درمان هایپرهیدروزیس با تزریق بوتاکس

درمان هایپرهیدروزیس با تزریق بوتاکس

هایپرهیدروزیس اصطلاحی علمی است که به تعریق زیاد کف دست یا پا و ناحیه زیر بغل اطلاق می شود.روش های درمانی مختلفی برای درمان هایپرهیدروزیس ارائه شده که می توان به مصرف داروهای خوراکی،استاده موضعی از داروهای حاوی آلومینیوم کلراید،عبور جریان الکتریسیته از غدد عرق پوست، جراحی سمپاتکتومی ‌و برداشت غددعرق و روش دیگر تزریق آمپول بوتاکس به کف دست و پا و زیر بغل است.

 

علت بیماری هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس را به دو دسته  اولیه و ثانویه طبقه بندی می کنند.انواع اولیه آن از زمان نوزادی آغاز شده و نوع ثانویه قدری دیرتر خود را نشان می دهد. هایپر هیدروزیس اولیه، به دلیل انتقال کروموزوم های ارثی که خصیصه ژنتیکی خاصی را در بر دارند، ایجاد می شوند. از فاکتورهای دیگر ایجاد این نوع اختلال می توان به دلایل نرولوژیک، متابولیک و سیستماتیک اشاره کرد .

نوع ثانویه که در سنین بالاتر بروز می دهد، می تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود که در پی وجود بیماری هایی نظیر دیابت، تومور و نقرس ایجاد می شوند. به همین دلیل اگر تصور می کنید که در یک چنین گروهی قرار می گیرید، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است دچار بیماری باشید که از وجود آن اطلاع نداشته باشید. ( به عنوان مثال: دیابت)

 

درمان هایپرهیدروزیس با تزریق بوتاکس

تزریق این داروی ضد چروک در نواحی مبتلا به هیپرهیدروز می‌تواند تحریک عصبی غدد عرق را کمتر کرده و ترشح این غدد را کاهش دهدمحل تزریق بوتاکس در قسمت عمقی درم با فواصل 1 تا 2 سانتی متر است.تعداد تزریق بستگی به سایر زیر بغل و نواحی دچار هایپرهیدروزیس دارد.درد هنگام تزریق زیاد نبوده وبرای بیمار قابل تحمل است.بسته به پاسخ بیمار تکرار درمان در فواصل شش تا هفت ماه یک بار صورت می گیرد.متخصصین برای رفع این مشکل ابتدا شدت هایپرهیدروزیس را در شما ارزیابی کرده و سپس مقدار بوتاکس مورد نیاز برای کاهش میزان تعریق بدن شما را انتخاب می‌کنند. تزریق بوتاکس یک روش درمانی ایمن و بدون ضرر برای رفع تعریق شدید است و نتایج آن در مدت زمان کوتاهی قابل مشاهده است.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )