پروتز سینه

جراحی پروتز سینه

 

از شایع ترین عمل های جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه دربانوان است.تصور بسیاری از زنان این است که سینه هایشان بسیار کوچک است یا اندازه، شکل نامتوازن یا غیر جذاب دارد. بعضی از خانم ها پس از سن بلوغ سینه هایی دارند که کاملا رشد نکرده یا بعد از حاملگی یا تغییرات وزن ،افزایش وزن به میزان قابل توجهی دستخوش تغییرات شده است.

 

بهبود شکل و تناسب اندام شما به وسیله روشهای مختلف جراحی پلاستیک، باعث افزایش اعتماد به نفس ، احساس زنانگی و زیبایی توام با تناسب شده و نیز باعث تغییر در نگرش دیگران نسبت به شما می شود.

بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام عمل پروتز سینه بسیار بالا می باشد و انجام جراحی پروتز سینه علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز شده است

همه ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را انجام می دهند و در واقع جراحی پروتز سینه شایعترین عمل جراحی زیبایی بر روی پستانها می باشد.

 

جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن پستان با استفاده از پروتز)  فرآیندی است که شامل 4 مرحله می باشد:

آموزش جامع بیمار و گرفتن رضایت نامه آگاهانه

ارزیابی قبل از عمل بر اساس بافت بیمار

تکنیک جراحی با بهبودی سریع

آموزش های کامل بعد از عمل

بایستی مشارک بین بیمار و جراح، در انتخاب پروتز سینه مراقبت های بعد از عمل ایجاد شود. جراح و بیمار باید به این درک متقابل برسند که سایز و نوع پروتز صرفا بر اساس تمایل و خواسته بیمار انتخاب نمی شود، بلکه در این انتخاب عواملی نظیر ابعاد پستان و خصوصیات بافتی آن نیز دخالت دارند. بیمار بایستی متوجه محدودیت های پوشش بافتی پستان خود باشد و اینکه انتخاب پروتز مستلزم در نظر گرفتن مشکل وتوپوگرافی پستان دارد.

** یک نکته کلیدی که در جلسه مشاوره اولیه باید به آن توجه شود، آن است که مشخص شود آیا بیمار انتظارات واقع گرایانه از عمل جراحی پروتز سینه دارد یا نه؟ **

 

جنس ماده پر کننده پروتزها

ماده پر كننده پروتزها از جنس سیلیكون است، سیلیكون جز عناصری است كه در طبیعت موجود است .در مورد بیماری زایی پروتز های سیلیکونی تحقیقات بسیاری انجام شده  و در حال حاضر هیچ مدركی بر اینكه پروتزهای سیلیكونی سینه موجب افزایش بیماری های خود ایمنی یا سرطان سینه می‌شود وجود ندارد.

پوشش تمام پروتزها از جنس سیلیکون است. اما ماده ی پر کننده ی موجود می تواند از مواد مختلف مانندآب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم تقسیم می شود باشد. پروتز ژل سیلیکون استاندارد بیش از انواع پروتزها همان احساس سینه طبیعی را ایجاد می کند. ژل شکر و نمک (هیدروژل) و روغن سویا (تری لوسنت) که به تازگی کشف شده اند تا بررسی های بیشتر در مورد ایمنی آنها، بکار نمی روند.

 

 

اشکال و دوام پروتز سینه

شکل های مختلفی از پروتز وجود دارد. بیشترین نوع  پروتزی که فعلاً مورد استفاده قرار می گیرند،گرد بوده و قوام بیشتر پروتزهای گرد معمولاً  شبیه به یک ژل چسبنده و ضخیم می باشند.نوع دیگر پروتزها بصورت اشکی میباشد و مشابه نیم رخ سینه های طبیعی می باشد.این نوع پروتزها به جای اینکه پهن باشند کمی بلندتر هستند و در قسمت پایین پرتر می باشندو در مقایسه با پروتزهای گرد به سینه ها، ظاهری مدورتر و گردتر میدهد   

 

عمل جراحی پروتز سینه

در عمل جراحی بزرگ کردن سینه یک پاکت در پشت عضله  و یا بافت سینه ایجاد می شودکه پروتز سینه در آن جای خواهد گرفت.برش های لازم برای جراحی شامل سه نوع است در برش زیر سینه ای در قسمت زیرین سینه حدود 3 تا 5 سانتی متر برش زده می شود و به دلیل پنهان شدن جای برش و دسترسی بیشتر به فضای سینه متداول ترین نوع برش است و موقعیت قرار گرفتن پروتز سینه درون پاکت دقیقا کنترل می شود        .

برش دیگر نزدیک پوست تیره نوک سینه یا هاله میباشد که در دور لبه ی آن ایجاد می شود. اشکال این برش این است که توسط هیچ، چین پوستی مخفی نمی شود و جای زخم ایجاد شده ممکن است در شیر دادن اختلال ایجاد کند.   

برش دیگر روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می شود؛ این برش کمتر استفاده می شود چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتز سینه در بعضی بیماران سختتر است و اگر در آینده مشکلی بوجود آید یک برش اضافی و دیگر روی سینه ممکن است نیاز پیدا شود.

 

 

تاثیرات پروتز های سینه بر غدد شیری

 طبق آمار بیش از نیمی از بیماران قبل از بچه‌دار شدن عمل شده اند و بیشتر آنان هیچ مشكلی در شیردهی پس از جراحی نداشته اند چون برشی كه استفاده می‌شود كوچك بوده و نهایت تلاش جراح اینست که میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به حداقل برساند.پروتز سینه كه در زیربافت سینه موثر در شیر دهی  قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه كودك نخواهد رساند    .