راهكارهائی برای تضمین یك روده ی سالم

راهكارهائی برای تضمین یك روده ی سالم

بر روي غذاهاي تازه، سالم و خالص تمركز كنيد،محصولات فرآوري شده، شكر خالص و غذاهاي آماده، اغلب بدون خاصيت بوده، با منابع مغذي بسيار ناچيز و از مواد اوليه ي كم ارزش از نظر غذائي تشكيل شده اند كه كمترين خاصيت حياتي را به بدن مي دهند. همچنين غذاهاي فرآوري شده معمولا حاوي ميزان بالائي از چربي هاي مضر، سديم و چربي هاي ترانس هستند كه همه ي اين موارد باعث بروز بيماريهاي شديد و انواع سوء تغذيه مي شوند." از اين رو، مصرف غذاهاي تازه، خالص، ارگانيك و متنوع امري پر اهميت تلقي مي شود تا بدين طريق از جذب بهينه ي مواد مغذي اطمينان حاصل كرده و از سم هاي شيميائي، عوامل سرطان زا و آفت كش ها كه امروزه بسيار رايج توليد مي شوند، اجتناب كنيم.

 

 مواد غذائي تازه و متنوع تري را مصرف كرده و در پختن غذاهاي جديد نيز خلاقيت بيشتري به خرج دهيد. همچنين اهميت مصرف غذاهاي سالم و تازه در اين است كه غذاهاي گياهي سرشار از ويتامين هاي مورد نياز بدن، مواد معدني، آنتي اكسيدان ها و آنزيم هاي ضروري را براي داشتن سيستم گوارشي سالم، قلب قوي و سالم، ديد چشمي خوب و سلامت عمومي بدن، داراست.

با هدف مصرف مواد غذائي خاص مربوط به هر فصل، از فروشگاه هاي زراعي كشاورزان ما كه محصولات ارگانيك و فصلي را پرورش مي دهند، خريد كنيد و سبزيجات مورد علاقه تان را خودتان بكاريد. به علاوه، بسياري از مواد غذائي جديد و مغذي براي خريد وجود دارند، موادي از قبيل علف ها، جوانه ها، مغزها، دانه ها، غلات، ميوه ها، سبزيجات، جلبك ها و گياهان برگدار و سبز كه بسياري از آنها هنوز براي مردم ناشناخته هستند.

شگفت انگيز است كه ما هيچ گاه به تنوع گسترده تري از مواد غذائي دسترسي نداريم، با وجود اينكه اين تنوع وجود دارد و همچنان بر سر عادت هاي قبلي مان مانده ايم و همان غذاهاي قبلي و هميشگي را مي خوريم و مرتبا تكرارشان مي كنيم. لمنتس متيو بلندرن، مقيم ژوهانسبورگ و آشپزي كه علم تغذيه را هم مي داند، و مالك و بنيانگذار فروشگاه غذاي زميني سالم و خانه ي نان تازه است. او در اين رابطه چنين استدلال مي كند كه اين يك مشكل است، چرا كه بدن ما از آنچه كه مي خورد خودش را مي سازد و ما اساسا به شكلي آگاهانه و با خوردن تعداد محدود و مشخصي از غذاها، سلامتي مان را نيز محدود مي كنيم. او افزود كه اين شكاف تغذيه اي عمدتا با شيوع بيماريهاي امروزي در جامعه رابطه ي مستقيم دارد. ما بايد بسياري از مواد مغذي و مورد نياز بدن را در اختيارش قرار دهيم و هر چه تنوع بيشتري درغذاهایي كه مي خوريم داشته باشيم، احتمال كمبود مواد مورد نياز در بدن مان كاهش مي يابد، و كمبود مساوي ابتلا به بيماري است. جمله اي كليشه اي اما مهم: تنوع به معناي واقعي كلمه، چاشني زندگي است و بدن تان از اينكه او را به يك نوع تغذيه ي خاص محدود نمي كنيد، از شما تشكر خواهد كرد.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی ) 


© 1399 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر فرامرز صفائی پیروز می‌باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت، آنلاین سلامت