استریا(ترک های پوستی)

استریا (ترک های پوستی) چیست؟

 

استریا یا ترکهای پوستی ضایعات پوستی می باشند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد میشود.ترکهای پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها ، باسن و سینه ها ایجاد می شوند ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند. ترکهای پوستی  در خانمها بسیار شایعتر است تا آقایان . عوامل مختلفی در بروز استریا مطرح شده است.مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترکهای پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند.از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا میکند.استفاده طولانی از کورتونهای موضعی قوی نیز میتواند باعث ایجاد استریا یا ترکهای پوستی شود. به همین دلیل توصیه میشود که کورتونهای موضعی فقط زیر نظر پزشک مصرف شود تا عوارض آن در بیمار ظاهر نشود.

 

از نظر ظاهری این ترک ها در ابتدا قرمز تا بنفش رنگ هستند ولی با گذشت زمان به تدریج سفید رنگ می شوند.ترکهای پوستی اغلب در هنگام بلوغ، بارداری و تغییرات وزنی شدید ایجاد میشوند.حدود 30% افراد هنگام بلوغ و حدود 77% خانمها هنگام بارداری مبتلا به استریا یا ترکهای پوستی میشوند.در مورد بارداری، سن اولین بارداری در بروز ترکهای بسیار مهم است.به طوریکه اغلب بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترکهای پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتراست .این ترک ها، معمولاً بعد از ماه چهارم بارداری ایجاد می شوند. ترک ها حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند.در بعضی از افراد اولین بارداری بدون ایجاد ترکهای پوستی طی میشود ولی در بارداری های بعدی بروز می کند.

 

 

زمان خاص برای درمان استریا

 

 

در صورتی که ترکهای پوستی درمان نشوند، رنگ آنها به رنگ سفید تغییر میکند.نکته مهمی که در درمان استریا وجود دارد این است که در مراحل اولیه كه تركها رنگ قرمزمایل به بنفش دارند نتایج درمانی بسیار موثرتر است وقتی سفید شد، درمان سخت تر می شود  .

 

آیا راهی برای پیشگیری استریا وجود دارد؟

 

کسانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به استریا دارند، باید از اتساع ناگهانی یا کاهش ناگهان حجم بدنشان جلوگیری کنند یعنی مثلا اگر می‌خواهند ورزش کنند یا رژیم غذایی بگیرند، بدانند ممکن است این اتفاق برایشان بیفتد و از کاهش یا افزایش یکباره وزن جلوگیری کنند.بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع کنترل اضافه وزن و چاق شدن میباشد. یعنی اگر بمرور زمان افزایش وزن پیدا کنید دیگر این ترکها ایجاد نمیشود.البته کرم‌هایی هم وجود دارد که ادعا می‌شود برای درمان ترک‌های پوست مفیدند؛ شاید این کرم‌ها تا حدی موثر باشد، ولی هیچ کدام درمان قطعی انجام نمی‌دهد و تا حدی پیشگیری انجام می‌دهد؛ بنابراین خانم‌های باردار می‌توانند آنها را روی شکمشان بزنند تا از ایجاد ترک تا حدی جلوگیری شود.راهکارهایی نیز برای کاهش شدت در هنگام بارداری وتغییر وزن وجود دارد شامل:

- استفاده از مقادیر کافی سبزیجات، میوه های تازه، غلات و خشکبار در رژیم غذایی
- نوشیدن فراوان آب
- ورزشهای ملایم بارداری تا روند اضافه شدن وزن کنترل شود.
- مالیدن کرم مرطوب کننده بر روی پوست می تواند کمک کننده باشد اما لزوما پیشگیری نمی کند.
- ماساژ روزانه پوست با هر نوع روغن گیاهی مانند روغن زیتون یا بادام هم مفید است. بعضی پزشکان مصرف ویتامین Eیا خوردن کپسول آن را نیز توصیه می کنند.

 

استریا بازگشت پذیر نیست

 

وقتی الیاف‌های کلاژن و الاستین در اثر اتساع بیش از حد، مصرف داروها یا هر علت دیگری پاره و ترک‌های پوستی ناشی از کشش یا استریاها ایجاد می‌شود، دیگر این وضع قابل‌برگشت نیست یعنی خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد و روی بدن باقی خواهد ماند، اما خوشبختانه امروزه روش‌هایی برای این‌که حداقل این مشکل کمتر به چشم بیاید و تا حدی بهبود یابد، وجود دارد.

 

کدام نواحی بدن بیشتر در معرض استریا هستند؟

 

سینه ها، شکم، پشت زانو، ران، کمر، باسن و بازوها و به طور کلی نواحی ای که تحت تاثیر کشش و افزایش حجم قرار دارند.

 

درمان استریا

 

مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C می توانند تا حدی موثر باشند. مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است و به خانم های باردار توصیه می شود از کرم های حاوی اسیدهیالورونیک (ماده ای که از تولد تا پیری توسط لایه درونی پوست ساخته می شود و به قوام پوست کمک می کند. در کرم های آرایشی هم از این ماده استفاده می شود) استفاده کنند. برخی از انواع لیزر هم می توانند موثر باشد و قطر استریا را کمتر کنند اما انجام آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود در درجه اول به بیمارتوصیه می شود از کرم های موضعی استفاده کند.

 

برای درمان دارویی استریا از ترتینویین، ویتامین سی موضعی و اسید گلیکولیک با غلظت های مختلف استفاده شده که نتایج نسبتاً خوبی به دنبال داشته است.از لیزر های مختلفی مثل IPL و PDL و فرکشنال فراکسل نیز در درمان استریا استفاده شده است. پاسخ به لیزرهای IPL و PDL نتایج متفاوتی به دنبال داشته است ولی لیزر فراکسل اثر بسیار خوبی بر استریا دارد. لیزر فراکسل بین 6-3 جلسه برای بیمار انجام میشود و همزمان از دارو برای درمان بیمار استفاده میشود.

 

اولین پاسخ درمانی حدود 4 هفته پس از لیزر ظاهر میشود ولی ظاهر شدن نتایج کامل به ادامه جلسات درمانی بستگی دارد.از میکرودرم ابریژن نیز در درمان استریا استفاده شده است ولی این کار به جلسات متعدد درمانی نیاز دارد و اثر آن از لیزر فرکشنال کمتر است.درمان جدیدی که اثرزیادی در درمان ترک پوستی دارد آر اف فرکشنا ل میباشد. این روش باعث محوتر شدن ترک پوستی در زمینه پوست میشود و برروی ترکهای سفید هم موثر است. نکته جالب در مورد آر اف فرکشنا ل این است که هنگامی که این کار برای هر جای بدن استفاده شود ضمن از بین رفتن ترکها پوست منطقه نیز سفت تر میشود که این اثر به طور خاص در شکم و ران و بازو بسیار جلب توجه میکند.این روش در ترکیب با لیزر فرکشنال موثرتر از هر کدام به تنهایی است.استفاده از لیزرهای فراکشنال  که می‌تواند در بهتر شدن ظاهر پوست مبتلا به استریا موثر باشد و بجز کمی التهاب، هیچ مشکل و عارضه‌ای بعد از استفاده از آنها برای فرد پیش نمی‌آید

.

روش درمانی جدیدی که اخیرا به کار گرفته شده است و نتایج فوق العاده داشته است درماپن میباشد. درماین حتما باید با مواد درمانی استفاده شود تا در درمان ترک پوستی موثر باشد.علاوه بر اینها، متخصصان از دستگاه‌هایی به نام  PRR استفاده می‌کنند که با تشدید فاکتورهای رشد و تحریک کلاژن‌سازی، به بهتر شدن ظاهر پوست دچار استریا کمک می‌کنند.

 

روش دیگر لایه برداری است شما  می‌توانید از لایه بردار‌ترین کلرو استیک برای بهبود ترک‌ها استفاده کنید. البته اگر در غلظت مناسب ( به صورت موضعی ۲۰%) و توسط پزشک متخصص یا جراح پلاستیک ماهر اعمال شود.لایه بردار‌های TCA نفوذ بیشتری نسبت به دیگر لایه بردار‌ها دارند، بنابراین توانایی بیشتری برای تحریک تولید کلاژن و الاستین دارند.

.

 و در آخردر دام تبلیغات و وعده‌های دروغین کرم‌های ضد ترک پوست نیفتید! محصولات مراقبت از پوست موضعی نمی‌توانند پوست را به حالت اولیه برگردانند و یا فیبرهای الاستین را ترمیم کنند. ترتینوئین به عنوان یک ماده موثره می‌تواند تا حدودی کمک کننده باشد و همچنین بعضی از روش‌های پزشکی مثل لایه بردار TCA و لیزر درمانی می‌توانند موثر باشند.