آنچه که باید در مورد ALCL و پروتز سینه بدانید

آنچه که باید در مورد ALCL و پروتز سینه بدانید

 

 

ایمپلنت سینه

(BIA   -    ALCL)

Breast Implant Associated – Anaplastic Large Cell Lymphoma                                              

چکیده: آناپلاستیک لارژ سل لینفومای همراه با پروتز سینه (BIA   -    ALCL) یک نوع نادر از لنفوم سلول های T محیطی است که اخیراً توضیح داده شده است. تا کنون کمتر از 550 مورد در سراسر دنیا گزارش شده است. اگر چه BIA  -  ALCL سیر می کندو پیشرفتی تدریجی دارد،تشخیص و درمان زودرس باعث بهبود نتایج می گردد.

مقدمه

ALCLAnaplastic Large Cell Lymphoma یکی از شایعترین انواع لنفوم های سلول های محیطی T می باشند و یک زیر گروه هتروژن و معمولاً تهاجمی از لنفوم نان – هوچکین می باشند.

تا به امروز توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) بر اساس تفاوت های هیستولوژیک ، سیتولوژیک و تظاهرات بالینی 4 نوع   ALCL شناسایی شده است. تیپ های 1 و 2 ، ALCL  سیستمیک اولیه هستند که معمولاً بافت های محیطی و / یا غدد لنفاوی خلف صفاق را درگیر می کنند و ممکن است ریه ها، کبد و استخوان ها را نیز درگیر کنند.

تیپ 3 به عنوان ALCL پوستی اولیه شناخته می شود و پیش آگهی خیلی خوبی دارد و توسط سازمان بهداشت جهانی بیشتر جزء بیماری های لنفوپرولیفراتیو طبقه بندی می شود تا لنفوم، که نشانگر سیر کند بیماری است و به صورت تومورهای پوستی تظاهر می کند و سایر ارگان ها درگیر نمی شوند.

تیپ 4 شایعترین تیپ تشخیص داده شده در BIA  -  ALCL می باشد.اولین بار توسط Creech و Keech در سال 1997 گزارش گردید.

BIA  -  ALCL فرم بسیار نادری از بیماری است و معمولاً سیر کندی دارد که به درستی شناخته نشده است.سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) در سال 2011 این بیماری را تایید و به رسمیت شناخت.

تاکنون کمتر از 550 مورد از این بیماری در سراسر دنیا گزارش شده است ،اما اعتقاد بر این است که به دلیل در دسترس نبودن اطلاعات میزان فروش پروتز ها و نیز شناسایی ناکافی بیماری آمار واقعی بایستی بیشتر باشد.

تظاهرات بیماری

  • شایع ترین تظاهر بیماری به صورت سرومای یک طرفه اطراف پروتز (محدود به کپسول اطراف پروتز) می باشد که به طور میانگین 8 تا 10 سال بعد از جراحی پروتز ایجاد می شود وممکن است همراه با درد یا انقباض کپسولی باشد.
  • در تعداد کمی از بیماران ممکن است لنفانورپاتی (بزرگی غدد لنفاوی) یا توده های خارج کپسولی به صورت اولیه یافت شود.میانگین سن در زمان تشخیص بیماری 50 سال می باشد.
  • تا به امروز بیش از نیمی از موارد تشخیص داده شده در بیمارانی بوده که به دنبال سرطان پستان تحت عمل جراحی بازسازی سینه قرار گرفته اند.
  • اگر چه پاتوژنز اختصاصی BIA  -  ALCL ناشناخته باقی مانده است. بسیاری اعتقاد دارند سطح تماس بیشتر در پروتز های textured محیط مناسب تری برای رشد بیو فیلم باکتریایی را فراهم کرده که به نوبه ی خود باعث التهاب مزمن و در نتیجه در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند باعث دیسپلازی سلول T (T- cell dysplasia ) می شود.

در مواجه با سرومای تاخیری در اطراف پروتز سینه، پزشکان بایستی به این بیماری مظنون شوند .اطلاع ناکافی از تظاهرات بالینی ، پاتوفیزیولوژی و پروتکل های درمانی ، در بیشتر موارد منجر به عدم تشخیص بیماری ، بررسی نا کافی و درمان غیر موثر می گردد که مشخص شده که همگی باعث کاهش میزان زنده ماندن بیماران در طی 5 سال می گردد.

سیستم طبقه بندی TNM برای BIA  -  ALCL

T0 = تجمع مایع داخل کپسول

T1 = تهاجم به کپسول

T2 = توده متراکم محدود به کپسول

T3 = تهاجم موضعی توده به خارج کپسول

 

N0 = عدم وجود لنفاد نوپاتی

N1 = غده لنفاوی منفرد ناحیه ای

N2 =درگیری متعدد غدد لنفاوی

 

M0 = سایر ارگان ها درگیر نمی باشند

M1 = سایر ارگان ها درگیر می باشند         

 

Stage  IA = T1  N0 M0

Stage  IB = T2  N0 M0

Stage  IC = T3  N0 M0

 

Stage IIA = T4 N0 M0

Stage  IIB = T1-3 N1 M0

 

Stage III =  Tany N2 M0

Stage IV = Tany Nany M1

درمان BIA  -  ALCL

در تمامی بیمارانی که تشخیص BIA  -  ALCL داده می شود، بایستی پروتز سینه قبلی خارج و کپسول اطراف آن و هر گونه توده همراه با آن و غدد لنفاوی مشکوک از طریق جراحی برداشته شود و اگر در سمت مقابل نیز پروتز دارد ،این پروتز نیز باید خارج شود که در 6/4 درصد موارد بطور تصادفی در پستان مقابل نیز لنفوم مشاهده شده است.

در حال حاضر هیچ توصیه جراحی تائید شده ای در ارتباط با کپسول پستان مقابل وجود ندارد.در بیمارانی که با بیماری پیشرفته تظاهر می کنند stage II B و stage IV ، ممکن است از شیمی درمانی سیستمیک سود ببرند.

رژیم شیمی درمانی مورد استفاده شامل رژیم های

  1. CHOP (Cyclophosphamide – doxorubicin – vincristine – prednisolone )
  2. Brentuximab vedotin

می باشد.

 بیشتر بخوانید: پروتز سینه - آنچه که باید در مورد جراحی پروتز سینه بدانیم

 بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 بیشتر بخوانید: نتایج عمل های پروتز سینه گرد و قطره اشکی

 بیشتر بخوانید: قبل از جراحی زیبایی پرتز سینه چه آزمایشاتی باید انجام دهیم؟

 بیشتر بخوانید: نکاتی که قبل از جراحی پرونز سینه حتما باید بدانید

 بیشتر بخوانید: عمل پروتز سینه و انواع پروتز سینه زنان

 بیشتر بخوانید: عوارض پروتز سینه و هزینه پروتز سینه

 بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین سایز پروتز سینه - اندازه پروتز سینه

 بیشتر بخوانید: هزینه پروتز سینه و انواع پروتز سینه

 بیشتر بخوانید: انواع پروتز سینه از لحاظ جنس و تفاوت‌های پروتز سینه با هم

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )