٤ حالت احساسی كه تلاش برای كاهش وزن را بی نتیجه می گذارد.

٤ حالت احساسی كه تلاش برای كاهش وزن را بی نتیجه می گذارد نام ببرید:

 

1.استرس و اضطراب

مطالعات بسياري انجام شده اند كه اثبات مي كنند ميان اضطراب و سلامت جسمي رابطه ي مستقيم وجود دارد، و همه ي اين مطالعات تأييد مي كنند كه استرس بدن را به شكلي منفي تحت تأثير قرار مي دهد. همچنين استرس را قاتل خاموش مي نامند.

عكس العمل هر فرد در مقابل استرس و نگراني متفاوت است. برخي از افراد كاملا بي اشتها شده و نمي توانند چيزي بخورند در حاليكه افراد ديگري هستند كه در اين شرايط بيشتر مي خورند تا بدين طريق آرامتر شده و يا علائم استرس را كاهش دهند. من در تجربه ي شخصي ام دريافتم كه مادامي كه در استرس به سر مي برم، قادر نخواهم بود حتي يك گرم از وزن خود را پائين بياررم، و اين مسئله عمدتا به دليل تأثير كورتيزول مي باشد.

كورتيزول هورموني است كه در نتيجه ي وجود استرس در بدن ترشح مي شود، و ميزان آن به منظور واكنش نسبت به موقعيت هاي استرس زا يا تهديد كننده افزايش مي يابد.در اين شرايط، ميزان قند(گلوكز) در جريان خون  به عنوان يك واكنش ذاتي براي دفاع يا زنده ماندن ، افزايش مي يابد. اين موضوع تضمين مي كند كه وقتي ما با موقعيت استرس زا مواجه مي شويم، آماده براي مقابله يا فرار هستيم. به عنوان بخشي از همين واكنش، كورتيزول علاوه بر اين مسئول كنترل عملكردهاي مشخصي از بدن است كه در اين موقعيت غير ضروري به شمار مي روند. از اينرو، واكنش سيستم ايمني بدن سركوب شده، و به دنبال آن هضم و گوارش، رشد و نمو بدن قسمتهاي مهم بدن و سيستم تناسلي نيز دچار اختلال مي شوند.

در حاليكه اين واكنش نوعي واكنش حياتي هنگام مواجهه با موقعيت هاي خطرناك در زندگي است، موقع استرس شديد دچار مشكل مي شود، به اين دليل كه واكنش دفاعي پايدار مي ماند.اين حالت از استرس و نگراني مداوم كه امروزه بسياري از افراد درگير آن هستند، يك مانع بزرگ در كاهش وزن است. ناشي از اين واقعيت كه كاهش وزن يكي از عملكردهاي غير ضروري بدن هنگام يك موقعيت استرس زاست. در واقع، احتمالا بدن شما تلاش مي كند چربي اضافي را ذخيره كند، به دليل افزايش انتشار قند حاصل از  واكنش انسولين. همچنين، اين منبع فراوان انرژي در بدن شماست، بنابراين، در صدد برخواهد آمد تا آن انرژي را براي اطمينان از اينكه سوخت كافي براي مصرف بعدي وجود خواهد داشت،ذخيره كند.

بنابراين، اگر هدف شما كاهش وزن است، ابتدا بايد راه هائي براي آرام و ريلكس شدن پيدا كرده و استرس خود را به حداقل برسانيد، زيرا بدن شما يقينا نمي تواند همزمان بر كاهش وزن تمركز كرده و براي زندگي هم بجنگد و واكنش دفاعي داشته باشد.

روش هاي بسياري براي مديريت استرس و نگراني وجود دارد. براي مثال خودآموز "توني رابينز" تمرين هاي معيني در اين زمينه دارد. از قبيل: جريان احساسي كه تمركز آن بر كاهش استرس بوده، با تمركز بر روي عواطف و احساسات شفابخش همچون سپاسگزاري، لذت بردن از زندگي، عشق ورزيدن، شور و اشتياق، غرور، دستاوردهاي زندگي و استقامت. براي محقق شدن موارد ذكر شده، او پيشنهاد مي كند روز خود را با پرسيدن اين سوأل ها از خود آغاز كنيد: "براي چه چيزي بايد شكرگزار باشم؟"، " براي وجود چه چيزهائي در زندگيم بايد احساس شادي بكنم؟"، "به چه كسي عشق مي ورزم و چه كسي عاشق من است؟". اولين چيزهائي كه در ابتداي صبح به آنها فكر مي كنيد، حال و خلق و خوي شما را در طول روز شكل مي دهند.

 

 

٢.غصه و غمگين بودن

از آنجائيكه همچنان به عنوان مربي خصوصي با افراد مختلف كار مي كنم، يكي از مراجعينم با خوردن احساسي و هيجاني بسيار درگير بود و هر دوي ما تلاش كرديم تا ريشه ي اين مشكل را پيدا كنيم. بعد از چند مكالمه ي بسيار صادقانه و شفاف كه با هم داشتيم او اقرار كرد كه پدرش هر وقت كه او ناراحت بود، برايش چيزي مي خريد. اين مسئله باعث به وجود آمدن يك ارتباط فيزيولوژيكي بين ناراحتي و خوراكي شد. در نتيجه، او همچنان در بزرگسالي هم هنگام ناراحتي به جاي پيدا كردن احساساتي كه باعث خوردن در او مي شوند، خودش را با خوراكي آرام مي كرد.

اگر شما هم اينطور هستيد، لازم است شيوه هاي ديگري را براي مقابله با ناراحتي تان پيدا كنيد، چرا كه حريصانه خوردن يك ظرف بستني بزرگ، اصلا شيوه ي مناسبي براي حل اين مسئله نيست و صرفا يك مكانيسم دفاعي است. گام نخست آگاهي از اين واقعيت است كه شما در واقع گرسنه نيستيد و بنا به دلايل احساسي به خوردن رو آورده ايد، سپس مي توانيد روش هاي ديگري را جايگزين آن كنيد.

اگر شما هم اينطور هستيد، بايد بپذيريد كه عادت بدي داريد و مثل هر عادت بد و غلط ديگري لازم است ياد بگيريد كه چگونه آن را با رفتارهاي درست ديگر جايگزين كنيد. بهتر است فرد قابل اعتمادي را پيدا كرده و با او در اين مورد صحبت كنيد، احساسات خود را برايش بازگو كرده و به طور شفاهي بيان كنيد، اين روش ها بهترين شيوه براي پيشگيري هستند و به شما كمك مي كنند اشتياق به پرخوري در شما از بين برود. در غير اين صورت، يك حمام گرم بگيريد يا يك فيلم گريه دار ببينيد و گريه كنيد. بدترين چيز اين است كه عواطف و احساسات خود را سركوب كرده و بروز ندهيد.

 

 

٣.حس رضايت از خود

اغلب افراد معتقدند كه وقتي خوشحال و راضي هستند، بهتر مي توانند برنامه هاي خود را عملي كرده و تغييرات را پيگيري كنند. اگرچه، شيوه اي كه بسياري از افراد به وسيله ي آن شاد مي شوند، موفقيت شان را خراب مي كند، زيرا ما اغلب از خوراكي ها به عنوان پاداش و شناخت رفتار مثبت يا به عنوان اهرمي كه به ما در رسيدن به خوشحالي مورد نظرمان كمك مي كند، استفاده مي كنيم. غذا نقش عمده اي در مناسبت هاي اجتماعي جوامع پيشرفته و مدرن داشته، از اينرو اجتناب از پرخوري تقريبا امري غيرممكن خواهد بود. هر چند، عدم مشاركت در مناسبتهاي اجتماعي، راه حل مناسبي براي نخوردن نخواهد بود. بهترين رويكرد اين است كه خوراكي ها را از مناسبتهاي اجتماعي خود مجزا كرده و يا از در نظر گرفتن آنها به عنوان وسيله اي براي پاداش دادن به خود، خودداري كنيد تا بتوانيد بدون وجود آنها از شركت در مناسبات اجتماعي لذت ببريد. شيوه هاي عملي ديگري نيز در اين زمينه وجود دارند. تلاش كنيد جايزه هاي ديگري براي خود در نظر بگيريد، مثل يك وسيله ي ورزشي جديد كه مي توانيد در باشگاه از آن استفاده كنيد يا مثلا براي خود يك وسيله ي آرايشي يا زيبائي بخريد و يا يك كار زيبائي در سالن آرايش انجام دهيد و ميزان لذت بردن از گردهمائي هاي اجتماعي و دوستانه تان را بر پايه ي مكالمات و ارتباط تان و تجربيات تازه اي كه از آنها كسب مي كنيد بنا كنيد نه بر اساس كيفيت و يا كميت غذاهائي كه مصرف مي كنيد و همواره به ياد باشيد كه "هر آنچه كه بر روي آن تمركز مي كنيد، گسترش مي يابد". از اينرو اگر واقعا تلاش كنيد كه زياد غذا نخوريد، ديگر پرخوري نخواهيد كرد.

 

٤.عصبانيت و خشم

تنها راه خلاص شدا از شر انرژي منفي، رها كردن آن است.همواره به مراجعين خود مي گويم كه شكل ظاهري شما نشان دهنده ي وضعيت و تجربه ي دروني شماست. عميقا به اين موضوع باور دارم كه شيوه ي واكنش بدن شما با اينكه چطور غذا مي خوريد، چطور آموزش مي بينيد و چگونه احساس مي كنيد، در ارتباط نزديك است.

با در نظر گرفتن اين موضوع، سركوب كردن خشم، در حاليكه به شدت اين حس را در وجودتان احساس مي كنيد، اغلب به وضوح در جسم تان آشكار مي شود. حقيقتا بر اين موضوع باور دارم كه خشم باعث انرژي منفي در بدن مي شود كه اين انرژي منفي سرانجام باعث بروز بيماري در بدن مي شود. تنها راه ممكن براي خلاص شدن از شر اين انرژي منفي، آزاد كردن آن است.

 

آزاد كردن انرژي منفي كه به شكل خشم و عصبانيت يا پرخاشگري مي باشند مي تواند با پيدا كردن عامل يا مسئله اي كه باعث بروز خشم در شما شده و يا حتي بخشيدن فردي كه شما را عصباني كرده، باشد. انجام فعاليت بدني و ورزش كردن نيز شيوه اي ايده آل براي تخليه ي خشم است. بهترين ورزش ها و فعاليت ها براي اين مسئله آنهائي هستند كه طي انجامشان مغز و دست ها، هر دو در فعاليت باشند. براي مثال، بوكس، تكواندو، شنا يا ورزش هاي متعدد ديگر، و وزنه برداري در باشگاه به شما كمك مي كند تا از شر احساس پرخاشگري و خشم و يا نا اميدي و خستگي خلاص شويد. علاوه بر اين مي توانيد فعاليت هاي روزانه اي را در خانه انجام دهيد، مثل مرتب كردن كابينت ها و قفسه هاي خانه، طراحي و نقاشي.

توصيف ارتباط فردي شما ميان تغذيه، ورزش و احساسات از ديدگاه روانشناسي همواره امر آساني نيست. شناسايي ريشه هاي خوردن احساسي در برخي از مواقع امري بسيار دشوار مي باشد زيرا ما گرايش بسياري به عواطف و احساساتمان داريم و بسيار تحت تأثير آنها هستيم، بنابراين توصيه ي من به شما اين است كه با فردي متخصص در اين زمينه كار كنيد تا بتواند لايه ها و بخش هاي پنهان روان شما را آشكار كند.

اگر هدف شما كاهش وزن بوده و هر يك از حالتهاي اشاره شده در بالا را در خود داريد، پيشنهاد مي كنم كه بيش از تغيير در رژيم غذائي يا برنامه ي ورزشي تان، بر عواطف و احساسات خود تمركز كنيد. من با اين شيوه موفقيت هاي بسياري را در مراجعان خود ديده ام كه طي آن ما بر روي برنامه ي بازسازي مغز و بدن كار كرديم. برخي از مراجعين نزد من ميامدند و خسته و مأيوس از كاهش وزن خود بودند، اينطور به نظر مي رسيد كه نمي توانستند وزن كم كنند، اما ما طي يك جلسه به بررسي و اصلاح عادت ها و رفتارها و مكانيسم هاي مغزي آنها از ديد روانشناسي پرداختيم، و بدن آنها هم به سرعت به دنبال اين تغييرات، تغيير كرد. مي بينيد كه تنها با يك تجديد نظر كوتاه در سلامت رواني و ذهني، سلامت جسمي و فيزيكي تان نيز بهتر خواهد شد.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | دکتر متخصص جراحی پلاستیک