عوارض عمل ابدومینوپلاستی

جراحی شکم تامی تاک

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

امروزه کم نیستند افرادی که برای داشتن اندامی متناسب و از بین بردن چربی‌های موضعی بدنشان دست به عمل جراحی زیبایی می‌زنند. عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی می تواند عوارض و خطرات جانبی زیادی به‌ دنبال داشته باشد.

 

عمل ابدومینوپلاستی دو روش دارد 

  1. روش کلاسیک
  2. روش پیشرفته (لیپوابدومینوپلاستی)

این عمل جراحی برای افراد بالای هجده سال قابل اجرا می باشد .خانم ها به دلیل زایمان و نیز شلی شکم و یا کاهش شدید وزن و از رژیم های غذایی سنگین استفاده کرده اند و یا از عمل هایی نظیر کم کردن وزن کوچک کردن یا بای پس معده یا روده استفاده کرده اند و دچار شلی و لاغری شکم شده اند و در بعضی موارد چاقی بیش از حد موجب چربی شکم و پوست اضافه شکم شده است.این افراد می توانند عمل جراحی زیبایی شکم را انجام دهند.یکی از نکات مهم در جراحی زیبایی شکم وجود دارد این است که قبل از عمل فرد به وزن ایده آل رسیده باشد و بعد از آن عمل جراحی انجام دهد به دلیل اینکه اگر بعد از عمل وزن زیادی کم کند به طور مجدد پوست شل و شکم افتاده می شود پس باید وزن فرد ثابت بوده و تصمیم به لاغری مجدد نداشته باشد .

 

عوارض و مشکلات احتمالی عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

از آن جایی که عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی محسوب می‌گردد، قبل از اقدام به عمل بایستی عوارض احتمالی عمل، به ویژه خطرات آن، برای بیماران به طور کامل شرح داده شود.
به طور کلی عوارض ابدومینوپلاستی را در دو گروه عوارض شایع (که بیشتر دیده می شوند و کم خطرترند و سریعتر بهبود می یابند) و گروه عوارض نادر ( که کمتر دیده می شوند و در صورت بروز، علاوه بر درمان طولانی تر در بعضی موارد خطر بیشتری به همراه دارد) طبقه بندی می کنند.

بسته به وسعت جراحی درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهید کرد. معمولا درد مینی ابدومینوپلاستی قابل اغماض و درد ابدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است.احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی کامل بطول بیانجامد، در عمل کامل خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می شود.مثل هر جراحی دیگری خطراتی احتمال بروز دارند که در زمینه مناسب احتمال بروزشان افزایش نیز می یابند (مثل دیابت، بیماریهای قلبی، کبدی، ریوی یا مصرف سیگار)

خونریزی و هماتوم (اگر خون از لبه های زخم خارج شود به زودی قابل تسخیص و درمان است ولی چنانچه در زیر پوست تجمع یافته و دیر تشخیص داده شود، با تشکیل لخته خون یا هماتوم همراه خواهد بود. هماتوم در صورت تشخیص باید تخلیه شود که معمولا با بازکردن 1 الی 2 سانتی متر از بخیه های پوستی به راحتی خارج خواهد شد. در صورتی که هماتوم کوچک باشد معمولا نیازی به تخلیه نیست و ظرف چند روز به صورت مایع خونابه ای از طریق درن ها خارج می شود).

عفونت زخم (عفونت زخم عارضه چندان شایعی نیست ولی در صورت ایجاد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد در غیر این صورت به عفونت پیشرونده تمام پوست شکم ، نکروز و شوک عفونی ( که می تواند منجر به مرگ شود) می انجامد. این عارضه در صورت وقوع از روز سوم به بعد با قرمزی ، تورم و درد پیشرونده ناحیه بخیه شروع می شود).

لخته و آمبولی (ترومبوآمبولی عبارت است از ورود لخته خون و گردش در جریان خون و بستن رگ های حیاتی مثل رگ های ریه. این لخته معمولا از قبل در سیاهرگ های پا تشکیل شده و به هر دلیلی می تواند از جدار رگ کنده شده و وارد جریان خون شود. کاملا واضح است که معمولا سابقه ای از یک لخته شدن خون داخل سیاهرگ پا به نام ترومبوز عمقی پا وجود دارد).


ترمیم ناکافی و باز شدن زخم (از موارد کمتر شایع است و بیشتر در قسمت میانی خط بخیه شکم ممکن است اتفاق بیفتد. دلایل ایجاد آن  1. کشیدگی بیش از حد پوست در ناحیه میانی شکم و تنگ بستن زخم است که منجر به کشیدگی بیش از حد رگ های تغذیه کننده پوست و کاهش خون رسانی منطقه می شود. گاهی برخی از جراحان در هنگام بستن پوست شکم ، بیمار را در وضعیت خم شده کامل قرار داده و اقدام به بریدن پوست اضافی در وضعیت خمیده می کنند.  2. مشکل دیابتی که خوب کنترل نشده و خون رسانی را به خوبی نمی تواند انجام دهد دلیل دیگر وقوع این عارضه است. 3. دلیل بعدی افراد سیگاری هستند که نیکوتین موجود در سیگار ، با تنگ کردن رگ ها موجب کاهش خون رسانی پوستی و باز شدن زخم و در مواردی حتی نگروز پوست می شود).

نکروز پوست (نکروز پوست عبارت است از نرسیدن خون به سطح پوست شکم به خصوص در قسمت پایینی که تحت فشار بیشتری است و در نتیجه از بین رفتن قسمتی از پوست شکم.ابتدا پوست در ناحیه مبتلا تغییر رنگ داده و به تدریج تیره و سیاه می شود).

ترومبوآمبولی (عبارت است از ورود لخته خون و گردش در جریان خون و بستن رگ های حیاتی مثل رگ های ریه. این لخته معمولا از قبل در سیاهرگ های پا تشکیل شده و به هر دلیلی می تواند از جدار رگ کنده شده و وارد جریان خون شود. کاملا واضح است که معمولا سابقه ای از یک لخته شدن خون داخل سیاهرگ پا به نام ترومبوز عمقی پا وجود دارد.آمبولی چربی به وارد شدن قطعات کوچک چربی به جریان خون گفته می شود).

سروما (سروما به تشکیل مایع زرد رنگی گفته می شود که معمولا از روز 7 عمل به بعد زیر پوست تجمع می یابد. علت تشکیل سروما نچسبیدن پوست شکم به عضله زیرین و ایجاد فضای خالی زیر پوست است. این مایع در واقع بقایای هماتوم های کوچکی است که به تدریج ذوب شده و با از دست دادن رنگدانه هموگلوبین ، از قرمزی به زردی می گراید).

کاهش حس پوست شکم (فقدان حس پوستی در اغلب موارد موقتی و به دلیل تورم اعصاب حسی ناحیه تحت عمل است. در صورت همزمان شدن لیپوساکشن ، ریسک وقوع آن بیشتر می شود. در صورت ماندگاری طولانی یا حتی دائمی این کم حسی ، معمولا مشکلی ایجاد نمی شود و فرد بعد از مدتی به آن عادت خواهد کرد).

ازنظر زیبایی ممکن است بیمار به نتیجه ایده ال نرسیده باشد و نیاز به جراحی دوباره داشته باشد.

جوشگاه نامطلوب از عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی هست.

اسکار(محل برش) بدشکل

بی حسی یا گزگز در نواحی پایین ناف

خطرات ناشی از بیهوشی عمومی

نکروز چربی (مرگ سلول های چربی در یک ناحیه)

آسیب عصبی

عدم تقارن

تغییر رنگ پوست

تورم ناحیه ای

تجمع مایع

 بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی آبدومینوپلاستی

 بیشتر بخوانید: آگاهی ازنکات قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 بیشتر بخوانید: مزایای ابدومینوپلاستی

 بیشتر بخوانید: عمل جراحی زیبایی شکم و پهلو

 اطلاعات: اثر سیکل قاعدگی بر عمل آبدومینوپلاستی

 اطلاعات: آبدومینوپلاستی و یا Tummy Tuck

 اطلاعات: جراحی آبدومینوپلاستی و زیبایی شکم

 اطلاعات: آبدومینوپلاستی (تامی تاک) و لیپوآبدومینوپلاستی

 اطلاعات: تفاوتهای مینی ابدومینوپلاستی با ابدومینوپلاستی چیست؟

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )