آیا ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است

بسیاری از افراد از بزرگ بودن شکم خود و چربی های اضافی شکم ناراحت هستند و با رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند شکم خود را به فرم ایده آل در بیاورند. ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم عمل جراحی زیبایی است که به منظور زیباسازی در شکم، با برداشتن چربی های اضافه ناحیه تحتانی شکم انجام می گیرد و فرمی ایده آل به شکم می دهد.
 
 

روش انجام ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

آبدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی طی 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد و در برخی موارد نادر جراح فوق تخصص پلاستیک عمل ابدومینوپلاستی را با بیحسی نخاعی انجام خواهد داد.بعد از بیهوشی جراح با ایجاد برشی در زیرشکم ، جراحی شکم را شروع می کند و به این صورت که با تخلیه چربی و برداشتن پوست اضافه زیر ناف و کشیدن پوست موجب سفتی عضلات دیواره شکم شده و با بخیه و پانسمان محل برش، عمل پایان می یابد. انواع برش های ایجاد شده به میزان چربی ، حجم و اندازه شکم بستگی دارد.
 

آبدومیوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم عمل جراحی زیبایی است که به منظور زیبا سازی در شکم، با برداشتن چربی های اضافه ناحیه تحتانی شکم انجام می گیرد.
کاندیای مناسب آبدومینوپلاستی
افرادی که چربی اضافه و پوست شل فقط در زیر شکمشان می باشد.
فرد از نظر جسمی سلامت کامل داشته باشد و به بیماری خاصی مبتلا نباشد.
وزن فرد حداقل طی 6 ماه ثابت شده باشد، چون جراحی شکم درمان چاقی نیست و نمی تواند جایگزین رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی باشد.
فرد درآینده  قصد بارداری نداشته باشد.
پوست خاصیت ارتجاعی خود را به دلیل افزایش سن از دست داده باشد.
فرد سیگاری نباشد یا حداقل 6 هفته قبل از جراحی شکم سیگار کشیدن را کنار گذاشته باشد.
فرد باید انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی شکم داشته باشد.
 
ابدومینوپلاستی

روش انجام ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

آبدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی طی 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد و در برخی موارد نادر جراح فوق تخصص پلاستیک عمل ابدومینوپلاستی را با بیحسی نخاعی انجام خواهد داد.
بعد از بیهوشی جراح با ایجاد برشی در زیرشکم ، جراحی شکم را شروع می کند و به این صورت که با تخلیه چربی و برداشتن پوست اضافه زیر ناف و کشیدن پوست موجب سفتی عضلات دیواره شکم شده و با بخیه و پانسمان محل برش، عمل پایان می یابد.
انواع برش های ایجاد شده به میزان چربی ، حجم و اندازه شکم بستگی دارد.
 
 

انواع ابدومینوپلاستی

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی با سه روش با توجه به میزان چربی و پوست اضافه شکم انجام می شود.
 
آبدومینوپلاستی گرداگرد (این روش از آبدومینوپلاستی جراحی وسیع شکمی است که برش ایجاد شده از زیر شکم تا بخشی از پشت بیمار نیز امتداد می یابد و بیمار در دو جهت ابتدا روی شکم سپس به پشت روی تخت قرار برای اعمال تغییرات قرار خواهد گرفت).
 
آبدومینوپلاستی کامل (در این روش برش کاملی از سمت راست پهلو تا سمت چپ پهلو زده می شود. این روش مناسب افرادی است که نیاز به ترمیم اساسی در ناحیه شکم خود دارند.ناف در این عمل پیکر تراشی جابه جا می شود چون پوست و عضلات وسیعی از شکم در این روش جابه جا می شود).
 
مینی ابدومینوپلاستی (این روش بسیار راحت و جراحی شکم کوچکی به شمار می رود. برشی که در این روش از ابدومینوپلاستی ایجاد می شود برش کوچکی در زیر شکم خواهد بود و مناسب افرادی است که چربی اضافه و پوست افتاده فقط در ناحیه تحتانی یا در زیر شکم باشد. در مینی ابدومینوپلاستی به طور معمول ناف جابه جا نمی شود).
 
 

عوارض جانبی آبدومینوپلاستی

عوارض معمولی در جراحی ابدومینوپلاستی- ساکشن (کوچک کردن شکم و ساکشن)شامل تورم بعد از عمل، بی حسی، خارج شدن ترشح از ناحیه زخم، محل زخم و اسکار جراحی و کبودی و خستگی بعد از عمل می باشد. یکی از عوارض جانبی احتمالی روش ابدومینوپلاستی، ورم شایع بعد از عمل است. کبودی و ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی بوده و تا سه روز بعد ازجراحی شکم ، ورم افزایش پیدا می کند و موضوعی کاملاً طبیعی است ، سپس به مرور زمان و در زمانی کوتاه از بین می رود در صورت نگرانی با جراح شکم خود صحبت کنید.
 
برای کاهش درد و ورم شکم هنگام استراحت بعد از ابدومینوپلاستی سر را بالاتر از معمول و بدن را خم نگاه دارید.سه تا چند هفته پس از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی از فعالیت سنگین پرهیز کنید. فعالیت معمول ضرری ندارد و استراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش میدهد. تا 15 روز مصرف نمک پس از عمل ابدومینوپلاستی به حداقل کاهش داده شود. در صورت عدم رعایت موارد فوق امکان ورم طولانی وجود دارد.
 

نکات مهم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل، بیمار باید به مدت ۲ هفته  استراحت کند و تمام موارد مراقبتی را رعایت کند.
استراحت مطلق در طی این مدت  کمک می کند تا  از هر نوع آسیبی بر روی برش شکم پیشگیری شده  و از تشکیل اسکار و ورم بیش از حد ، در این ناحیه جلوگیری شود. همچنین می توان از نوعی کمربند مخصوص هم برای کمک به بهبودی استفاده کرد. گاهی اوقات پس از عمل جراحی، پزشک به منظور جلوگیری از عفونت برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند.
 
برای جلوگیری از خونریزی و لخته شدن خون به وسیله ایجاد فشار یکنواخت بر روی شکم، استفاده از گن بعد از ابدومینوپلاستی توصیه می شود.
 
زمان شروع به ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی بستگی به وضعیت بدن شما دارد.
 
وجود درد بعد از عمل ابدومينوپلاستي و همچنین داشتن ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی می باشد.
 
ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی نیز طبیعی می باشد و بعد از آن کاهش می یابد در صورت نگرانی با جراح شکم خود صحبت کنید.
 
کبودی و ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی بوده و تا چند روز بعد ازجراحی شکم ، ورم افزایش پیدا می کند  ، سپس به مرور زمان و در زمانی کوتاه از بین می رود.