رژیم لاغری با رعایت دستورات اصولی

رژیم لاغری با رعایت دستورات اصولی

امروزه با توجه به دنیای مد اندام لاغر به عنوان اندامی پسندیده رواج یافته است و چاقی هم به یکی از معضلات بزرگ امروز مبدل شده است که زمینه ساز بیماری های مختلفی در انسان می تواند باشد. رژیم های غیر اصولی و سخت راه درستی برای فرار از چاقی نیست.بهتر است برای درمان چاقی از یک برنامه ریزی منظم و اصولی پیروی کنید.مهم‌ترین عامل در کاهش وزن رژیم غذایی یا میزان کالری است که فرد روزانه مصرف می کند.

 

دستورالعمل هایی برای لاغری

زمان بندی مناسب خوردن غذا

میل کردن غذا بصورت آهسته سبب می شود که بیشتر از مزه ها لذت می برید و زودتر احساس سیری کنید و میزان غذای مصرفی کمتر شود.میتوانید در ابتدا از تایمر یا کرنومتر استفاده کنید تا هرچه سریع تر به آرام خوردن غذا عادت کنیدو لاغر شوید.

 

آشپزی در منزل برای لاغری

زیاده روی در مصرف غذای رستوران و فست فود منجر به دریافت کالری بیشتری توسط بدن می شود.اگر عادت به غذای بیرون دارید بهتر است این عادت را ترک کنید.برای مصرف کالری کمتر و لاغری بهتر است  در خانه آشپزی کنید تا بر میزان مواد مصرفی کنترل داشته باشید.

 

لاغری با نوشیدن آب

نوع نوشیدنی ها می تواند در میزان جذب کالری بدن موثر باشد.اگر به مصرف نوشیدنی های دارای قند بالا، یا نوشیدنی های الکلی به همراه وعده های غذایی خود علاقمند هستید، احتمالا در دستیابی به هدف کاهش وزن با دشواری مواجه خواهید شد.میتوان با کاهش مصرف این نوع نوشیدنی ها و افزایش مصرف آب کالری دریافتی را کاهش داد.ضمنا با نوشیدن آب سلول های بدن همیشه در حالت آماس بوده و پوست  بعد از لاغری کمتر یا اصلا چروکیده نخواهد شد.

 

لاغری با افزایش مصرف سوپ

بهتر است به جای خوردن نان یا مخلفات مصرف سوپ را مد نظر قرار دهید. در سوپ خود می توانید از گوجه فرنگی، لوبیای سفید، مرغ، سس چیلی به همراه مقادیر زیاد سبزیجات و فیبر استفاده کنید.

 

لاغری با مصرف چای سبز و دم نوش های گیاهی

بعضی از افراد در زمان هایی که خسته یا عصبی هستند حتی اگر گرسنه نباشند اقدام به خوردن غذا می کنند. برای رفع این مشکل می توانید نوشیدن چای سبز یا دم نوش های گیاهی را در برنامه روزانه خود  جهت بهبود سوخت و ساز بدن قرار دهید و میتوان اطمینان حاصل کرد که این نوشیدنی ها فاقد کالری هستند. این مساله که نوشیدنی شما فاقد کالری است، اطمینان حاصل می کنید.

 

لاغری با مصرف بیشتر میوه و سبزیجات

افزایش مصرق سبزیجات در وعده های غذایی به جای چربی و نشاسته می تواند شما را تا وعده غذایی بعدی روزانه سیر نگه دارد.میتوان با نصف کردن میزان برنج در وعده های غذایی خود و دو برابر کردن میزان سبزیجات و سالاد می توانید زودتر لاغر شوید.پزشکان افزایش مصرف سبزیجات و میوه ها به عنوان روشی برای کاهش وزن را توصیه می کنند زیرا این مواد غذایی به طور معمول دارای کالری کم، فیبر بالا و محتوی آب فراوان هستند که معده فرد را پر کرده و به طور کلی غذای کمتری مصرف می شود.

 

توصیه مصرف چند ماده غذایی برای کور شدن اشتها و لاغری

بیشتر سبزیجات ترد بجوید ترد بودن سبب میشود پیغام سیری زودتر برای مغز ارسال شود مثل هویج و کلم و سیب خوردن غذاهایی که جویدنشان بیشتر طول می کشد احساس سیری را تضمین می کند-مصرف روزانه کمتر از یک مشت آجیل ترکیب کامل فیبر، پروتئین و چربی موجود در انواع آجیل مخصوصا بادام به شما احساس سیری و رضایت می‌بخشد و کمک می‌کند که در وعده‌های غذایی خود کالری کمتری مصرف کنید-روی فیبر تمرکز کنید چون فضای بیشتری از معده را اشغال کرده و دیر تر گرسنه می شوید انواع سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات، آجیل، دانه‌ها، گیاهان و ادویه‌جات سرشار از فیبر سیرکننده هستند   .

 

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )