عوارض و مزایا بوتاکس دیسپورت

عوارض دیسپورت

عوارض و مزایا بوتاکس دیسپورت چیست؟

ماده دیسپورت نیز مانند دیگر برندها عوارض به همراه دارد که اغلب این عوارض مشترک بین این محصولات (بوتاکس) است. طبق آمار مشاهده شده انتشار محلول تزریق شده در اطراف چشم و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب بر روی عضلات چشم از مهم‌ترین عوارض بوتولین‌ها (نام علمی بوتاکس و دیسپورت) می‌باشد که برای پیشگیری توصیه می‌شود ۳ تا ۴ ساعت بعد از تزریق به حالت خوابیده و درازکش نروید، در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دوبینی ایجاد گردد. تکنیک صحیح تزریق، دوز مناسب و مراقبت‌های دقیق بعد درمان از به وجود آمدن هرگونه عوارض جلوگیری می‌کند. شایان ذکر است که افتادگی پلک بدون درمان به طور کامل در اثر گذر زمان، ظرف مدت ۲ تا ۴ هفته بعد از تزریق کاملا برطرف می‌شود، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب در بیمار موجب می‌شود که پروسه درمان را هرچه سریع‌تر پی گیری کند. در پلک فوقانی دو عضله، عملکرد بالا بردن پلک را انجام می‌دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیرارادی بدن قرار دارد؛ عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی‌گیرد و با تقویت این عضله با استفاده از داروهای تقویت‌کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود ۳ میلی‌متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می‌شود. قطره چشمی آپراکلونیدین   Apraclonidine0.5%  یک داروی آدرنرژیک است که هر ۶ تا ۸ ساعت ۲ قطره بمدت ۲ تا ۴ هفته تجویز می‌شود تا پروسه درمان افتادگی پلک در سریع‌ترین زمان ممکن انجام پذیرد.

 

مزایای دیسپورت

دیسپورت برای افرادی که بوتاکس برای آنها دیگر مؤثر نیست به کار برده میشود

با مصرف مداوم، به دلیل واکنش‌های خود ایمنی بدن ، به مرور زمان اثربخشی بوتاکس کاهش می‌یابد. در دیسپورت مقدار کمتری پروتئین وجود دارد و واکنش ایمنی بدن بیمار نسبت به آن بسیار کمتر است. افرادی که بوتاکس روی عضلات آنها تاثیری ندارد می‌توانند از دیسپورت استفاده کنند.

 بیشتر بخوانید: عوارض جانبی بوتاکس

 

پخش یکنواخت

دیسپورت پروتئین کمتری دارد و به همین دلیل اثر آن نسبت به بوتاکس بهتر پخش می‌شود. پخش یک نواخت باعث می‌شود که ناحیه تحت درمان مانند پیشانی طبیعی‌تر و هموارتر به نظر برسد. چین و چروک‌های صورت با استفاده از این روش و تزریق مستقیم مقدار کمی دیسپورت در عضلات صورت کاهش می‌یابند. برای افزایش اثربخشی این روش درمانی باید ۳ تا ۵ تزریق کوچک که بدون درد است انجام شود.

بدون نیاز به بیهوشی و بی‌حسی

از آنجا که این روش بدون درد است، بیهوشی یا بی‌حسی برای انجام آن به کار برده نمی‌شود. به هر حال اگر شما نگران باشید پزشک ناحیه اطراف محل تزریق را برایتان بی‌حس می‌کند.

 

عوارض جانبی کم

آزمایش‌های انجام‌شده در کلینیک‌ها نشان می‌دهد که فرایند تزریق دیسپورت در مقایسه با بوتاکس عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

 

نتایج فوری

معمولاً نتایج را می‌توان یک تا هفت روز پس از انجام فرآیند ملاحظه کرد. به هر حال، نیمی از بیماران می‌توانند قبل از سه روز نتایج درمان را مشاهده کرده و نیمی دیگر نیز بعد از این مدت اثرات انجام تزریق را ببیند.

 

نتایج پردوام‌تر

نتایج حاصل از تزریق دیسپورت معمولاً بیش از بوتاکس باقی می‌مانند. گزارش شده است که نتایج حاصل از تزریق دیسپورت حدود ۶ماه باقی می‌ماند.

 

ظاهر طبیعی‌تر

با تزریق دیسپورت می‌توان خطوط متوسط تا عمیق پوست را بدون این که بقیه اجزای صورت جابجا شده یا از نظر ظاهری تغییرشکل یابد را کاهش داد. عضلاتی که مورد تزریق قرار نگرفته‌اند به کار خود ادامه داده تا شما بتوانید احساسات خود را به طور طبیعی با صورت خود نشان دهید. درواقع خطوط و چین و چروک‌های صورت شما از بین می‌رود و به بیان احساسات شما توسط صورت خدشه‌ای وارد نمی‌شود.

مقالات و سوالات مرتبط :

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )