آمدن پروتز‌های تکسچر جدید به حداقل رسیده است.

ممکن است بعضی بیماران حسی در سینه هایشان نداشته باشند و یا  برخی دیگر فقط کمی کاهش حس سینه را تجربه کنند. این تغییر حس معمولا به زودی از بین می رود و به مرور بهبود می یابد. مدت زمان بهبودی ممکن است حتی تا هجده ماه به طول انجامد.

پارگی پروتز هم از دیگر عوارض احتمالی پروتز سینه است، که با آمدن پروتزهای جدید به بازار کمتر شاهد آن هستیم. بعضی پروتزها هم محتوی آب و نمک‌ هستند و اگر پاره شوند، حجم پستان کاهش می‌یابد و تقارن سینه از بین می رود و لازم است پروتز سینه خارج شود.  ژل سیلیکونی ممکن است به مایع تبدیل شود و این سیلیکون مایع نشت کرده می تواند به غدد لنفاوی و ارگان های دیگر منتقل شود. در اینصورت عوارض و خطرات جدی ممکن است برای بیمار پیش آید.

خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی پروتز سینه در ناحیه برش جراحی و اطراف آن امری عادی است، زخم های ناشی از برش جراحی ممکن است قرمز، ضخیم و دردناک شوند. این تورم و خونمردگی با گذشت زمان و حداکثر ظرف مدت هفت تا ده روز از بین می‌رود.

برخی بیماران در فضای اطراف پروتز دچار خونریزی داخلی می شوند. این خونریزی اغلب بلافاصله پس از جراحی و در برخی موارد تا ۲ هفته پس از آن اتفاق می افتد. در اینصورت سینه، متورم و دردناک می شود و نیاز به جراحی دوباره دارد. همچنین ایجاد لخته وریدی که ممکن است باعث عوارض قلبی، ریوی گردد نیز می تواند از عوارض احتمالی و نادر پروتز سینه باشد.

از دیگر عوارض دردناک پروتزسینه می توان به احساس درد بعد از جراحی اشاره کرد. امروزه با استفاده از داروهای ضد درد و شل‌کننده‌های عضلات که در ناحیه عمل و محل قرار گرفتن پروتز تزریق می‌شود میزان درد پس از عمل به طور قابل توجه  هش یافته است.

سروما از دیگر عوارض دردناک پروتز سینه می باشد معمولا پس از جراحی پروتز سینه، امکان تجمع مایعات در اطراف پروتز وجود دارد. سروما معمولا بدون نیاز به جراحی بهبود می یابد اما در موارد جدی تر، لازم است جراحی دیگری برای خارج کردن این مایعات از سینه انجام شود.

اگر تنگی نفس، درد قفسه سینه، ضربان غیرطبیعی قلب داشتید بلافاصله به بیمارستان بروید زیرا ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

 

دکتر فرامرز صفائی پیروز | بهترین دکتر جراحی پروتز سینه