نتایج عمل های پروتز سینه گرد و قطره اشکی

آیا لزوما نتایج عمل های پروتز سینه گرد و قطره اشکی تاثیری دارد؟

 

نتایج مطالعات انجام شده در رابطه با پروتز سینه چه می باشد؟

پروتز سینه قطره اشکی در اوایل دهه 90 میلادی معرفی شده اند، تا مدت های زیادی تصور شده است که پروتزهای سینه قطره اشکی نمای بهتری ایجاد می کنند، علاوه بر آن پستان های طبیعی، گرد نمی باشند، و بیشتر به قطره اشک شبیه می باشند.

 

پروتز سینه مدل اشکی

اسامی که پروتزهای قطره اشکی اطلاق می شوند عبارتند از:

(Tear Drop - anatomic - Contoured - Shaped - Biodimensional)

هر چند تمامی جراحان با ارجح بودن پروتزهای قطره اشکلی نسبت به گرد موافق نبودند.

دکتر Hidalgo در مقاله ای که در سال 2002 منتشر نمود نتیجه گیری کرد که پروتزهای قطره اشکی نمای طبیعی کمتری در مقایسه با پروتزهای گرد دارند.

دکتر Al-Ajam در سال 2015 نتایج مطاله اش را منتشر نمود.

در این مطاله 60 بیمار بطور متوالی تحت عمل جراحی پروتز سینه توسط یک جراح قرار گرفته بودند.

(33 مورد پروتز گرد و 27 مورد قطره اشکی یا آناتومیکال) تمامی پروتزها از طریق برش چین زیر سینه (اینفراماماری) در زیر عضله قرار داده شده بودند.

سپس عکس های قبل و بعد از عمل این بیماران به 22 جراح پلاستیک نشان داده شد و از آنها خواسته شد که نظر خود را اعلام نمایند. تفاوت قابل ملاحظه ای از نظر امتیاز زیبایی بین 2 گروه پروتز گرد و قطره اشکی ملاحظه نگردید. جراحان پلاستیک شرکت کننده در این نظرسنجی قادر به تشخیص دقیق شکل پروتز (گرد یا قطره اشکی) نبودند.

دکتر Al-ajam نتیجه گیری می کند که باید در گفتن این جمله به بیماران که نتایج پروتزهای قطره اشکی بهتر می باشد، احتیاط کرد.

پروتز سینه

در مطالعه دیگری که توسط دکتر Hidalgo و Weinstein انجام و نتایج آن در سال 2016 منتشر گردید در بیماران در حین جراحی در یک طرف پروتز گرد و در سمت مقابل پروتز قطره اشکی با همان حجم قرار داده شد. قبل و بعد از عمل از بیماران عکس گرفته شد (عکس حین عمل در حالت نشسته گرفته شد و بعد از گرفتن عکس، پروتز قطره اشکی خارج و پروتز گرد گذاشته شد و عمل جراحی کامل گردید)

سپس عکس های قبل و بعد از عمل به 10 جراح پلاستیک و 10 نفر افراد غیر متخصص نشان داده شد تا نظر خود را اعلام کنند.

جراحان پلاستیک شرکت کننده در نظرخواهی ، در اکثر موارد قادر به تشخیص صحیح نوع پروتز نبودند (گرد یا قطره اشکی) و تفاوت قابل ملاحظه ای از نظر نتایج زیبایی بین دو پروتز گزارش نشد.

در گردهمایی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال 2014 در شهر سانفرانسیسکو به چراحان پلاستیک شرکت کننده در گردهمایی ، عکس های قبل و بعد از عمل بیمارانی که تحت جراحی پروتز سینه قرار گرفته بودند، نشان داده شد و از آنها خواسته شد که مشخص کنند در کدام بیماران از پروتز گرد و یا قطره اشکی استفاده شده است؟

نسبت پاسخ های صحیح به پاسخ های غلط، 45 به 55 بود.

در مطالعه دیگری که توسط دکتر Friedman و همکاران انجام و نتایج آن در سال 2006 منتشر گردید، عکس های قبل و بعد از عمل بیماران جهت ارزیابی  و امتیاز دهی به جراحان پلاستیک و افراد غیرمتخصص نشان داده شد.

از نظر زیبایی پستان، هر 2 گروه امتیازهای مشابهی به عکس ها دادند.

هر چند از نظر طبیعی بودن و زیبایی قسمت فوقانی پستان، پروتز های گرد امتیاز بیشتری بدست آوردند.

جراحان پلاستیک بدرستی قادر به تشخیص نوع پروتز نبودند.


پروتز سيليكونی( ژلی) گرد

پروتز سيليكونی(ژلی) قطره اشکی

 بیشتر بخوانید: پروتز سینه و شیردهی - هر آنچه که باید درباره عوارض پروتز سینه و شیردهی دانست

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی ) 


© 1399 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر فرامرز صفائی پیروز می‌باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت، آنلاین سلامت