دیسپورت چیست و تفاوت آن با بوتاکس

تزریق دیسپورت

دیسپورت چیست و تفاوت آن با بوتاکس را توضیح دهید

دیسپورت مانند سایر برندها، مانند بوتاکس و زئومین یک نورومدولاتور است که با بی‌حسی عضلانی باعث کاهش انقباض عضلات می‌شوند.هنگامی که دیسپورت به یک عضله تزریق می‌شود، انقباض عضله را کاهش می‌دهد تا پوست بالای آن را صاف و بدون چین و چروک کند. بیشتر بیماران تقریباً بعد از ۵ روز یا بیشتر متوجه نتایج دیسپورت خواهند شد و این نتایج به مدت حدوداً ۶ ماه ماندگار می‌باشند.

 

بوتاکس دیسپورت چیست؟

دیسپورت یک ماده‌ی تزریقی است که حاوی سم بوتولینوم نوع A است. این سم از باکتری‌هایی تهیه می‌شود که باعث بوتولیسم می‌گردد. سم بوتولینوم فعالیت عصبی در عضلات را مسدود کرده و باعث کاهش موقت فعالیت عضله می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده‌ی دیسپورت موجب شل شدن پوست می‌گردد و خطوط اخم و چین و چروک دور چشم را بطور موقت از بین می‌برند. عاملی که این محصول را در مقایسه با سایر محصولات تزریقی که از سم بوتولینوم ساخته شده‌اند منحصر بفرد می‌کند، قابلیت پخش آن در نواحی تزریق شده است. دیسپورت با این ویژگی شناخته می‌شود که از ناحیه‌ی تزریق انتشار پیدا می‌کند. این بدین معنی است که در مقایسه با سایر محصولات مانند بوتاکس، نیاز به تزریق‌های کمتری برای نتایج مشابه می‌باشد. بیماران می‌توانند با استفاده از دیسپورت از درمان‌های طولانی‌تر و شدیدتر اجتناب کنند. نتایج حاصل از استفاده از دیسپورت عالی بوده و برای یک دوره ۳ تا ۶ ماهه روی صورت باقی می‌ماند. در این روش نیازی به بیهوشی یا انجام عمل جراحی نیست و بیمار بستری نمی‌شود.

بوتاکس دیسپورت چیستتزریق بوتاکس | دیسپورت

تفاوت دیسپورت و بوتاکس

دیسپورت (Dysport)  یک بوتولینیوم توکسین ساخت کشور انگلیس است و تفاوت‌های قابل توجهی با بوتاکس که توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می‌شود دارد. ماده اصلی دیسپورت مثل بوتاکس سم باکتری onabotulinumtoxinA  می‌‍باشد. ویال‌های دیسپورت به شکل پودر تولید می‌شوند برخلاف بوتاکس که در حرارت زیر صفر نگهداری می‌شوند باید در حرارت ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری و جابه‌جا شود. ویال‌های دیسپورت به شکل ۳۰۰ و ۵۰۰ واحدی موجود می‌باشند در حالی که ویال‌های بوتاکس به شکل ۵۰ و ۱۰۰ واحدی موجود است. از آنجا که در تهیه دیسپورت از لاکتوز استفاده می‌شود افرادی که به شیر آلرژی دارند نباید از این محصول استفاده کنند. تکنیک تزریق در بوتاکس و دیسپورت شبیه هم می‌باشد تنها تفاوت آنها در میزان نسبت تزریق آن است که دو و نیم تا سه برابر بوتاکس می‌باشد؛ برای مثال اگر در یک نقطه احتیاج به تزریق ۵ واحد بوتاکس وجود داشته باشد معادل دیسپورت برای تزریق در این نقطه ۱۲٫۵ تا ۱۵ واحد می‌باشد. قیمت دیسپورت به ازا هر واحد حدود یک سوم بوتاکس است؛ ولی از آنجا که مصرف دیسپورت سه برابر بیشتر از بوتاکس می‌باشد قیمت تمام شده بوتاكس و ديسپورت تقریبا برابر با هم در می‌آید.

 

تفاوت دیگر بین بوتاکس و دیسپورت در زمان شروع اثر آن‌ها است؛ بطور معمول زمان تاثیر بوتاکس ۴۸ ساعت بعد از تزریق است و بعد از دو هفته به نتیجه می‌رسد در حالی که شروع اثر دیسپورت ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوده و بعد از دو هفته به حداکثر نتیجه خود می‌رسد به عبارت دیگر شروع تاثیر Dysport سریع‌تر از Botox است و ماندگاری آن همچنین از بوتاکس بیشتر است و آخرین تفاوت در میزان درد حین تزریق و بعد از آن است که در تزریق Dysport بسیار کمتر از Botox این درد احساس می‌شود و بسیار قابل تحمل‌تر است.

 

مقالات و سوالات مرتبط :

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )