جوانسازی پوست با روش PRP

جوانسازی پوست با روش PRP

پوست پیر شده به دلیل خاصیت ارتجاعی کمتر و توانایی بسیار پایین در حفظ رطوبت، پر چین و چروک به نظر می رسد . روشهای موجود امروز برای درمان چین و چروک پوست، همراه خود مجموعه ای از عوارض جانبی و سوالات مربوط به اثر بخشی شان دارند. بازسازی پوست بوسیله پی آر پی پلاسمای غنی از پلاکت )نوعی درمان است که برای جوان سازی پوست از خون خود بیمار استفاده می کند. پی آر پی، آخرین درمان بیولوژیک برای جوان سازی پوست است که در بسیاری از کلینیک های زیبایی در سراسر جهان با موفقیت تجربه شده است(.


PRP چیست؟

پی آرپی (PRP) روشی درمانی است که از ۳ دهه گذشته برای بیمارانی که جراحی شده اند و به علت خونریزی در طول مدت جراحی یا بعد آن به فاکتورهای پلاکتی نیاز داشته اند، مورد استفاده بوده است. مبنای این روش، استفاده از عوامل انعقادی خون یا سلول های پلاکت است که از طریق دستگاه هایی با سرعت زیاد از خون گرفته شده از بیمار جدا می شود و در ترمیم و بهبود زخم ها و نیز ترمیم و بازسازی پوست و مو به کار گرفته می شود؛ یعنی پلاسمای تغلیظ شده به نقاط آسیب دیده پوست یا ریشه موها تزریق می شود (پلاسما ۵۵ درصد حجم خون را تشکیل می دهد که ۹۰ درصد آن آب و ۱۰ درصد بقیه شامل املاح، قند، چربی و پروتئین هایی نظیر فاکتورهای انعقادی و آنتی بادی است.) پی آر پی به پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شده گفته می شود. پلاسمای غنی از پلاکت بخشی از پلاسمای خون است که غلظت پلاکت آن بالاتر از حد پایه می باشد. به این ترتیب، پلاسمای غنی از پلاکت نه تنها شامل سطح بالایی از پلاکت است بلکه مکمل کاملی از فاکتورهای انعقادی نیز می باشد.کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در جوانسازی پوست یک استراتژی درمانی نوین می باشد که بر اساس فاکتورهای رشد خودی پایه ریزی شده است.

 موفقیت این روش به میزان زیادی به شیوه تهیه پی آرپی بستگی دارد. سانتریفوژ مورد استفاده باید استریل و فرایند تولید باید به شیوه ای باشد که هیچ آسیبی به پلاکت ها نرسد زیرا در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، نتایج مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

 

مدت زمان انجام  PRP  و اثرات بعد از انجام آن چگونه است؟

در روش پی آر پی پس از یک بی حسی موضعی در محل مورد نظر تزریق می شود. از آنجا که هیچ برش جراحی وجود ندارد، درد پس از عمل بسیار کم و یا اصلا وجود ندارد.کل فرآیند در حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد  و می تواند در مطب انجام گردد.نتایج معمولا در عرض 3 هفته قابل مشاهده و به تدریج با گذشت زمان بیشتر مشهود خواهد بود. اگر بیمار مسن و چین و چروک ها در مراحل پیشرفته باشد، حداقل بهبود دیده می شود. همچنین نتایج به دست آمده به طور کلی  در بیمارانی که سوء مصرف الکل و تنباکو دارند خوب نیست.این روش ساده و راحت است و باعث  حداقل ناراحتی می شود. تورم و قرمزی در 12 تا 24 ساعت اول قابل مشاهده است. در برخی از افراد ممکن است مختصری کبودی هم وجود داشته باشد.در موارد بسیار بسیار نادر ممکن است عفونت موضعی پوست مشاهده گردد که می توان آن را با آنتی بیوتیک و یا کمپرس سرد  درمان نمود.

 

دفعات انجام PRP :

تواتر درمان در جوانسازی پوست در افراد جوان تر یکبار در هر سال می باشد ولی در افراد مسن تر جلسات بیشتری با فواصل هر 6-4 هفته تا بهبودی چروک و بعد هر یکسال یا دو سال یکبار تکرار می شود.

 

PRP را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

کاهش خطوط اخم. این خطوط به عنوان علامت  11  بین دو ابرو هم شناخته می شوند.
کاهش خطوط و چروک پیشانی
بهبود ظاهر خطوط و چروک کنار خارجی چشم که به عنوان خطوط پا کلاغی هم شناخته می شوند.
کاهش چین نازولبیال nasolabial  
کاهش خطوط لبخند
درمان جای جوش
بهبود خطوط عمودی لب که به عنوان خطوط رژ لب شناخته هم می شوند.
بهبود خطوط ماریونت (خطوط گوشه دهان به چانه)

 

مزایای PRP جهت جوانسازی پوست:

پی آر پی دارای مزایای بسیاری نسبت به روش های دیگر درمانی است. مزایای آن شامل ایمنی، راحتی، بهبود سریعتر، مقرون به صرفه بودن، و سهولت استفاده از آن است. از آنجا که انجام پی آر پی ( PRP  ) تنها با گرفتن 30-20 میلی لیتر از خون در مطب پزشک انجام می شود، بیمار نیاز به متحمل شدن هزینه و دردسر های بیمارستان و یا  بانک خون را ندارد.چون از خون خود  شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و ... نمیشود.به صورت  کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام میشود پس خون با هوای  آزاد در تماس نیست و مدت اثر آن نسبت به سایر روش ها طولانی تر است.

 

عوارض پی آرپی چیست؟

اگر پی آرپی با دقت و مهارت لازم انجام نشود، ممکن است عفونت های زیرپوستی برای بیمار ایجاد شود و او را به دردسر بیندازد اما خوشبختانه پی آرپی جزو درمان های ایمن است و اصلا به همین دلیل برخی از پزشکان آن را توصیه می کنند. در این روش ممکن است بیمار از روند درمانی خود نتیجه بگیرد یا نگیرد اما عارضه خاصی او را تهدید نمی کند و مشکلی برای پزشک و بیمار به وجود نمی آورد. شاید تنها مشکل این کار، هزینه هدر رفته بیمار باشد.

 

در چه مواردی نمیتوان روش PRP را برروی فرد درخواست کننده پیاده کرد؟

بیماران  مبتلا به دیابت ، بیماران  خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون ، ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها) ، بیمارانی که  نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا  هپارین) دارند،عفونت در محل مورد نظر، بیماریهای تب دار، بیماریهای کبدی مزمن، مجاز به دریافت این روش نیستند.

 

در تبلیغات تعدادی از مراکز مشاهده می شود که به همراه نام PRP از عبارت " سلولهای بنیادی " استفاده می کنند که کاملاً نادرست است چرا که پلاکت ها از قطعه قطعه شدن سلولهای بزرگتر در مغز استخوان بوجود می آیند و چون هسته و بسیاری از ضمائم سلولی را ندارند جزء سلولها به حساب نمی آیند و نمی توانند سلول بنیادی محسوب شوند بنابراین تزریق PRP، همان تزریق سلولهای بنیادی نیست .

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی )