زمانی برای میان وعده

زمانی برای میان وعده

بعضي اوقات داشتن ميان وعده هاي سالم بين وعده هاي غذائي كاري دشوار به نظر مي رسد. پويوكاس ايده ي اين ميان وعده ي سالم را داده است:

اسنك جو
مواد لازم:
١ پيمانه كامل جوي دو سر پويوكاس
٢/٣ پيمانه پودر نارگيل
١/٢ پيمانه كره بادام زميني
١/٢ پيمانه دانه ي چيا
١/٢ پيمانه چيپس كاكائو
١/٣ پيمانه عسل يا شيره ي درخت افراء
٣ قاشق غذاخوري روغن نارگيل
١/٢ قاشق چايخوري پودر وانيل

طرز تهيه:همه ي مواد را با يكديگر در يك كاسه ي متوسط مخلوط كنيد. سپس براي ٤٥ دقيقه ظرف را كنار بگذاريد تا مواد استراحت كنند.بعد از آن مدت مواد را رول كرده و توپ هاي كوچك درست كنيد و از آنها لذت ببريد. آنها را در يخچال بگذاريد.
 

آرد قهوه

زيست فيزيكداني به نام برندئيس دن پرلمن، اخيرا روشي را براي برشته كردن  قهوه ي سبز ارائه داد كه طي اين روش مي توان از خواص آن بهره ي بيشتري برد. در اين روش تنوري كردن كامل دانه هاي قهوه صورت مي گيرد. پرلمن پودر آسياب شده ي قهوه را از دانه هاي برشته شده ي قهوه تهيه مي كند كه هم مي توان به عنوان يك ماده ي اوليه براي تهيه ي غذا از آن استفاده كرد و هم به عنوان يك مكمل مغذي.

 


اين پروسه با هدف بقاء بيشتر خواص طبيعي قهوه و وجود تركيبي طبيعي به نام كلروژنيك اسيد(CGA) انجام مي شود كه اين تركيب نوعي آنتي اكسيدان بوده كه در كاهش سوخت و ساز قند، كنترل فشار خون و مقابله با بيماريهاي قلبي و سرطان مؤثر مي باشد. تنوري كردن دانه هاي قهوه در دماي ٣٠٠ درجه در مدت حدودا ١٠ دقيقه بهترين روش براي حفظ CGA موجود در قهوه است كه  حدودا معادل ١٠٪‏ از وزن قهوه را شامل مي شود. اگرچه كه اين روش براي توليد قهوه استفاده نمي شود به اين دليل كه در اين روش دانه هاي قهوه به اندازه ي كافي تنوري نشده و فاقد مزه است. در عوض، پرلمن آسياب دانه هاي قهوه را تحت برودت و دماي بسيار پائين ارائه داد كه به طور شيميائي نيتروژن مايع ساكن در محيط حاصل مي شود كه اين ماده مانع از اكسيد شدن تركيبات مؤثر قهوه شده و طي آن آرد گندم رنگي بر جاي مانده كه طعمي مانند آجيل داشته و مطبوع و ملايم است. اين آرد جايگزين سالم تري براي آرد گندم بوده كه در پخت نان و كيك و انواع غذاها قابل استفاده بوده و يا مي توان از آن به تنهائي به عنوان مكمل غذائي استفاده كرد.

 بیشتر بدانید: خوش اندام شوید

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )