سندروم سوراخ شدن روده

سندروم سوراخ شدن روده

تا جائي كه به سيستم گوارشي مربوط مي شود، حالت تورم شديد در روده باعث افزايش نفوذپذيري سلول هاي اين ناحيه مي شود. وقتي چنين حالتي اتفاق ميفتد، اين سلول ها ديگر قادر نيستند عملكرد مناسب داشته باشند.

 روده ي شما از يك ساختار وسيع و پيچيده ي دراز مانند ساخته شده كه تا حدي خاصيت نفوذپذيري نيز دارد. ميزان نفوذپذيري آن در پاسخ به شرايط و تغييرات شيميائي مختلف، متغير مي باشد. براي مثال، وقتي كورتيزول تان در اثر استرس يا تغيير سطح هورمون هاي تيروئيد، افزايش مي يابد، ميزان نفوذپذيري روده تان بيشتر از مواقع عادي در نوسان خواهد بود. سپس اگر در اين شرايط  بنشينيد و چيزي بخوريد، تا حدي اين امكان وجود دارد تا غذاي هضم نشده، سموم، ويروس ها، مخمر و باكتري از روده عبور كرده و در خون گردش يابند.

اين مسئله بستر را براي پيشروي سندرم سوراخ شدن روده فراهم مي كند، در اين وضعيت ديواره ي روده ها متورم شده و اين حالت به مواد هضم نشده، باكتري ها، سموم، و ساير آنتي ژنها اجازه مي دهد روده را ترك كنند، جائي كه در آن مواد غذائي معمولا هضم شده، پردازش مي شوند و سپس از آنجا وارد جريان خود يا ساير سلول هاي بدن مي شوند. علاوه بر اين، تعدادي از مواد سودمند و مفيدي كه بدن به آنها نياز دارد، از قبيل مواد مغذي و آنزيم ها نيز در اين شرايط از بين مي روند و اگر اين وضعيت ادامه پيدا كند، مراحل پروسه ي هضم دچار اشكال شده و جذب مواد مغذي نيز تحت تأثير اين مسئله قرار گرفته و دچار اختلال مي شود.

سيستم ايمني نيز نسبت به عدم وجود موادي كه در بدن لازم بوده و موجود نمي باشند شروع مي كند به واكنش نشان دادن، كه نتيجه ي آن افزايش مضاعف تورم بوده كه به علت واكنش طبيعي و خودكار سيستم ايمني در بدن به وجود ميايد.

 

علائم سندروم سوراخ شدن روده

همچنين اين پديده وقتي واكنش هاي آلرژيك و ساير علائم و دردهاي  رايج مربوط به هضم به وجود ميايند نيز اتفاق ميفتد، علائمي از قبيل اسهال، يبوست، گاز معده، نفخ، سندروم روده ي تحريك پذير(IBS), بيماريهاي شكمي، بيماريهاي التهابي روده و ساير بيماريهاي مرتبط.

اگرچه، اين مسئله ممكن است منجر به بروز علائم و شرايطي شوند كه عموما جز بيماريهاي گوارشي نبوده مانند اختلال در حافظه و عدم تمركز، خستگي، كم خوابي، پرخاشگري، دردهاي مزمن مفصلي، تب، حالات خلقي متغير، يا اختلال در عملكرد غدد درون ريز.

اين مسئله به علت مواد شيميائي خارج شده به نام سيتوكين ها مي باشد كه نوعي واكنش خودكار ضد التهابي سيستم ايمني بدن بوده  و براي مقابله با آنچه كه به بدن به عنوان مهاجم خارجي حمله كرده- مواد و تركيباتي كه از روده فرار كرده و هيچ مكان يا هدف مشخصي از انتشار خود در بدن ندارند.

 

درمان های سندروم سوراخ شدن روده

تعداد زيادي از متخصصين كه در مورد اين عارضه به صورت متناوب يا دائمي درمان هائي را به كار مي برند، آنهائي كه به بدن به عنوان يك سيستم تابع و بهم پيوسته نگاه مي كنن، در نقطه مقابل افرادي كه تنها به قسمت يا ناحيه ي خاصي از بدن دقت كرده و تنها آن قسمت را مورد بررسي قرار مي دهند، فكر مي كنند كه اين سيتوكين هستند كه در پروسه اي تلاش براي حل يك مشكل را دارند، اين فعاليت آنها منجر به آسيب بيشتر و اغلب جدي تر به عضلات و ماهيچه ها، بافتهاي متصل كننده، مفاصل و حتي ارگان هائي از بدن، از جمله مغز و سيستم عصبي مي شوند. اين نظرات اجتماعات پزشكي را به اين سمت سوق داد تا به افراد توصيه كنند تورم سيستم هاضمه و تراوش خودكار سيستم ايمني مي تواند منجر به شرايط نامطلوب از قبيل بيماري آلزايمر، پاركينسون، ام. اس، يا حتي اوتيسم شود.

گروه ديگري از درمانگرها اين گفته ها را به دليل عدم وجود شواهد تأييد كننده، رد كردند، در حاليكه عده اي ديگر توصيه كردند كه اين گفته ها صرفا عمومي بوده و منجر به ايجاد تصور نادرست و اطلاعات اشتباه دادن در اذهان عمومي مي شود.

صرف نظر از اين تئوريها،نقاط ضعف شان و بسياري از شرايط مخاطره آميز در زندگي، واقعيتي باقي مي ماند كه سندروم سوراخ شدن روده امروزه به عنوان يك عارضه ي مهم در حرفه ي پزشكي تشخيص داده شده، به عنوان يك عارضه ي رايج و در حال افزايش.

 مشكلات روده تنها محدود به تورم دستگاه هاضمه و افزايش نفوذپذيري روده نمي باشد. گروهي از محققان  پروتئيني در روده را شناسائي كردند كه زونولين ناميده شده و باز شدن ديوارهاي سلولي را در روده تنظيم مي كند. ظاهرا اين پروتئين قادر است ميزان اين باز شدن ها را تعيين كرده، و يا محل اتصالات ترشحات روده اي را وسيع تر يا باريك تر نمايد، و اجازه مي دهد

مولكول هاي بزرگ تر به سمت ساير قسمتهاي بدن فرار كرده كه باعث بروز آلرژي ها يا بيماريهاي خود ايمني  مي شود، چيزي كه امروزه تعداد زيادي از مردم از آن رنج مي برند.

 

٨ آنزيم مهم در عمل هضم و عملكرد آنها

آميلاز: هضم كربوهيدراتها را بر عهده دارد

سلولاز: خرد كردن فيبرها و تقسيم شدن آنها به قطعات كوچكتر را بر عهده دارد

لاكتاز: هضم قند موجود در شير(لاكتوز) در محصولات لبني را بر عهده دارد

ليپاز: هضم چربي ها را بر عهده دارد

مالتاز: تركيبات قندي پيچيده در غلات را به گلوكز تبديل مي كند

فيتاز: به هضم كلي كمك كرده، به ويژه در توليد ويتامين هاي گروه ب

پروتئاز: هضم پروتئين ها را بر عهده دارد

ساكراز: هضم اغلب قندها را بر عهده دارد.

 

عوامل مؤثر در بروز سندروم سوراخ شدن روده

 

استرس زياد

استرس دائم و ادامه دادن به اين سبك از زندگي، در صورتي كه غذاي مناسب مصرف كرده و ورزش و حركات بدني منظم نيز داشته باشيد، اما وجود اين استرس باعث توليد و ترشح هورمون هائي از قبيل كورتيزول و كاتكولامين مي شود كه فرآيند هضم را دچار اختلال كرده و در صورتي كه اين وضعيت (داشتن استرس) ادامه پيدا مي كند، اين اختلال دائمي خواهد شد.

 

رژيم غذائي نامناسب

مصرف مداوم قند و شكر، غذاهاي آماده و چربي ها و روغن هاي گياهي مصنوعي و ناخالص، مشكلات گوارشي و روده اي را در بدن شما افزايش مي دهند. مصرف الكل نيز نقش بسيار عمده اي در بروز اين مسئله دارد. فقدان مصرف فيبر نيز باعث مي شود مواد غذائي در مدت زمان بيشتري از روده عبور كرده و در آنجا بماند كه اين مسئله باعث مي شود مواد غذائي مورد نياز بدن، به ويژه گوشت و محصولات فرعي تجزيه شده و از بين بروند. اين مسئله سيستم هاضمه و روده ها را تحريك كرده و ميزان تورم و التهاب آنها را بيشتر مي كند و همچنين خاصيت اسيدي را در سيستم گوارشي افزايش مي دهد. مواد غذائي محرك و حساسيت زا از قبيل پروتئين ها و قندهاي موجود در لبنيات، گلوتن و گندم باعث ايجاد ورم معده مي شوند.

 

مصرف برخي از داروها

آنتي بيوتيك ها تمام مواد غذائي موجود در سيستم گوارشي شما را نابود مي كنند. نه تنها باعث ايجاد مشكلات گوارشي مي شوند، بلكه به نوعي نابود كننده هستند. اين مشكلات شامل اين موارد مي شوند: از بين بردن آنزيم ها و پروبيوتيك هاي مهم و ضروري در هضم، و نيز باكتري هاي مفيد روده كه عمل از بين بردن ميكروبهاي روده و هضم را به تعادل مي رسانند و در جذب مواد مغذي و مور نياز بدن از غذاهاي مصرفي نقش مهمي برعهده دارند.

 

بر هم خوردن تعادل هورمون ها

تغيير در توليد و ميزان هورمون هاي متابوليكي مهم در بدن از قبيل هورمون هاي تيروئيد، پروژسترون، استروژن، و تستسترون مي تواند در اثر ورم شديد سيستم گوارشي اتفاق بيفتد.

دکتر فرامرز صفایی پیروز