ژنیکوماستی و روش های درمان

ژنیکوماستی ،یا یا رشد بیش از حد سینه ها در مردان ، در هر سنی شایع است . ژینکوماستی ممکن است به دلیل  تغییرات هورمونی ، شرایط ارثی ، بیماری ، و یا استفاده از بعضی داروهای خاص عود کند. ژنیکوماستی می تواند سبب ناراحتی روحی و کاهش اعتماد به نفس شود .

 

مشخصات و علائم  ژنیکوماستی

افزایش چربی موضعی، افزایش رشد بافت غددی،افزایش هردو علائم یعنی هم چربی و هم بافت غددی،ژنیکوماستی ممکن است بصورت  یک طرفه ( یک سینه ) و یا دو طرفه ( هر دو سینه )نمایان شود .

 

آمادگی های لازم پیش از جراحی

در صورتی که ژینکوماستی با جراحی قابل درمان باشد شرایط پزشکی ، حساسیت های داروئی ،مصرف فعلی داروها ، ویتامین ها ، الکل ، سیگار ، و مواد مخدر و استروئیدها ، وضعیت سلامت عمومی و بیماری های قلبی و عوامل خطرساز در مورد بیمار مبتلا به ژینکوماستی  بررسی می شود.آزمایش های تشخیصی غدد مترشحه داخلی ، به منظور یافتن علت زمینهای ژنیکوماستی انجام می شود . لازم است پزشک به معاینه سینه ها و اندازه گیری های دقیق از نظر اندازه ، شکل ، کیفیت پوست ، و موقعیت نوک سینه و هاله دور آن  بپرازد.

 

 

مراحل جراحی ژینکوماستی

جراحی برای تصحیح ژنیکوماستی را می توان به صورت سرپائی ، در مطب یا مرکز جراحی محدود ، و یا در بیمارستان انجام داد . این عمل ممکن است تحت بی هوشی عمومی یا بیحسی موضعی همراه با تسکین انجام گیرد

جراحی پلاستیک برای اصلاح  ژنیکوماستی که اصطلاحا ماموپلاستی کاهنده  نیز نامیده می شود . جراح با کوچک نمودن اندازه سینه شکل قفسه ی صدری را مسطح و زیباتر خواهد کرد . در موارد شدید ژنیکوماستی ممکن است وزن بافت اضافی سینه سبب آویزان شدن سینه ها و کشیدگی ناحیه ی هاله شود . در چین مواردی موقعیت و اندازه ی هاله را می توان با عمل جراحی بهبود بخشیده و پوست اضافی را از بین برد .

 

روش های جراحی ژینکوماستی
 

 

روش لیپوساکشن

قبل از عمل مناسب ترین روش برای درمان ژینکوماستی تعیین خواهد شد . پس از بیهوشی بیمار در صورتی  که ژنیکوماستی به علت  افزایش بافت چربی باشد ، می توان از لیپوساکش به تنهائی استفاده نمود . این امر مستلزم فروبردن یک کانولا یا یک لوله ی نازک توخالی  از برش های متعدد کوچک است .با حرکت دادن کانولا چربی اضافی شل و با مکش خلا خارج می شود .

 

روش اکسیزیون

عمل جراحی  تصحیح  ژینکوماستی نیازمند برش است .روش اکسیزیون زمانی  به کار می روند که خارج کردن بافت غددی سینه یا پوست اضافی برای تصحیح ژنیکوماستی لازم باشد . بعلاوه اکسزیون در مواقع کوچک کردن هاله ، و تغییر نوک سینه به موقعیت طبیعی مردانه لازم خواهد بود . الگوهای برش براساس شرایط ویژه و ترجیح جراحی متغیرخواهند بود . در بعضی موارد  ژنیکوماستی با لیپوساکشن و اکسزیون توام درمان می شود .