تغذیه مناسب در رژیم لاغری و تاثیر آن بر روی پوست

تغذیه مناسب در رژیم لاغری و تاثیر آن بر روی پوست 

نگرانی بیشتر کسانی که رژیم لاغری میگیرند از شلی پوست و چین و چروک آن است. نوع تغذیه ای که برای کاهش وزن در نظر گرفته میشود در افزایش یا کاهش این خطوط و شلی پوست موثر است.


شادابی پوست با مصرف پروتئین در رژیم لاغری

برای کاهش خطوط پوست و شلی آن یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین کافی داشته باشید،مانند  پنیر، شیر، حبوبات، دانه ها، اجیل، ماهی که همه حاوی کلاژن و الاستین هستند در حفظ شادابی پوست موثرند

 

نوشیدن آب  و کاهش خطوط پوست در رژیم لاغری

بطور مداوم آب بنوشید،نوشیدن زیاد آب به حالت کشسانی پوست کمک میکند.حتی اگر احساس تشنگی نکردید بازهم آب بنوشید وتدریجی و با حوصله وزن کم کنید.

 

مصرف سلنیوم  در رژیم لاغری پوست را شاداب می کند

سلنیوم که در غذاهایی مانند ( آجیل، قارچ، میگو، گوشت بره، گوشت گاو پخته شده، گوشت بوقلمون، صدف خوراکی، پاستا، سبوس گندم و ماهی ( هالیبوت، ساردین، ماهی تن و قزل الا ) یافت می شود یک ماده معدنی کمیاب است که ممکن است به حفاظت از سلولهای پوست از آسیب سلنیوم که در غذاهایی مانند ( آجیل، قارچ، میگو، گوشت بره، گوشت گاو پخته شده، گوشت بوقلمون، صدف خوراکی، پاستا، سبوس گندم و ماهی ( هالیبوت، ساردین، ماهی تن و قزل الا ) یافت می شود یک ماده معدنی کمیاب است که ممکن است به حفاظت از سلولهای پوست از آسیب رژیم های لاغری  و شادابی پوست کمک کند.

 

برای شادابی پوست حین و بعد رژیم لاغری ورزش کنید

برای جلوگیری از شل شدن پوست و شادابی پوست پس از لاغری ورزش های هوازی ( شنا، دوچرخه سواری،پیاده روی، دویدن و استفاده از وزنه های سبک )،تمرینات مخصوص شکم و پهلو مثل حرکات دراز نشست وپرس سینه و همچنین کار با دمبل  در حین رژیم لاغری اصولی برای  جلوگیری از افتادگی این نواحی از بدن وسلامت پوست بعد از کاهش وزن موثر است.

 

ویتامین های ضروری در رژیم لاغری برای شادابی پوست

مرکبات، سبزیجات، فلفل، و گل کلم سرشار از ویتامین C است مصرف آن می تواند به تولید کلاژن، کاهش چین و چروک و بهبود بافت پوست کمک کند.

در مواد غذایی جو، برنج، تخم مرغ و موز ویتامین B وجود دارد .کرم های موضعی و پماد های ساخته شده با ویتامین های گروه  می تواند سلولهای پوست را هیدراته و التهابات پوست را از بین ببرد.


 ویتامین  Eدر آجیل، زیتون و اسفناج یافت می شود، برای نرم و انعطاف پذیر نگه داشتن پوست از این مواد غذایی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

   K ویتامیندر سبزیجات با برگ تیره یافت می شود و  استفاده موضعی از لوسیون ها و کرم های حاوی این ویتامین در کاهش چین و چروک و تیرگی پوست موثر است.

غذاهایی مانند سیب زمینی شیرین، هویج و سبزیجات با برگ های تیره سرشار از ویتامین  A بوده و علاوه بر مصرف مواد سرشار از این ویتامین استفاده از  لوسیون حاوی این ویتامین بر روی پوست خطوط چین و چروک صورت را کاهش می دهد.

 

  

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )