از جراحی تا ورزش برای لاغری

از جراحی تا ورزش برای لاغری

در این مطلب با انواع روش های لاغری شکم آشنا می شوید.هم لاغری با عمل جراحی هم لاغری با انواع روش های دیگر.با ما همراه باشید.

 

آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی یعنی برداشتن پوست و چربی اضافه از شکم. بهترین کاندیدا برای آبدومینوپلاستی کسانی هستند که شکم هایی بزرگ و پر از چربی با پوستی آویزان دارند و با استفاده از رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغری نتوانسته اند خودشان را لاغر کنند، اما بقیه قسمت های بدنشان متناسب است.

برای جراحی در سه دسته از افراد، یعنی خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکم شان دچار کشش شده و عضلاتش موقعیت طبیعی خود را از دست داده، خانم ها و آقایانی که چاق بوده و سپس لاغر شده اند و در نهایت افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوست شان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند، کارایی دارد.

 

تکنیک عمل:

در این عمل ابتدا یک برش در پایین شکم و در محل سزارین می دهیم تا پوست آزاد شود. بعد از آزاد شدن پوست، چربی و پوست های اضافه را برداشته و با این کار جدار عضلات هم سفت می شود. سپس دو طرف را به هم بخیه می زنیم و در انتها یک محل جدید برای سوراخ ناف تعیین و یک لوله پلاستیکی کوچک که فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می دهد هم کار می گذاریم تا ترشحاتی مثل خونابه را از بدن خارج کند. در این عمل بین سه تا چهار کیلو پوست و چربی، از بیمار برداشته می شود.

 

طول دوره نقاهت:

طول دوره نقاهت در افراد مختلف، متفاوت است. اما بین سه تا پنج روز طول می کشد تا بیمار به زندگی عادی خود بازگردد.

 

 

دوچرخه متحرک

کارکرد دوچرخه ثابت هم مثل دوچرخه متحرک است و با استفاده از این وسیله، چربی سوزی در کل قسمت های بدن تان اتفاق می افتد. اما دوچرخه متحرک یک تفاوت بسیار اساسی با نوع ثابت آن دارد.

تفاوتش هم در این است که در دوچرخه ثابت مجبورید درجا رکاب بزنید و چون ثابت هستید و حرکتی ندارید، ذهن تان خسته می شود. اما با دوچرخه متحرک علاوه بر اینکه تمام بدن تان به چربی سوزی می افتد، از دیدن مناظر اطراف لذت می برید و همین مسئله باعث می شود تا کمتر احساس خستگی ذهنی بکنید. در ضمن انگیزه تان برای دوچرخه سواری بیشتر و بیشتر می شود.


لیپولیزر

لیپولیزر مناسب کسانی است که با مشکل چربی زیر پوست شان دست و پنجه نرم می کنند، اما در صورتی می توانند از این عمل برای کوچک کردن شکم شان استفاده کنند که اولاً پوست شان حالت افتاده نداشته و شکم شان هم بزرگ نباشد. اما کسانی که درگیر چاقی منتشر هستند بهتر است ابتدا وزن شان را با ورزش کردن و رژیم گرفتن کم کنند و سپس اقدام به انجام این عمل کنند.

 

طول دوره نقاهت:

بیمار حتی پس از دو، سه ساعت هم می تواند از بیمارستان مرخص شود. اما پس از دو تا سه روز بهبود پیدا می کنند.

 

 

تردمیل

تردمیل یکی از بهترین ها در زمینه کوچک کردن شکم است و بیشتر مناسب کسانی است که جای مناسبی برای پیاده روی ندارند یا جایی زندگی می کنند که آلودگی هوا زیاد است. استفاده از تردمیل در صورتی که همراه با برنامه ریزی دقیق تمرینی و انتخاب سرعت مناسب تسمه نقاله باشد، در انجام تمرینات استقامتی، قدرتی و سرعتی به طور روزانه مناسب است.

 

اگر از این وسیله با سرعت پایین ۳۰ درصد و مدت زمان بالای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استفاده کنید، به چربی سوزی تمام نقاط بدن از جمله شکم، پاها و ران ها کمک می کند. البته یادتان باشد از تردمیل حتماً زیر نظر مربی استفاده کنید، چون نحوه کار با برنامه های آن بستگی به سن، جنس و وزن شما دارد.

 

دوچرخه ثابت

یکی از ابزارهای کوچک کننده شکم دوچرخه های ثابت هستند که اگر از آن همراه با برنامه ورزشی تنظیم شده استفاده کنید و مدت زمان و شدت فعالیت تان را هم بالا ببرید، به چربی سوزی تمام قسمت های بدن از جمله شکم و ران هایتان کمک می کند. این زمان می تواند یک ربع، ۳۰ دقیقه تا یک ساعت باشد.

 


حلقه ورزشی

نام دیگر حلقه ورزشی هولاهوپ است که احتمالاً این نام کمتر به گوش تان خورده است. این وسیله چرخنده، چربی های موجود در شکم را پخش می کند اما هیچ تاثیری در چربی سوزی ندارد و تنها به تقویت عضلات شکم کمک می کند. این حلقه زمانی می تواند به چربی سوزی کمک کند که حرکات انجام شده با این وسیله با نرمش هایی که به دست و پا و کمر داده می شود، ترکیب شود. علاوه بر این مدت زمان انجام حرکات ورزشی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باشد که اگر به یک ساعت هم برسد ایده آل است.

 

 

درازونشست

این ورزش کمکی به چربی سوزی نمی کند و اگر با تعداد کم و صرفاً از این ورزش استفاده شود، تنها عضلات شکم را تقویت می کند. حتی اگر درازونشست را با مدت زمان بیشتری انجام بدهید، تا حدودی از میزان چربی های شکمی کاسته می شود.

در صورتی که اگر این ورزش به همراه بقیه فعالیت های ورزشی مثل زانوبلند، دویدن، دوچرخه سواری و حرکت های چرخشی کمر انجام شود، چون سایر عضلات بدن هم درگیر می شود، هم عضلات شکمی تقویت می شوند و هم چربی سوزی در کل نقاط بدن اتفاق می افتد.

 

این ورزش هیچ هزینه ای ندارد و حتی بدون استفاده از دستگاه های مختلف فنردار هم می توانید درازونشست را انجام بدهید. اما اگر بدون هیچ برنامه ای یکدفعه درازونشست را انجام بدهید، دچار گرفتگی شدید عضلانی در نواحی کمر و شکم می شوید.

 

پیاده روی

اگر پیاده روی کمی تند باشد تا حدی که ضربان قلب کمتر از ۱۲۰ و مدتش هم کمتر از ۲۰ دقیقه نباشد، بهترین و ارزان ترین روش برای چربی سوزی و کوچک کردن شکم است.

 

دکتر فرامرز صفایی پیروز | بورد تخصصی جراحی عمومی ( پلاستیک - ترمیمی ) 


© 1399 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر فرامرز صفائی پیروز می‌باشد.

طراحی و بهینه سازی سایت، آنلاین سلامت